Nienormowany czas pracy

Pytanie:

"Co to jest nienormowany czas pracy, w stosunku do kogo można go zastosować, jakie są jego konsekwencje? Czy zastępca głównego księgowego ma w/w czas pracy?"

Odpowiedź prawnika: Nienormowany czas pracy

Przepisy art. 128 kodeksu pracy określają, że czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Jednak zgodnie z art. 140 znowelizowanego kodeksu pracy w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją - czas pracy pracowników może być określony wymiarem ich zadań. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym nienormowanym czasem pracy. Zadaniowy czas pracy może być wprowadzony, gdy dla danej pracy co najmniej utrudnione jest precyzyjne określenie momentu jej rozpoczynania i zakończenia, gdy niemożliwa jest kontrola czasu poświęconego wykonywaniu pracy, gdy praca może być wykonywana poza normalnym rytmem funkcjonowania zakładu pracy, gdy wykonanie pracy zależy od zmiennych, trudnych do przewidzenia okoliczności i uwarunkowań, gdy zapotrzebowanie na daną pracę jest nierytmiczne, gdy decydującym czynnikiem dla wykonania pracy jest indywidualne zaangażowanie pracownika, a nie fakt jego uczestnictwa w kolektywie pracy skooperowanej i bezpośrednie podporządkowanie kierownictwu pracy. Można uznać, że praca księgowego charakteryzuje się powyższymi cechami, więc czas pracy może być regulowany zadaniowo. Należy jednak pamiętać, że zadania tych pracowników powinny być ustalone w taki sposób, aby pracownicy mogli je wykonać w ramach norm czasu określonych w art. 129 kodeksu pracy, tj. nie przekraczając 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ma zastosowanie także ogólna norma ograniczająca dopuszczalność stosowania pracy w godzinach nadliczbowych. Rozkład czasu pracy jest ustalany bezpośrednio przez pracownika. Czas pracy pracowników określony wymiarem ich zadań powinno wprowadzać się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pracownik 2019-04-24 14:31:02

    Niezbyt zachęcająco wygląda ten artykuł, skoro prawnik wystawia system komentarzy, zaś nie chce udzielić odpowiedzi, widząc pytania dotyczące artykułu, po części dodatkowo powtarzające się.

  • karol 2018-11-29 14:25:08

    Witam, w umowie mam zapis "Zadaniowy system czasu pracy" , otrzymałem takie wyjaśnienie, że nie oznacza to bowiem, że pracownika obowiązuje tzw. ?nienormowany czas pracy?. Powierzone zadania powinny być możliwe do wykonania przez pracownika w normalnym czasie pracy, tj. nieprzekraczającym ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo (wymiar czasu pracy wynikający z art. 129 kodeksu pracy.). Pracownika dotyczy także 11-godzinny odpoczynek dobowy, 35-godzinny odpoczynek tygodniowy oraz zasada 5-dniowego tygodnia pracy. Zatem jak mam zinterpretować swój problem?-jestem kierownikiem, sporo podróżuję, po całej Polsce, bywa że wyjeżdżam o 4 rano, aby dojechać na spotkanie, później kolejne i kolejne,spotkanie ostatnie kończę np. o 18-19, a do domu wracam o 23 godzinie. Czyli spotkania i podróż trwają łącznie 19h. Z powyższych informacji wnioskuję, że nie przysługują mi nadgodziny, godziny do wybrania, jedynie fakt iż następnego dnia mogę rozpocząć pracę o godzinie 10. czy takie przepisy są właściwe, czy zła interpretacja i powołanie się na niewłaściwy KP

  • Pracownica 2018-04-19 18:15:58

    Witam serdecznie! Czy jest dopuszczalne, by kierownik"odbierał" nadpracowane godziny po okresie czasu rozliczeniowego?Dla przykładu: okres rozliczeniowy to kwartał, kierownik pracował 20 marca(niedziela)lecz wolny dzień otrzymał 13 kwietnia, a więc po czasie rozliczeniowym, w następnym kwartale.Pragnę nadmienić, iż pracownikowi, który w tym samym dniu pracował nadliczbowo narzucono "odbiór"dnia wolnego do końca marca. Czy kierownika nie obowiązują te same przepisy kodeksu pracy? Dodam, że zakład pracy pracuje w systemie 8 godzin dobowo i 40 godzin tygodniowo. Pięknie dziękuję za odpowiedż

  • Andrzej 2017-02-19 07:55:23

    nienormowany cas pracy to jest jasne, lecz mam do tego pytanie czy są jakieś ograniczenia dotyczące godziny stawienia sie do pracy np.kierownik ma nienormowany czas gdzie firma pracuje w zakresie od 7 do 15 czy kierownik może w dowolnym czasie przychodzić do pracy ?

  • pracownica 2016-10-14 10:11:14

    Nienormowany czas pracy oznacza 40h tygodniowo,jeżeli nie mam pracy w np. w poniedziałek i wtorek tz.wolne mam odrobić w sobote i niedziele po 12h. Umowa podpisana na 40h od poniedziałku do piątku.Ale ostatnio podsuneli nam regulamin firmy, właśnie o nienormowanym czasie pracy, i karzą przychodzić dorabiać dni wolne w niedziele i soboty. Jak to jest może ktoś wie więcej pomóżcie !!

  • JULA 2015-12-29 09:50:19

    MAM PYTANIE CO Z WOLNYMI SOBOTAMI I NIEDZIELAM . PRACUJE W DUZYM MAGAZYNIE GDZIE PRACA ODBYWALA SIE 3 ZMIANOWO OD PONIEDZIAŁKU DO PIATKU A S W SOBOTE SZLISMY NP NA RANO ( PLACONO NAM 100%) W NIEDZIELE ZACZYNALISMY NOCKA (PŁACONO 200%) OCZYWIŚCIE TO BYLO DLA CHETNYCH . DZIŚ MOWIA NAM ZE BEDZIEMY CHODZIC TAK ZA DZIEŃ WOLNEGO .I TO PRACODAWCA BEDZIE MNIAL 3 MIESIĄCE ZEBY WYZNACZYC NAM TEN DZIEN WOLNY .CZY TO WOGOLE JEST PRAWNIE???

  • Gosia 2015-10-23 16:20:42

    Witam mój mąż jest kierownikiem w prywatnym przedsiębiorstwie. Pracuje od poniedziałku do piątku co najmniej po 8-10 godzin-czasami więcej(taka potrzeba stanowiska;-)), w weekend zostały mu wypisane nadgodziny-Pani Dyrektor twierdzi, że skoro ma nienormowany czas pracy tzn., że nie należą mu się godziny ponad wymiarowe...Proszę o poradę jak się bronić przed, moim zdaniem, niezbyt dobrze znającą KP Panią;-)Dyrektor

  • gibonka 2015-10-21 19:07:57

    Kiedy pracodawca ma obowiązek zapłacić za nadgodziny?

  • Marcin 2015-05-03 19:28:31

    Czy wiceprzewodniczący bez stanowczej zgody przewodniczącego Rady Nadzorczej może podpisac pismo i zwołać pozuiedzenie Rady Nadzorczej

  • Sylwesterski1 2014-03-28 08:53:19

    Witam Rozumiem, że jeśli ustaliłem z szefem, że w poniedziałki i środy będę pracować po 12godzin, a wtorki i czwartki po 4 godziny pracy, czyli w poniedziałki i środy mam po 4 nadgodziny i tu należy mi się dodatek za nadgodziny . Mam rację?

  • roman 2014-02-16 18:04:07

    Nienormowany czas pracy zwalnia pracownika czytaj kierownika od wypracowania zadanych godzin w miesiącu przykladowo 160 godzin, bo nam tak szefowa tłumaczy że ona nie ma obowiązku . Jednostka podlega samorzadowi miasta

  • Ania 2013-07-23 09:20:14

    A co z zastępcą wójta, który ewidentnie spóźnia się codziennie do pracy 20-30 minut i oczywiście wychodzi punktualnie. Nie ma dnia aby się nie spóźnił. Jak mu udowodnić, że spóźnianie to nie przywilej jego stanowiska, tylko przekroczenie jego uprawnień.

  • krystyna 2013-04-22 18:58:02

    jestem pracownicą przychodni. Nasz szef czyli prezes spółki przychodzi do pracy i wychodzi kiedy chce nawet wtedy gdy jest sam na dyżurze i powinien być w miejscu pracy do godziny 18.00 ponieważ tak jest zawarty kontrakt z NFZ.Pracowników natomiast rozlicza z każdej minuty, nie docierają do niego nawet takie argumenty, że spóźnił się autobus czy inne nieprzewidziane przez pracowników sytuacje życiowe.Gdy ktoś ośmieli się zwrócić mu uwagę ma dwa argumenty:jak będzie pan/pani prezesem to też będzie pani robiła co się jej podoba poza tym ja mam nienormowany czas pracy.Czy w związku z tym w tym wypadku akurat lekarz, prezes w czasie jednego etatu może pracować na dwa bo ma nienormowany czas pracy?

  • mały 2013-02-08 19:29:13

    Czy jeśli jestem administratorem obiektu handlowego i także mam nienormowany czas pracy muszę przepracować te 8h dziennie , 40h tygodniowo i min.160h miesięcznie mimo tego że uzgodniłem z pracodawcą iż będę pracował wg.potrzeb zakładu?

  • BORIAN 2013-01-28 06:41:46

    Ok. Praktycznie jest tak, że jesteś dyspozycyjny codziennie od godz. 7.00 / podpis na liście obecności/ zastanawiasz się nad wykonaniem pracy w systemie nienormowalnego czasu , planujesz dzień apotem ....wielka d. Pracodawca organizuje zadania na dzien bieżący /narada,spotkanie,bla bla bla i inne coś tam coś tam / Jesteś zadaniowcem więc odkładasz swoje zadania wykonując polecenia Szefa a potem do późnych godzin robisz swoje . I TAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE "NIENORMOWANY CZAS PRACY" Kolejna paranoja naszych p/osłów.

  • pracownik 2013-01-05 12:24:14

    Jak mówi art.140 Kodeksu pracy określenie " nienormowany czas pracy " to tak na prawdę system zadaniowego czasu pracy , czyli: pracodawca po porozumieniu z pracownikiem ustala czas niezbędny do wykonania powierzonego zadania, uwzględniając w tym wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art.129 Kodeksu Pracy.A artykuł ten mówi że czas pracy nie może przekraczać 8 godz na dobę i przeciętnie w pięciodniowym tygodniu pracy. Niektórzy pracownicy na kierowniczych stanowiskach wykorzystują ten przepis i załatwiają swoje prywatne sprawy w trakcie godzin pracy, ale również ten przepis jest wykorzystywany w drugą stronę, lecz wynika to ze złego interpretowania przepisu przez pracodawcę

  • Basia 2012-11-23 23:29:31

    Jestem kierownikiem z nienormowanym czasem pracy. Niestety z tego co tu przeczytałam wnioskuję, że nieźle zostałam oszukana:( Pracuję miesięcznie 200-250 godzin czyli dużo ponad 40h na tydzień bez żadnego wynagrodzenia za nadgodziny. Zostałam również poinformowana, że jako kierownik powinnam być cały czas w pracy (czyli 10h na dobę 5 dni w tygodniu + co drugi weekend-11h). Boję się odezwać w tej sprawie (po raz kolejny) bo zależy mi na tej pracy i nie chciałabym jej stracić...

  • Radek 2012-08-24 10:19:06

    Nienormowany czas pracy nie oznacza ilości godzin. Ilość godzin jest określona w umowie, a nienormowany czas oznacza że w ciągu tygodnia masz zrobić np. 40h, ale nie musi to być 5x 7-15.00 tylko wg ustalonego harmonogramu, który zazwyczaj pracownik ustala z pracodawcą.

  • piotr 2012-05-05 13:07:32

    czy nienormowany znaczy więcej niż 40 godz. tygodniowo a jeżeli tak to czy ponad 40 jest płatne z uwzględnieniem nadgodzin?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika