Ustanowienie służebności pod wpływem podstępu

Pytanie:

"Kilkanaście lat temu, aktem notarialnym małżonkowie podarowali córce nieruchomość (dom mieszkalny, zabudowania gospodarcze, ogród). Jednocześnie zobowiązali córkę do ustanowienia służebności osobistej na rzecz matki (dożywotnie użytkowanie połowy nieruchomości). Nieruchomość ta stanowiła odrębny majątek męża (ojca). Obdarowana córka ustanowiła tę służebność w tym samym akcie. Później małżonkowie (rodzice) rozwiedli się i dokonali podziału majątku wspólnego, w wyniku którego była żona (matka) otrzymała mieszkanie i inne nieruchomości, które wynajmuje. Obdarowana córka chciałaby teraz sprzedać wyżej wymienioną nieruchomość, jednak jej matka żąda połowy ceny uzyskanej z jej sprzedaży w zamian za zrzeczenie się sprawa do służebności. Spełnienie tego żądania uniemożliwiłoby córce planowane zakupienie mieszkania. Sprzedaż domu wraz ze służebnością miałaby podobny efekt. Ojciec uważa obecnie, że popełnił błąd (i chciałby go naprawić), gdyż, nie znając przepisów prawa, został mylnie przekonany przez żonę, że będąc w związku małżeńskim, mogą tylko oboje dokonać tej darowizny (potrzebna jest do tego jej zgoda). Wykorzystując to mylne przekonanie męża, żona narzuciła ustanowienie służebności na jej rzecz, jako warunek swojej zgody. W konsekwencji tego przekonania oboje małżonkowie występowali w akcie notarialnym jako darczyńcy, chociaż wola żony nie miała żadnej mocy prawnej. Mąż nie przewidywał sytuacji, w której jego była żona, mając pełne zabezpieczenie lokalowe i dochody z nieruchomości, będzie miała tak duże roszczenia wobec córki. Jest oczywiste, że córka nie ma obecnie żadnego wpływu na ustanowioną służebność. Jak rzeczywisty darczyńca może zmienić konsekwencje tego aktu prawnego? Czy w takim przypadku konieczne byłoby unieważnienie całego aktu darowizny, czy też tylko jego części, czyli ustanowienia służebności?"

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie służebności pod wpływem podstępu

Niestety trudno w świetle opisanego stanu faktycznego podważać akt notarialny tylko dlatego, że matka nie była właścicielką nieruchomości. Nie ma bowiem znaczenia czy uprawniony do służebności (matka) nie był właścicielem nieruchomości, która została obciążona służebnością osobistego na jego rzecz. Służebność osobista może być ustanowiona na rzecz, która jest zupełnie niezwiązana prawne z nieruchomością.

Pojawia się więc pytania czy możliwe byłoby powołanie się na błąd.

Zgodnie z art. 84 i nast. kc w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej.

Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna.

W opisanej sytuacji mamy do czynienia raczej z błędem w zakresie pobudek jakimi kierowała się córka ustawiając służebność na rzecz matki. Tak też SN w wyroku z 10 września 1997 r., I PKN 251/97, OSNAPiUS 13/98, poz. 389, zgodnie z którym do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu wywołanego podstępnie wystarczy, aby błąd dotyczył sfery motywacyjnej stanowiącego przyczynę złożenia oświadczenia woli.

Zakładając, że będą Państwo w stanie udowodnić podstęp matki, córka można rozważyć złożenie  oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli - uchylenie się można ograniczyć do ustanowienia służebności, nie trzeba uchylać się od umowy darowizny.

Oprócz problemów dowodowych mogą pojawić się jeszcze problemy odnośnie terminu do skutecznego złożenia oświadczenia woli o uchyleniu się od skutków oświadczenia. Otóż zgodnie z art. 88 kc uprawnienie do uchylenia się wygasa w razie błędu z upływem roku od jego wykrycia. Z uwagi na to, że nastąpiło wprowadzenie w błąd odnośnie regulacji prawnej (co następnie miało wpływ na sferę motywacyjną, było pobudką do ustanowienia służebności) błąd można było wykryć w zasadzie od razu i może pojawić się problem z wykazaniem, że faktycznie dopiero teraz zorientowali się Państwo w tej materii.

Przede wszystkim jednak należałoby się zastanowić, czy rzeczywiście mamy tu do czynienia z podstępem. „W potocznym rozumieniu jest to świadome wywołanie u drugiej osoby fałszywego obrazu jakiegoś faktu, sytuacji lub przekonania po to, aby skłonić ją do określonego postępowania. W znaczeniu normatywnym celem podstępnego działania jest wprowadzenie drugiej osoby w błąd po to, żeby dokonała określonej czynności prawnej" (tak S. Rudnicki, w: S. Rudnicki, S. Dmowski, Najnowsze wydanie:  Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie VIII).

Problem w tym wypadku wynika z tego, iż to podstępne wprowadzenie w błąd opierało się na twierdzeniu dotyczącym regulacji prawnych i dającym się zweryfikować. Możliwości zasadności powołania się na podstęp nie wyklucza to, że dana osoba mogła łatwo podstęp dostrzec. Nie ma  bowiem znaczenia lekkomyślność czy łatwowierność osoby wprowadzonej w błąd. Jednakże są pewne granice (np. często taka cienka granica występuje miedzy podstępem a reklamą).

Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika