Współwłasność w nieruchomości

Pytanie:

Mój ojciec jest współwłaścicielem w 1/3 jednej działki budowlanej o powierzchni 700m2, zabudowanej budynkiem mieszkalnym ok. 80m2 i w 1/3 dwóch przylegających do siebie działek budowlanych o powie. 1600m2 na których stoi tylko stodoła, ale jest to bardzo atrakcyjny teren z linią brzegową rzeki. Stodoła stoi jakoś na granicy tych działek. Pozostałe 2/3 zarówno działki zabudowanej domem, jak i działki (składającej się z tych dwóch działek przylegających do siebie) należą do po 1/3 do brata i siostry ojca. W tej chwili jest konflikt, bo Ojciec mieszkał w tym domu i praktycznie sam zajmował się udoskonalaniem, drobnymi remontami w domu. Chciał, żeby się wszyscy złożyli i np. zrobili dach, bo przecieka oraz uporządkowali podwórko. Niestety rodzeństwo Taty nie wykazywało ty zainteresowania, ale chętnie teraz coraz częściej na gotowe przyjeżdżają, ale nie chcą dokładać. Generalnie teraz wszyscy się pokłócili. Powiedzieli, że na tej działce co stoi stodoła wybudują sobie dom, bo oni razem mają 2/3 i Ojciec nie ma nic do gadania. Jakie prawa ma mój Tata, biorąc pod uwagę to, że raczej nie dogadają się w sprawie np. zniesienia współwłasności lub możliwości zrzeczenia się np. udziału w działce z domem, na rzecz udziału działki ze Stodołą? Czy rodzeństwo Ojca może wystawić dom, gdzie chce bez zgody Taty? Czy taka współwłasność w ułamku to określa konkretne miejsce na działce, czyli czy np. Wujek może wejść na działkę i odgrodzić sobie 1/3 bez zgody Taty? Czy z domu każdy z współwłaścicieli może w nieograniczony sposób korzystać? Czy jeśli wujek zrzeknie się swojego udziału na ciotkę i ona teraz będzie miła 2/3 udziału w działce z domem, a Tata tylko 1/3, to czy nadal Tata może tam mieszkać i korzystać z całego domu, a nie np. z 1/3 tego domu, bo np. ciotka wyznaczy mu dostęp tylko do pokoju, a już do kuchni i łazienki nie. Domek jest mały ma tylko dwa pokoje. Czy jeśli np. ciotka i wujek zgodzą się, żeby ojciec sobie wybudował na tek działce z stodołą jakiś domek, a potem znowu się wszyscy pokłócą, to czy wtedy do tego domku co sobie Tata wybudował mają dostęp reszta rodzeństwa? Czy Tata może się zameldować tymczasowo w tym domu mieszkalnym , w którym ma 1/3 bez zgody reszty rodzeństwa? Czy Tata lub rodzeństwo mogą sprzedać lub darować te udziały osobie trzeciej bez zgody reszty? Czy jest tu jakaś zasada pierwokupu?

Masz inne pytanie do prawnika?

5.2.2009

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Współwłasność w nieruchomości

Zgodnie z kodeksem cywilnym, każdy ze współwÅ‚aÅ›cicieli może żądać zniesienia współwÅ‚asnoÅ›ci poprzez przez podziaÅ‚ rzeczy wspólnej, chyba że podziaÅ‚ byÅ‚by sprzeczny z przepisami ustawy lub ze spoÅ‚eczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo Å¼e pociÄ…gaÅ‚by za sobÄ… istotnÄ… zmianÄ™ rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartoÅ›ci. Jeżeli nie można znieść współwÅ‚asnoÅ›ci w drodze umownej, można wystÄ…pić ze stosownym wnioskiem do sÄ…du.

Porady prawne

WspółwÅ‚asność oznacza, że każdy ze współwÅ‚aÅ›cicieli ma uprawnienia do caÅ‚oÅ›ci rzeczy objÄ™tej współwÅ‚asnoÅ›ciÄ…. W braku stosownych uzgodnieÅ„ pomiÄ™dzy współwÅ‚aÅ›cicielami, żaden z nich nie może odgrodzić np. poÅ‚owy nieruchomoÅ›ci i pozbawić tym samym posiadania pozostaÅ‚ych współwÅ‚aÅ›cicieli. Oznacza to również, że z caÅ‚ego domu mogÄ… korzystać wszyscy współwÅ‚aÅ›ciciele (chyba, że inaczej uzgodniono – np. dokonano podziaÅ‚u quoad usum)  Wynika to z zapisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którym każdy ze współwÅ‚aÅ›cicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje siÄ™ pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostaÅ‚ych współwÅ‚aÅ›cicieli. Do rozporzÄ…dzania rzeczÄ… wspólnÄ… oraz do innych czynnoÅ›ci, które przekraczajÄ… zakres zwykÅ‚ego zarzÄ…du, potrzebna jest zgoda wszystkich współwÅ‚aÅ›cicieli. W braku takiej zgody współwÅ‚aÅ›ciciele, których udziaÅ‚y wynoszÄ… co najmniej poÅ‚owÄ™, mogÄ… żądać rozstrzygniÄ™cia przez sÄ…d, który orzeknie majÄ…c na wzglÄ™dzie cel zamierzonej czynnoÅ›ci oraz interesy wszystkich współwÅ‚aÅ›cicieli.

W związku z powyższym, rodzeństwo może sprzedać swoje udziały w nieruchomości, nie może jednak sprzedać całego budynku stanowiącego współwłasność nie tylko rodzeństwa taty (chyba, że uzyska zgodę sądu). Również tato może rozporządzić swoim udziałem, np. darować go innej osobie. Prawo pierwokupu dotyczy sytuacji sprzedaży udziału w nieruchomości rolnej jeżeli tym współwłaścicielom, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy.

Dom wystawiony na gruncie stanowiącym współwłasność będzie stanowił również współwłasność, co w przyszłości może rodzić konflikty (wprawdzie można zawrzeć umowę podziału do używania (quoad usum), w której wskaże się, że domek będzie użytkowany prze jednego ze współwłaścicieli, jednakże umowa taka nie jest tak stabilna jak prawo własności, można żądać jej zmiany).Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu. Zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.

Więcej informacji na temat współwłasności znajduje się w poradzie:

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli?

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli? UstawowÄ… regulacjÄ™ sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomoÅ›ci zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli (...)

Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?

Jak dochodzi do powstania współwłasności nieruchomości?

Definicja wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci UstawowÄ… definicjÄ™ wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci zawiera art. 195 k.c., zgodnie z którym: „WÅ‚asność tej samej rzeczy może przysÅ‚ugiwać niepodzielnie kilku osobom (wspóÅ‚wÅ‚asność)". Oznacza to, że z wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ciÄ… mamy do czynienia (...)

Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

Stan faktyczny W trakcie rozwodu wydano tymczasowe postanowienie sÄ…dowe nakazujÄ…ce mężowi wpÅ‚acanie tytuÅ‚em zabezpieczenia rodziny kwoty 550 zÅ‚. Mąż niestety nigdy nic nie wpÅ‚aciÅ‚. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zostaÅ‚o wydane 29.11.2004 r., na podstawie art. 443 par. 1 kpc (...)

Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna

Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna

Stan faktyczny Z małżonkiem mamy rozdzielność majÄ…tkowÄ…. Nieruchomość, jakÄ… nabyliÅ›my, byÅ‚a poÅ‚ożona na gruncie, który na tamte czasy byÅ‚ w "wieczystej dzierżawie", ale w okresie późniejszym zostaÅ‚ z mocy ustawy przeksztaÅ‚cony we współwÅ‚asność. Nieruchomość także figuruje (...)

Kto i jakie nieruchomoÅ›ci gminne może nabywać w drodze bezprzetargowej – opinia prawna

Kto i jakie nieruchomoÅ›ci gminne może nabywać w drodze bezprzetargowej – opinia prawna

Stan faktyczny Mam umowę dzierżawy na nieruchomość (działka z budynkiem Przychodni Lekarskiej). Umowa jest pomiędzy NZOZ (którego jestem właścicielem) a Gminą. Złożyłem wniosek o kupno części niezabudowanej działki z przeznaczeniem na wybudowanie budynku do poszerzenia świadczeń usług (...)

Nabycie nieruchomości przez NZOZ w drodze bezprzetargowej - opinia prawna

Nabycie nieruchomości przez NZOZ w drodze bezprzetargowej - opinia prawna

Stan faktyczny Mam umowę dzierżawy na nieruchomość (działka z budynkiem Przychodni Lekarskiej). Umowa jest pomiędzy NZOZ (którego jestem właścicielem) a Gminą. Złożyłem wniosek o kupno części niezabudowanej działki z przeznaczeniem na wybudowanie budynku do poszerzenia świadczeń usług (...)

Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem - opinia prawna

Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem - opinia prawna

  Stan faktyczny   Posiadam lokal mieszkalny, który nie ma zaÅ‚ożonej ksiÄ™gi wieczystej. Ponadto brak też aktu, który ustanawiaÅ‚by odrÄ™bnÄ… wÅ‚asność lokalu. W budynku sÄ… lokale obciążone hipotecznie przez wierzycieli, co utrudnia zaÅ‚atwienie spraw do pozostaÅ‚ych lokali. (...)

PodziaÅ‚ współużytkowanej dziaÅ‚ki na rzecz wÅ‚aÅ›cicieli odrÄ™bnych lokali – opinia prawna

PodziaÅ‚ współużytkowanej dziaÅ‚ki na rzecz wÅ‚aÅ›cicieli odrÄ™bnych lokali – opinia prawna

Stan faktyczny Jestem współwÅ‚aÅ›cicielem nieruchomoÅ›ci gruntowej, na której znajdujÄ… siÄ™ 3 lokale stanowiÄ…ce odrÄ™bnÄ… wÅ‚asność każdego z trzech współwÅ‚aÅ›cicieli gruntu. WspółwÅ‚asność dotyczy tylko gruntu. Forma wÅ‚asnoÅ›ci gruntu to dzierżawa wieczysta, a współwÅ‚aÅ›cicielami (...)

Zbycie udziaÅ‚u we współwÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci – opinia prawna

Zbycie udziaÅ‚u we współwÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci – opinia prawna

Stan faktyczny Jestem w 1/2 części współwłaścicielem działki gruntu zabudowanej domem mieszkalnym, a w 1/2 mój ojciec. Ojciec to osoba karana, obecnie poszukiwana przez policję. Jego miejsce pobytu jest nieznane i nie ma z nim kontaktu. W jaki sposób mogę sprzedać dom bez niego? Opinia prawna Niniejsza (...)

Trendy w opodatkowaniu nieruchomości w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Trendy w opodatkowaniu nieruchomości w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Co pewien czas powraca dyskusja na temat podatku katastralnego w Polsce. W obecnej konfiguracji politycznej jednak najwyraźniej nikt nie jest zainteresowany przyspieszeniem prac w tym kierunku. To dość osobliwe, gdyż polski system podatkowy, z wyodrÄ™bnionymi podatkami leÅ›nym, rolnym, od nieruchomoÅ›ci (...)

Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna

Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna

Stan faktyczny Mój problem dotyczy mieszkania własnościowego. Owo mieszkanie kupiłem z moją dziewczyną 1,5 roku temu. Mieszkanie jest kupione w równych częściach (50/50 %), przy czym ja dałem wszystkie pieniądze. Po zakupie mieszkania rozstaliśmy się w ciągu 4 miesięcy, a ona wyjechała (...)

Ustanowienie odrębnej własności lokali jako sposób fizycznego podziału nieruchomości stanowiącej współwłasność małżonków.

Ustanowienie odrębnej własności lokali jako sposób fizycznego podziału nieruchomości stanowiącej współwłasność małżonków.

PodziaÅ‚ majÄ…tku wspólnego małżonków jest czynnoÅ›ciÄ…, która ma na celu ostateczne rozwiÄ…zanie kwestii majÄ…tkowych byÅ‚ych małżonków. Jego przeprowadzenie prowadzi do ustania wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej przedmiotów, które należaÅ‚y do nich obu - wchodziÅ‚y (...)

Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców

Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców

Jakie sÄ… zasady nabywania przez cudzoziemców nieruchomoÅ›ci, udziaÅ‚ów i akcji? Nabycie przez cudzoziemca prawa wÅ‚asnoÅ›ci lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomoÅ›ci oraz nabycie lub objÄ™cie przez cudzoziemca udziaÅ‚ów czy akcji w spóÅ‚kach handlowych z siedzibÄ… (...)

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego - opinia prawna

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego - opinia prawna

Stan faktyczny W 1978 r. dziadek przepisał gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami na dwóch synów (jednym z nich był mój ojciec). Został sporządzony akt notarialny. Razem wybudowali budynek mieszkalny, ponosząc podobne nakłady finansowe. Ojciec pracował w GS, ale pomagał też w prowadzeniu (...)

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?

Kim jest rzeczoznawca majÄ…tkowy? Rzeczoznawca majÄ…tkowy to osoba, która zajmuje siÄ™ okreÅ›laniem wartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci. TytuÅ‚ "rzeczoznawca majÄ…tkowy" podlega ochronie prawnej. DostÄ™p do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomoÅ›ci, (...)

Podatek przy sprzedaży mieszkania kupowanego częściami - opinia prawna

Podatek przy sprzedaży mieszkania kupowanego częściami - opinia prawna

Stan faktyczny 6 lat temu kupiłam mieszkanie na współwłasność w udziale 50%. W tym roku odkupiłam brakujące mi 50% udziałów i w chwili obecnej jestem jedynym właścicielem mieszkania. Chciałabym je sprzedać, a środki przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe, jednak nowe mieszkanie (...)

Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?

Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?

ZarzÄ…d rzeczÄ… wspólnÄ… Wielość podmiotów wystÄ™pujÄ…cych po stronie wÅ‚aÅ›cicielskiej wiąże siÄ™ z szeregiem trudnoÅ›ci, przede wszystkim w zakresie zarzÄ…dzania przedmiotem wspólnej wÅ‚asnoÅ›ci. ZarzÄ…d rzeczÄ… wspólnÄ…, wspóÅ‚posiadanie rzeczy, korzystanie z (...)

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

    CzÄ™stym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostajÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorzÄ…du terytorialnego posiadajÄ… Å›rodki na ich wykup. Nierzadkie sÄ… też sytuacje, (...)

Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna

Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna

Stan faktyczny  Planujemy zÅ‚ożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie stron. W zakresie majÄ…tku myÅ›limy o tym, że strony dokonajÄ… pomiÄ™dzy sobÄ… faktycznego podziaÅ‚u majÄ…tku dorobkowego, poza postÄ™powaniem sÄ…dowym (chyba, że podziaÅ‚ majÄ…tku w sÄ…dzie przyniesie znacznÄ… minimalizacjÄ™ (...)

ZarzÄ…dzanie nieruchomoÅ›ciÄ… czy prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia – opinia prawna

ZarzÄ…dzanie nieruchomoÅ›ciÄ… czy prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia – opinia prawna

    Stan faktyczny   Czy dla SÄ…du samozwaÅ„czy administrator (wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciel), który dbaÅ‚ o część nieruchomoÅ›ci (oddzielonej pÅ‚otem z pozostaÅ‚ymi wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielami) jest wedle prawa administratorem? Nikt mu nie pÅ‚aciÅ‚ za dbanie o nieruchomość, ani (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

    W zasadzie od 22 października zaczynajÄ… obowiÄ…zywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami. ZmieniÄ… siÄ™ m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkaÅ„ komunalnych. Skorzystać bÄ™dÄ… mogli na tym nowi wÅ‚aÅ›ciciele lokali i osoby, które wykupiÅ‚y je przed (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA