Odpowiedź prawnika: Współwłasność w nieruchomości
Zgodnie z kodeksem cywilnym, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności poprzez przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Jeżeli nie można znieść współwłasności w drodze umownej, można wystąpić ze stosownym wnioskiem do sądu.

WspółwÅ‚asność oznacza, że każdy ze współwÅ‚aÅ›cicieli ma uprawnienia do caÅ‚oÅ›ci rzeczy objÄ™tej współwÅ‚asnoÅ›ciÄ…. W braku stosownych uzgodnieÅ„ pomiÄ™dzy współwÅ‚aÅ›cicielami, żaden z nich nie może odgrodzić np. poÅ‚owy nieruchomoÅ›ci i pozbawić tym samym posiadania pozostaÅ‚ych współwÅ‚aÅ›cicieli. Oznacza to również, że z caÅ‚ego domu mogÄ… korzystać wszyscy współwÅ‚aÅ›ciciele (chyba, że inaczej uzgodniono – np. dokonano podziaÅ‚u quoad usum) Wynika to z zapisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którym każdy ze współwÅ‚aÅ›cicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje siÄ™ pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostaÅ‚ych współwÅ‚aÅ›cicieli. Do rozporzÄ…dzania rzeczÄ… wspólnÄ… oraz do innych czynnoÅ›ci, które przekraczajÄ… zakres zwykÅ‚ego zarzÄ…du, potrzebna jest zgoda wszystkich współwÅ‚aÅ›cicieli. W braku takiej zgody współwÅ‚aÅ›ciciele, których udziaÅ‚y wynoszÄ… co najmniej poÅ‚owÄ™, mogÄ… żądać rozstrzygniÄ™cia przez sÄ…d, który orzeknie majÄ…c na wzglÄ™dzie cel zamierzonej czynnoÅ›ci oraz interesy wszystkich współwÅ‚aÅ›cicieli.
W związku z powyższym, rodzeństwo może sprzedać swoje udziały w nieruchomości, nie może jednak sprzedać całego budynku stanowiącego współwłasność nie tylko rodzeństwa taty (chyba, że uzyska zgodę sądu). Również tato może rozporządzić swoim udziałem, np. darować go innej osobie. Prawo pierwokupu dotyczy sytuacji sprzedaży udziału w nieruchomości rolnej jeżeli tym współwłaścicielom, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy.
Dom wystawiony na gruncie stanowiącym współwłasność będzie stanowił również współwłasność, co w przyszłości może rodzić konflikty (wprawdzie można zawrzeć umowę podziału do używania (quoad usum), w której wskaże się, że domek będzie użytkowany prze jednego ze współwłaścicieli, jednakże umowa taka nie jest tak stabilna jak prawo własności, można żądać jej zmiany).Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu. Zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.
Więcej informacji na temat współwłasności znajduje się w poradzie: Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli?
