Odpowiedź prawnika: Wydatki za pobyt w domu opieki społecznej
Nie ma podstaw do tego, by skarb państwa przejął udział w nieruchomości osoby chorej tylko dlatego, że znajduje się ona w domu pomocy społecznej. Jednakże zgodnie z art. 96 ustawy o pomocy społecznej obowiązek zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia z pomocy społecznej spoczywa na:
-
osobie i rodzinie korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej,
-
spadkobiercy osoby, która korzystała ze świadczeń z pomocy społecznej - z masy spadkowej;
-
małżonku, zstępnych przed wstępnymi osoby korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej - jedynie w przypadku gdy nie dokonano zwrotu wydatków zgodnie z powyzszymi punktami, w wysokości przewidzianej w decyzji dla osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej.
Zasady zwrotu tych wydatków określa już jednak uchwała rady gminy, dlatego wskazane jest, by Państwo zapoznali się z jej treścią. Obowiązek zwrotu tych wydatków ma charakter podobny do świadczenia alimentacyjnego.

Jeżeli osoby zobowiązane do zwrotu nie wywiążą się z tego obowiązku, gmina może skierować roszczenie o zapłatę przed sąd cywilny i egzekwować należność (także poprzez egzekucję z nieruchomości) po wydaniu przez sąd wyroku. Osobą zobowiązaną do zwrotu kosztów jest także sama osoba chora, jeśli ma majątek pozwalający na pokrycie tych kosztów. I także z majątku tej osoby może być prowadzona egzekucja. Egzekucja z nieruchomości może też polegać na przeniesieniu własności na wierzyciela (gminę), jeżeli nie znajdzie się kupiec.
Na obowiązek zwrotu wydatków, o którym mowa powyżej, nie ma wpływu to, czy chory będzie przebywał w domu pomocy społecznej tylko przez jakiś czas, czy do końca życia.
