Wykonanie zastępcze w razie zwłoki dłużnika

Pytanie:

"Wspólnota Mieszkaniowa zawarła z Wykonawcą umowę na remont dachu. Po przekroczeniu terminu i opuszczeniu placu budowy przez podwykonawcę Wspólnota wypowiedziała umowę Wykonawcy. W myśl umowy należy rozliczyć stan robót. Wykonawca twierdzi, że wykonał 50% robót. Inspektor nadzoru ze strony Wspólnoty twierdzi, że roboty źle wykonane nie podlegają rozliczeniu, w myśl zasady - robota źle zrobiona i niedokończona (m.in. brak gąsiorów na połaciach i wady w układaniu) jest robotą niezrealizowaną i nie podlegającą rozliczeniu. Stan robót wg Inspektora wynosi 15%. Co Wspólnota może zrobić, aby móc dokończyć remont dachu przed ewentualnym rozstrzygnięciem sporu przez Sąd Cywilny. Część dachu jest tylko okryta folią i Wspólnota obawia się o stan budynku w przypadku silnych wichur i burz. Czy Wspólnota może sama powołać biegłego Sądowego i czy taka ekspertyza będzie ważna lub zobowiązująca dla Sądu do końcowego rozliczenia?"

Odpowiedź prawnika: Wykonanie zastępcze w razie zwłoki dłużnika

Analizę powyższego stanu faktycznego należałoby rozpocząć od stwierdzenia, że dłużnik odpowiedzialny jest ja za własne działanie lub zaniechania, za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, także za działania podwykonawców. W sytuacji, gdy podwykonawca nie ukończył prac w terminie, należy uznać, że w zwłoce pozostawał również dłużnik główny. W tej sytuacji Wspólnota jest upoważniona do tzw. wykonania zastępczego. Oznacza to, że w razie zwłoki dłużnika, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika. Jednak w wypadkach nagłych, tj. pozostawienie budynku bez zadaszenia, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody wykonać bez upoważnienia sądu czynność na koszt dłużnika. Oprócz tego Wspólnota może żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika, np. gdyby brak dachu lub jego wadliwe wykonanie spowodowało by szkodzenia budynku w czasie burzy. W późniejszym postępowaniu przed sądem w sprawie dotyczącej wzajemnych rozliczeń między dłużnikiem i wierzycielem istotne znaczenie będzie miał rozmiar rzeczywiście wykonanych przez dłużnika prac. Wykonanie prac remontowych na dachu niewątpliwie utrudni możliwość oceny, jakie prace rzeczywiście wykonał zobowiązany. W takiej sytuacji miarodajnym będzie protokół sporządzony przez inspektora nadzoru budowlanego podczas oględzin, jakie miały miejsce na posesji przed ewentualnym remontem. Ponadto pomocnym będzie dowód z zeznać świadków (np. co do obecności folii na dachu) oraz zdjęcia dachu wykonane przed wykonaniem remontu. Wymienione powyżej dowody powinny być wzięte pod uwagę przez sąd orzekający jednak mogą być przezeń swobodnie ocenione, w myśl zasady o swobodnej ocenie dowodów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika