Wypowiedzenie kontraktu menedżerskiego

Pytanie:

"Czy jeżeli istnieje ważny powód dla rezygnacji prezesa zarządu (przewlekłą choroba), to ów prezes może wypowiedzieć kontrakt menedżerski i uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę wynikłą z sytuacji braku zarządu spółki? Prezes naprawdę nie jest w stanie prowadzić interesów spółki. Kontrakt prezesa przewiduje okres wypowiedzenia 6 miesięcy. W umowie jest jednak zapisane także prawo do szczególnego wypowiedzenia umowy (bez określenia szczegółów)."

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie kontraktu menedżerskiego

Należy odróżnić samą rezygnację z funkcji od wypowiedzenia stosunku będącego podstawą pełnienia funkcji prezesa spółki. Do rezygnacji z funkcji członka zarządu stosuje się przepisy umowy zlecenia. Umowa spółki może zawierać odmienne od wynikających z art. 746 § 2 k.c. postanowienia, na przykład określać termin liczony od złożenia rezygnacji, po upływie którego wygaśnie mandat zarządcy, precyzować ważne powody zwalniające członka zarządu od odpowiedzialności odszkodowawczej, przewidywać kary umowne na wypadek złożenia rezygnacji.

Należy zatem stwierdzić, że rezygnacja z funkcji może być ograniczona czasowo. Tu czasowo została ograniczona możliwość rozwiązania kontraktu menedżerskiego. Zatem rezygnacja z funkcji prezesa zarządu nie była ograniczona czasowo. Czasowo ograniczona jest możliwość wypowiedzenia kontraktu menedżerskiego - domniemywać należy, że również rezygnacja z funkcji członka zarządu. Choroba, która uniemożliwia pełnienie funkcji może być traktowana jako uprawnienie do wypowiedzenia kontraktu menedżerskiego bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jest to jednak kwestia niezwykle płynna i nie da się jej rozstrzygnąć poprzez udzielenie krótkiej informacji. Odpowiedzialność prezesa jako członka zarządu jest ograniczona czasowo do momentu pełnienia funkcji członka zarządu. Poza tym należy przypisać winę członkowi zarządu, aby ten mógł ponosić odpowiedzialność.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika