- W 2007 r. wartość polskiego eksportu po raz pierwszy przekroczyła granicę 100 mld euro. Mam nadzieję, że państwa sukcesy przyczynią się do dalszego rozwoju naszej gospodarki - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas Gali Liderów Polskiego Eksportu, którą 19 czerwca br. zorganizowało Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.
Wiceminister zapewnił, że resort gospodarki analizuje wszelkie czynniki niekorzystnie wpływające na kondycję eksporterów, zwłaszcza te związane z kursem walutowym. - Pracujemy nad instrumentami, które pomogą, gdy zbyt silna złotówka stanie się barierą opłacalności działalności eksportowej - powiedział.

Jedną z inicjatyw, którą już przedsięwziął rząd, jest skierowana do Sejmu nowelizacja ustawy Prawo dewizowe, która wchodzi w skład „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości". - Jest to ustawa, która po raz pierwszy w historii polskiego systemu finansowego zniesie zasadę walutowości - wyjaśnił wiceminister. Po jej wejściu w życie przedsiębiorcy będą mogli rozliczać się z kontrahentami w każdej dowolnej walucie. Powinno to pomóc unikać ryzyka kursowego zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom.
Wiceminister Szejnfeld poinformował również o pracach MG nad stworzeniem systemu promocji polskiej gospodarki. - Nie chodzi nam jedynie o działania marketingowe. Potrzebne są rozwiązania organizacyjne, instytucjonalne i finansowe. Polscy eksporterzy czekają na nie od 20 lat - powiedział.
Zdaniem wiceministra konieczne jest także zróżnicowanie kierunków polskiego eksportu. - Obecnie wymiana handlowa z zagranicą jest skoncentrowana na krajach UE. Nowy system promocji ma więc pomóc polskim eksporterom w zdobywaniu nowych, pozaeuropejskich rynków.
Podczas Gali wiceminister Szejnfeld wręczył medale i puchary wiodącym eksporterom.
Źródło: www.mg.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Początek reformy polskiej dyplomacji ekonomicznej...
24 lipca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. To usankcjonowanie dotychczasowych prac Agencji i Polskiego Funduszu Rozwoju nad zmianą systemu wspierania ekspansji polskiego biznesu. Ustawa określa zasady promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Spółka (...)
Konstytucja Biznesu już niedługo...
Rząd przyjął Konstytucję Biznesu 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – te i inne proprzedsiębiorcze rozwiązania przyjęła Rada Ministrów w pakiecie Konstytucji Biznesu. "Pakiet Konstytucji (...)
Zezwolenie na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym
Jeżeli chcesz eksportować uzbrojenie, to musisz najpierw uzyskać stosowne zezwolenie. O tym, jak i gdzie je uzyskać, przeczytasz w tym artykule. Jak załatwić można sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie; listownie. ##baner## Co to są towary o znaczeniu strategicznym? Towary o znaczeniu strategicznym to towary szczególnie istotne dla bezpieczeństwa (...)
Zezwolenie na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym
Chcesz eksportować uzbrojenie? Musisz najpierw uzyskać zezwolenie. O tym, jak i gdzie je uzyskać, przeczytasz poniżej. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie. ##baner## Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi? Co to są towary o znaczeniu strategicznym? Towary o znaczeniu strategicznym to towary szczególnie istotne (...)
Podajemy komunikat Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa o zasadach prowadzenia eksportu, z Polski do Federacji Rosyjskiej, świeżych owoców i warzyw w odniesieniu do obowiązujących wymagań dotyczących: jakości handlowej, bezpieczeństwa żywności i stanu fitosanitarnego (...)
Od 1 stycznia 2022 roku nastąpi zmiana zasad w eksporcie produktów rolno-spożywczych do Chińskiej Republiki Ludowej w zakresie wymagań dotyczących bezpieczeństwa żywności. Co się zmienia? Podmioty eksportujące żywność do Chin, prowadzące działalność produkcyjną i przetwórczą (dalej - „eksporterzy”) będą podlegać obowiązkowi rejestracji. Zgodnie z informacjami (...)
Rynek przetworów mlecznych: Komisja proponuje dodatkowe środki mające wspomóc sektor
Mając na względzie ostatni spadek cen mleka i przetworów mlecznych komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel obiecała dzisiaj wprowadzenie nowych środków mających na celu wsparcie rynku. W przyszłym tygodniu Komisja ponownie wprowadzi refundacje wywozowe za masło, ser, oraz pełne i odtłuszczone mleko w proszku. Po rozpoczęciu w marcu skupu interwencyjnego masła i odtłuszczonego mleka (...)
Regulacje techniczne a swoboda działalności gospodarczej Swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej jest pod ochroną konstytucji wszystkich współczesnych państw europejskich. Swobodę tę może ograniczyć tylko ustawodawca albo klient. Ustawodawca może tworzyć w trybie legislacji przepisy obowiązujące producenta. Klient czyni to w trybie negocjacji, ustalając warunki (...)
Jak potwierdza się wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty dla potrzeb VAT?
Na czym polega System Kontroli Eksportu (ECS)? Dokonywanie zgłoszeń celnych jest przedmiotem uregulowania w rozporządzeniu Komisji (EWG) Nr 2454 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającym przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Zgodnie z pkt 14 preambuły rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1875/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. (...)
Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym
Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie numer ten określa się mianem „numeru unijnego”. W poniższych punktach zostaną (...)
Transakcje wewnątrzwspólnotowe w VAT
Czym są transakcje wewnątrzwspólnotowe? Transakcje wewnątrzwspólnotowe są na gruncie podatku VAT dostawami towarów, w których stronami są podatnicy VAT z dwóch państw członkowskich Unii Europejskiej. Transakcje te można porównać do eksportu i importu towarów pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich UE. Warto przy tym zaznaczyć, że terminy "eksport" i "import" na gruncie (...)
Wspólnotowy Kodeks Celny a dawny polski Kodeks celny Polski Kodeks celny obowiązywał do momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zastępujące go przepisy UE dotyczące m.in. wartości celnej są o wiele bardziej rozbudowane niż dawne polskie, co ułatwia ich stosowanie. Obok odpowiadających naszemu Kodeksowi celnemu art. 28–36 WKC, w art. 141–181 Rozporządzenia Rady (EWG) nr (...)
Potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a VAT
Jak było dotąd? Wymóg potwierdzania dostaw towarów groził polskim firmom handlującym z UE utratą płynności, gdyż nie mogąc uzyskać potwierdzeń dostaw, zmuszone bywały do niepotrzebnego naliczania i płacenia polskiemu fiskusowi często bardzo wysokich kwot VAT. Od spełnienia m.in. tego warunku zależało bowiem, czy producent dostarczający wyroby na rynki Wspólnoty, rozliczając się (...)
Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość
Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami oraz poprawić poziom recyklingu. ##baner## Baza, (...)
Jak dostać świadectwo fitosanitarne?
Planujesz eksport lub reeksport roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów z Polski do państw, które nie są członkami Unii Europejskiej. Być może będziesz potrzebować świadectwa fitosanitarnego dla eksportu lub reeksportu. Dowiedz się, jak je zdobyć. Jak załatwić sprawę? Sprawę można załatwić: podczas wizyty w urzędzie, listownie, elektronicznie (online, przez (...)
Transakcje transgraniczne w grupach VAT
Poznaj zasady rozliczeń transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT będą mogły być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnątrzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) zastosowanie będą miały co do zasady analogiczne reguły (...)
Zakazane nadużywanie przez przedsiębiorstwo pozycji dominującej...
GlaxoSmithKline AEVE jest grecką spółką zależną GlaxoSmithKline plc, przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami i wytwarzaniem produktów leczniczych z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie. Spółka ta zajmuje się importem, składowaniem i dystrybucją produktów leczniczych dostarczanych przez grupę GSK w Grecji. Na terytorium krajowym posiada więc zezwolenie (...)
Indeks biznesu PKPP Lewiatan - marzec 2009
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu nie zmienił się w notowaniu rocznym w stosunku do lutego, a indeks kwartalny spadł o dwa punkty zrównując się z indeksem rocznym na poziomie 40 pkt. Zrównanie indeksów rocznego i kwartalnego sugeruje, że spowolnienie osiągnęło chyba punkt kulminacyjny. Eksport styczniowy uległ redukcji o jedną czwartą, ale do Polski napłynęło więcej niż (...)
Polska gospodarka - diagnoza sytuacji
Rząd prognozuje wzrost PKB w 2008 r. o 5,5%. PKPP Lewiatan uważa te prognozy za przeszacowane - oczekujemy wzrostu PKB na poziomie 5,2-5,3%. Ciągle jednak, na tle silnego osłabienia koniunktury gospodarczej w pozostałych krajach UE, polska gospodarka jest oazą, w której toczy się normalne życie. Pytanie, czy starczy nam determinacji, aby to utrzymać, a może nawet wykorzystać szanse (...)
Rok 2008 – zachowawcze strategie przedsiębiorstw przynoszą korzyści
Obraz polskiej gospodarki rysujący się po 11 miesiącach 2008 r. nie jest jednorodny. Koniec roku w gospodarce był słabszy niż trzeci kwartał. Jednak to spowolnienie nie byłoby tak niepokojące, gdyby nie kryzys na światowych rynkach finansowych oraz bardzo silne osłabienie wzrostu gospodarczego u głównych partnerów handlowych Polski. Prognoza PKPP Lewiatan na 2008 r. (ze stycznia 2008 (...)
Wbrew pesymistycznym prognozom Produkt Krajowy Brutto w Polsce wzrósł w pierwszym kwartale 2009 r. o 0,8 proc. - wynika z danych opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny. Najnowsze, dobre dane gospodarcze dla Polski, sytuacja polskiej gospodarki na tle innych krajów i perspektywy na przyszłość to tematy dzisiejszej konferencji prasowej premiera Donalda Tuska i ministra finansów (...)
Polska gospodarka coraz silniejsza!
Wszystko wskazuje na to, że końcówka roku będzie udana dla polskiej gospodarki. Listopad był kolejnym miesiącem mocnego wzrostu produkcji i sprzedaży oraz spadku bezrobocia. Ekonomiści byli bardzo podbudowani wynikami za III kw., gdy zanotowaliśmy wzrost gospodarczy na poziomie 5,8 proc. Udany był też październik i może dlatego prognozy na listopad były bardzo optymistyczne. Tymczasem (...)
Początek roku jest dużo lepszy, niż zakładali ekonomiści. Przedsiębiorstwa nadal produkują pełną parą. (...) Dane te idą w parze z publikowanymi w piątek informacjami o bardzo szybkim wzroście średniej pensji w styczniu (o 11,5 proc.) i nieoczekiwanym przyspieszeniu inflacji (do 4,3 proc.). Są jasnym sygnałem dla zwolenników bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, że konieczne (...)