Ułatwianie prostytucji jest przestępstwem
Osoby ułatwiające uprawianie prostytucji i czerpiące z tego procederu korzyści majątkowe mogą trafić do więzienia na 3 lata.
Taka kara grozi 44-letniej obywatelce Rosji, którą zatrzymali wolscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu – informuje Komenda Główna Policji.
Aresztowana zatrudniła prostytutki i wynajęła im mieszkanie. Od kilku miesięcy pobierała od nich codziennie wysokie opłaty za lokum.
Według art. 204. § 1 kodeksu karnego kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Sutener (potocznie alfons) - osoba czerpiąca korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę, w zdecydowanej większości przypadków kobietę.
Taka sama kara grozi osobie czerpiącej korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.
Jeżeli nakłaniana nie jest pełnoletnia, to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Zarzut sutenerstwa można postawić osobie, która popełnia przestępstwo umyślnie. O czerpaniu korzyści możemy mówić w przypadku, gdy ma to charakter stały. Będzie tak na przykład przy umowie między prostytutką a taksówkarzem, który podwozi ją do klienta czy właściciela agencji towarzyskiej.
Jednorazowe podwiezienie prostytutki przez taksówkarza nie będzie oczywiście karalne, podobnie jak wynajęcie jej pokoju na jedną noc.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?