Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 36

Wypłata udziałów byłemu członkowi spółdzielni

28.3.2012

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 26. § 1. stanowi że: Udział byłego członka wypłaca się na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok, w którym członek przestał należeć do spółdzielni. Sposób i terminy wypłaty określa statut. O jakie (...)

Prawo do najmu i wykupu mieszkania komunalnego

28.3.2012

Witam, moja matka ma mieszkanie komunalne, które jeszcze nie zostało wykupione. Jest również głównym najemca tego mieszkania. Podanie o wykup zostało złożone w styczniu 2010. UM Toruń odpowiedział ze w przeciągu najbliższego roku wykup mieszkań komunalnych zostaje wstrzymany ze względu (...)

Wskazanie wartości przedmiotu

28.3.2012

Otrzymałem (jako strona - powód) wezwanie z sądu do wskazania wartości przedmiotu (komputera), którego wydania żądam. Umówioną cenę transakcyjną odbieram jako bardzo atrakcyjną dla mnie jako kupującego, a sam przedmiot wyceniam dużo wyżej. Jest dla mnie wart dużo więcej (na przykład (...)

Upoważnienie do dysponowania kontem w Banku

28.3.2012

W Stowarzyszeniu na Walnym Zebraniu nastąpiła zmiana władz Stowarzyszenia (Zarządu). Nowy Zarząd podjął uchwały o cofnięciu dotychczasowych upoważnienia oraz wystawił nowe upoważnienie. Bank uważa, że dopiero wyciąg z KRS z wpisaniem nowych władz będzie podstawa do dokonania zmian. Działanie (...)

Warunkowa umowa sprzedaży ziemii rolnej

28.3.2012

Jestem właścicielem ziemi rolnej. W dniu dzisiejszym podpisałem u notariusza warunkową umowę sprzedaży tej ziemi. Teraz Agencja Nieruchomości Rolnej musi wypowiedzieć się czy korzysta z prawa pierwokupu. Jednakże mam pewne obawy co do transakcji. Kupiec to osoba nie posiadająca zameldowania (...)

Poświadczenie nieprawdy w pismach procesowych

28.3.2012

czy wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w dokumentach obejmujących wnioski i oświadczenia procesowe (pismach procesowych) poprzez wprowadzenie w błąd swojego adwokata który składał niniejsze dokumenty w Sądzie jest przestępstwem z art. 272 KK:

Prawa dziecka do mieszkania lokatorskiego

28.3.2012

W przydziale mieszkania spółdzielczo- lokatorskiego podkreślono, iż dziecko ma obowiązek w nim zamieszkać. Tym samym oznacza to, że prawo do tego mieszkania posiada. W chwili obecnej dziecko uzyskało pełnoletność i nadal zamieszkuje w tym mieszkaniu, którego nie chce opuścić. Natomiast (...)

Utrzymanie czystości na klatce schodowej

28.3.2012

Jestem zarządcą sądowym nieruchomości, która w 100 % stanowi własność prywatną. Budynek to lokale mieszkalne. W jednej z klatek schodowych na najwyższym piętrze lokatorzy w klatce zrobili magazyn rzeczy używanych i chwilowo niepotrzebnych (stare telewizory, pudła po sprzęcie komputerowym, (...)

Co rozumieć przez linię zabudowy?

28.3.2012

Przepisy dotyczące warunków zabudowy posługują się pojęcie linii zabudowy. Czego dotyczy linia zabudowy: czy jest to tylko budynek, czy zabudową są również miejsca postojowe dla pojazdów?

Wycinka lasu

28.3.2012

Jestem zainteresowany zakupem działki. Za działką był kiedyś teren należący do zakładu przemysłowego i został on rekultywowany. Posadzony został na nim kilka lat temu las. Wedle właściciela terenu oznacza to, że nikt za działką się nie wybuduje, ponieważ \'jest przepis, że lasu nie (...)

Zmiana przeznaczenia gruntu rolnego

28.3.2012

Interesuje mnie działka rolno-budowlana. Nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.Czy część rolną tej działki można przekształcić w działkę budowlaną?

Posiedzenia niejawne a obecność stron

28.3.2012

Według mnie zasadą jest że apelacja w sprawie podział majątku odbywa się na posiedzeniu niejawnym i adwokat ani uczestnik postępowania nie może uczestniczyć w sprawie apelacyjnej. Czy to prawda czy są jakieś wyjątki że przy takiej apelacji może brać udział adwokat czy uczestnicy postępowania?

Uzasadnienie postanowienia co do istoty sprawy

28.3.2012

Można wnieść o szczegółowe uzasadnienie postanowienia co do istoty sprawy wraz z tenorem, formułą rozstrzygnięcia wniosków i zarzutów. Na czym to polega? Jak Sąd sporządzi takie uzasadnienie i ile może wynosić opłata od takiego uzasadnienia? Kto ponosi jej koszty?

Czy można zatrudnić nauczyciela na zlecenie?

28.3.2012

Mamy w przedszkolu dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, chcielibyśmy dla niego zatrudnić nauczyciela logopedę z pełnym wykształceniem na umowę zlecenie na 4 godziny w miesiącu, czy jest taka możliwość? Czy można zatrudnić nauczyciela logopedę z pełnym wykształceniem (...)

Naruszenie terminu ustawowego

28.3.2012

Wydanie uzasadnienia i postanowienia nie może przekroczyć okres jednego miesiąca. Jest to przepis informacyjny jednak ustawowy tak jak inne przepisy dotyczące terminów które również są informacyjne a mimo wszystko zawite jak dwu tygodniowy termin na złożenie apelacji po otrzymaniu uzasadnienia (...)

Odmowa wydania postanowienia wstępnego

28.3.2012

Sąd odmówił wydania postanowienia wstępnego podniesionego w piśmie procesowym w przedmiocie przyznania mieszkania jednej z stron postępowania co do okoliczności której strony postępowania były zgodne.Proszę o odpowiedź czy taka odmowa może stanowić ewentualnie naruszenie jakiegoś przepisu (...)

Krótkoterminowa umowa zlecenie

28.3.2012

Firma A wynajmuje swojego pracownika Jana Kowalskiego zatrudnionego na umowie o pracę firmie B. Wg zamówienia Jan Kowalski ma wykonywać pracę programistyczne dla firmy B. Strony nie zawarty porozumienia o zakazie zatrudnienia. Firma B chce podpisać krótkoterminową umowę zlecenia (na kilka dni) (...)

Wypłata środków z OFE po rozwodzie

28.3.2012

Zgodnie z art. 31 § 1 k.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe (...)

Wypłata dywidendy w spółce jednoosobowej

28.3.2012

W spółce z o.o. 100 % udziałów ma osoba fizyczna, która chce sobie wypłacić pieniądze. Wypłata dodatkowego wynagrodzenia odbywa się na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Czy udziałowiec spółki poza wypłatami z zysku (dywidenda) może dowolnie przyznać sobie - poprzez uchwałę (...)

Nałożenie grzywny przez komornika

26.3.2012

Zgodnie z art. 762 § 1 k.p.c. komornik z wniosku wierzyciela może nałożyć grzywnę na osobę udzielającą świadomie fałszywych wyjaśnień. Czy wierzyciel może skutecznie zaskarżyć odmowę nałożenia grzywny na zasadach skargi na czynność komornika? Czy też użycie sformułowania \"może (...)

Faktura korygująca do nienależycie wykonanej usług

26.3.2012

Prowadzimy sklep spożywczy (PKPiR + vat). W roku ubiegłym wystawiliśmy fakturę na firmę marketingową na wynajem powierzchni wystawienniczej. Naszym zadaniem było wystawienie określonych towarów na froncie przy kliencie. Faktura opiewała na kwotę 1.000zł netto. Po wystawieniu faktury zaczął (...)

Podatek VAT od koncertu

26.3.2012

Jesteśmy samorządową instytucją kultury wpisaną do miejskiego rejestru instytucji kultury. Sprzedając kontrahentowi koncert niebiletowany stosujemy 0 stawkę VAT. Czy postępujemy prawidłowo?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika