Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 136

Grzywna za brak meldunku

9.1.2009

Otrzymałam pracę w Warszawie. Początkowo dojeżdżałam do pracy, potem zatrzymałam się u Rodziny. Ale nie dopełniłam obowiązku zameldowania się i złożyło się na to wiele przyczyn, między innymi długotrwałe poszukiwanie miejsca do wynajęcia, potem choroba nowotworowa. Ile musiałabym (...)

Dziedziczenie nieruchomości przez cudzoziemców

9.1.2009

Mieszkam od kilkunastu lat w Niemczech i mam obywatelstwo niemieckie. Moi rodzice mieszkają w Polsce i mają duży dom. Jaka jest wysokość podatku od spadku, który musiałabym zapłacić w przypadku dziedziczenia tego domu w Polsce po moich rodzicach Polakach? Czy byłoby dla mnie korzystniejsze (...)

Pierwszeństwo najemców w nabyciu lokalów

9.1.2009

Budynek mieszkalny (4 lokale mieszkalne) nie spełnia wymagań obowiązujących warunków technicznych co do wysokości pomieszczeń, która wynosi od 243 do 245 cm. W związku z powyższym starosta odmówił wydania zaświadczenia o samodzielności znajdujących się w nim lokali. Lokale te są wynajmowane (...)

Równoważny czas pracy

9.1.2009

Chciałbym wprowadzić w kierowanej przeze mnie firmie równoważny czas pracy. Czy można to ująć w regulaminie pracy instytucji, jako normę dla pewnej grupy pracowników? Czy trzeba to wpisać w umowy o pracę?

Nowe zasady prawa do emerytury

9.1.2009

Do tej pory warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń emerytalnych było rozwiązanie wszystkich stosunków pracy w jakich wnioskujący o emeryturę pozostaje, z możliwością ich ponownego nawiązania po uzyskaniu prawa do świadczeń emerytalnych. Parę dni temu spotkałam się w radio z informacją, (...)

Dopuszczenie dowodu z zeznań świadków a pożyczka

9.1.2009

Uzyskałem nakaz zapłaty na podstawie umowy pożyczki, ale w tej umowie pożyczkobiorca nie potwierdza, że przyjmuje kwotę - przedmiot pożyczki. Wartość przedmiotu sporu to ponad 20 tys. zł. Pozwany wniósł sprzeciw od tego nakazu zapłaty i zarzuca, że pożyczka nie została udzielona, że (...)

Pełnomocnictwo dla członka Rady Nadzorczej

9.1.2009

Zarząd spółki z o.o. zamierza udzielić pełnomocnictwa członkowi Rady Nadzorczej. Pełnomocnictwo ma być pełnomocnictwem rodzajowym m.in. do takich czynności jak: podpisywanie umów o pracę z pracownikami spółki, podpisywanie faktur, podpisywanie deklaracji na podatek od nieruchomości, podpisywanie (...)

Wynajem lokalu w budynku stanowiącym współwłasność

8.1.2009

Jestem współwłaścicielem budynku, w którym znajduje się lokal użytkowy. W lokalu tym zgłosiłam własną działalność gospodarczą o różnym zakresie. W tym momencie chciałabym wynająć w/w lokal na usługi gastronomiczne. Jest to spora inwestycja dla najemcy (remont, adaptacja, wyposażenie), (...)

Cesja umowy na telefony komórkowe

8.1.2009

Posiadam umowę z operatorem w ramach której mam kilka telefonów na firmę. Zamykam swoją działalność a żona otwiera na siebie nową działalność gospodarczą. Chciałbym przepisać umowę na firmę żony. Posiadamy z żoną rozdzielność majątkową. Czy mogę spisać z żoną umowę cesji (...)

Lista wspólników spółki z o. o.

8.1.2009

Powstaje nowa spółka z o. o. Jej wspólnikami są dwie firmy z Danii. Czy przy rejestracji spółki w KRS konieczne jest w tej sytuacji złożenie jako załącznik informacji o firmie i adresie wspólników?

Finansowanie kosztów aplikacji radcowskiej

8.1.2009

Kancelaria radcy prawnego zatrudniła w 2008 roku osobę odbywającą aplikację radcowską. Zatem zatrudniona osoba nie była skierowana na aplikację przez tę kancelarię, lecz przez poprzedniego pracodawcę. Oznacza to, że na aplikację radcowską skierował tę osobę poprzedni pracodawca. Czy (...)

Obowiązek aktualizacji danych w urzędzie skarbowym

8.1.2009

Od 1 stycznia 2009 roku zmieniłam nazwę firmy. Zmianę w ewidencji działalności gospodarczej i urzędzie statystycznym zgłosiłam w połowie grudnia. Przepis zawarty w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o NIP mówi, że podatnicy podatku VAT zobowiązani są do zgłaszania zmian objętych aktualizacją (...)

Import spoza Unii Europejskiej

8.1.2009

Mam zamiar zakupić towar w kraju nienależącym do Unii Europejskiej, a następnie odsprzedać go firmie znajdującej się w kraju Unii (bez VAT). Czy w takim przypadku będę musiał zapłacić VAT należny z tytułu importu?

Najem lokalu od cudzoziemca

8.1.2009

Sp. z o.o. chce wynająć lokal w Warszawie od osoby fizycznej, mieszkającej na stałe w Szwajcarii. Osoba ta ma obywatelstwo polskie i szwajcarskie i stale przebywa w Szwajcarii. Umowa najmu lokalu zostanie zawarta w Szwajcarii lub w Polsce. 1. Czy i gdzie taka umowa najmu lokalu powinna być zarejestrowana? (...)

Przedawnienie roszczenia z umowy sprzedaży

7.1.2009

Instytucja przedawnienia roszczeń z tytułu sprzedaży przez producenta została uregulowana w Księdze I - Rozdział Przedawnienie roszczeń Kodeksu Cywilnego. W przedmiocie porządkowania i inwentaryzacji należności spółka spisuje salda powyżej dwóch lat jako przedawnione. Spółka dokonuje (...)

Wyznaczenie następców prawnych

7.1.2009

Jeden ze współwłaścicieli nieruchomości będącej przedmiotem wniosku o rozgraniczenie zmarł przed wszczęciem postępowania, co ujawniło się dopiero w toku postępowania, i nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. W ewidencji gruntów nieruchomość stanowi dalej własność obydwojga (...)

Zwrot uiszczonego wpisu przed złożeniem pozwu

7.1.2009

Uiściłem wpis od pozwu i następnie miałem wysłać pozew (wraz z potwierdzeniem przelania wpisu) ale akurat pozwany dokonał zapłaty w wyniku czego całkowicie spłacił roszczenie i pozwu oczywiście nie będę składał. Czy sąd po jakimś czasie sam zwróci mi ten wpis czy mam wystąpić o jego (...)

Reprezentacja spółki cywilnej

6.1.2009

Spółka cywilna wniosła o wydanie decyzji administracyjnej. Wniosek został podpisany przez pana X, który nie jest wspólnikiem spółki (tak uznał organ z uwagi na niewymienienie pana x w firmie spółki na papierze firmowym, na papierze wymienieni są czterej wspólnicy o innych niż pan x nazwiskach). (...)

Zwolnienie od złożenia rękojmii

6.1.2009

Jestem wierzycielem egzekwującym w toku egzekucji z nieruchomości. Chciałbym wziąć udział w licytacji i skorzystać ze zwolnienia od składania rękojmi (moja wierzytelność przekracza jej wysokość). Czy mam prawo domagać się, aby komornik w opisie i oszacowaniu zamieścił moje prawo do zaspokojenia (...)

Moc wiążąca dokumentu nazwanego "porozumienie"

6.1.2009

W lipcu 2005 r. zostało zawarte porozumienie między mną czyli właścicielem lokalu handlowego w Świnoujściu a deweloperem ze Szczecina, który wybudował apartamentowce tuż obok mnie. Wymagana była moja zgoda na dosunięcie się do mojej ściany. Na mocy zawartego porozumienia zgodziłem się (...)

Pozbawienie praw rodzicielskich a alimenty

6.1.2009

Od ok. 4 lat ojciec nie zajmuje się w ogóle swoim dzieckiem. Czy pozbawienie przez sąd ojca praw rodzicielskich lub tylko ich ograniczenie chroni w przyszłości dziecko od tego by nie mógł on od tego dziecka w przyszłości żądać alimentów, nawet jeśli on sam ma zasądzone alimenty na dziecko? (...)

Odmowa wniesienia skargi kasacyjnej przez adwokata

6.1.2009

Sąd apelacyjny przydzielił mi adwokata z urzędu celem wniesienia skargi kasacyjnej. Zwrócił się do okręgowej rady adwokackiej, a ta wyznaczyła konkretnego adwokata. Adwokat napisał opinię, że jego zdaniem wniesienie skargi kasacyjnej jest bezzasadne, a następnie przysłał tę opinię dziekanowi (...)

Umowa o dzieło autorskie a działalność gospodarcza

6.1.2009

Prowadzę działalność gospodarczą (firma jednoosobowa). Chciałbym jednak wykonać usługę na podstawie umowy o dzieło autorskie dla innej firmy - spółki z o.o. Firma ta jest odrębnym podmiotem, nie jestem w niej zatrudniony. Przedmiot umowy o dzieło autorskie wchodzi jednak w zakres mojej (...)

Niedochowanie terminu z umowy przedwstępnej

5.1.2009

Jestem właścicielem działki, którą chcę sprzedać. Przedwstępna umowa notarialna określa termin zawarcia umowy notarialnej na 5 stycznia br. Tymczasem nabywcy nie zgłaszają się z gotowością do podpisania ostatecznej umowy notarialnej. Czy jako sprzedający powinienem zgłosić gotowość (...)

Bony towarowe a przychód

5.1.2009

Sp. z o.o. otrzymała od Makro bon towarowy o wartości 50 zł. W momencie realizacji zostanie on przyjęty do kasy. Jak i kiedy ująć go w ewidencji przychodów: czy w dniu otrzymania, czy zrealizowania, tj. zapłaty w kasie za nabywane towary, skoro nie będzie jego oryginału potwierdzającego ww. (...)

Wezwanie przez STOART do zawarcia umowy

5.1.2009

Witam, dostaliśmy w grudniu tego roku pismo od Związku Artystów Wykonawców STOART wzywające do zawarcia umowy generalnej. Moja żona ma zakład fryzjerski dwa punkty, jeden o pow. 16m2 a drugi ok 30m2. Oczywiście zakład czerpie korzyści majątkowe z wykonania super fryzury a nie słuchania polskich (...)

Odpłatność za umieszczenie w zakładzie opiekuńczym

5.1.2009

Publiczny ZOZ prowadzi zakład opiekuńczo-leczniczy. Jedna z pacjentek ZOL posiada dwie emerytury: jedną wypłacaną przez ZUS (bardzo niską) oraz drugą uzyskaną we Francji, gdzie pracowała wiele lat (wysoką - ok. 3000 zł). Syn, który jest pełnomocnikiem pacjentki wyjawił tylko emeryturę (...)

Urlop wypoczynkowy a dyżur lekarza

5.1.2009

Lekarka zatrudnione w publicznym ZOZ złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy. Jednocześnie zadeklarowała, iż zgodnie z grafikiem stawi się na dyżurze w tym szpitalu o godzinie 15 (zgodnie z umową lekarka pracuje od godz. 7.35 do 15.00). Czy w tej sytuacji pracodawca może wyrazić zgodę na urlop (...)

Uniknięcie zajęcia nieruchomości przez komornika

5.1.2009

Jak zabezpieczyć nieruchomości przed egzekucją komornika w związku z alimentami. Nieruchomości to mieszkanie własnościowe i ziemia rolna, (nie uprawiana). Jestem zmuszony zabezpieczyć swoje mienie przed postępowaniem egzekucyjnym. Czy akt darowizny bliskiej osobie dostatecznie zabezpiecza darowane (...)

Import odzieży markowej z USA

5.1.2009

Prowadzę firmę handlowo-usługową. Chcę zacząć import odzieży markowej z USA typu outlet (takich marek jak Ck, Tommy Hilfiger, Ralph Lauren itd.). Problem w tym ze nigdzie nie mogę się dowiedzieć niczego konkretnego na temat importu takiej odzieży z USA.W urzędzie celnym mówią, że musi (...)

Aneks do umowy spółki cywilnej

5.1.2009

Do umowy spółki cywilnej wspólnicy chcą dodać zapis o tym, że w razie śmierci wspólnika spółka nie ulega rozwiązaniu. Na miejsce zmarłego wspólnika wchodzą jego spadkobiercy. Będzie podjęta odpowiednia uchwała o zmianie umowy spółki oraz podpisany odpowiedni aneks do umowy przez wspólników. (...)

Rozdzielność majątkowa a rozwód

3.1.2009

W czasie małżeństwa ustanowiliśmy z mężem rozdzielność majątkową. Później kupiliśmy dom mamy go po połowie. Obecnie się rozwodzimy. Nie chcę mieszkać z mężem pod jednym dachem - jak wobec tego podzielić majątek?

Pożyczka udzielona spółce komandytowo-akcyjnej

1.1.2009

Wspólnik będący komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej zamierza udzielić spółce pożyczki. Czy wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej może udzielić spółce pożyczki? czy jest ona traktowana jako zwiększenie wkładu tego wspólnika do spółki?

Zmiana nazwiska a pełnomocnictwo

31.12.2008

Córka, przed wyjazdem za granicę w 2001 r., udzieliła nam notarialnego pełnomocnictwa do dysponowania jej kontem bankowym, do zakupu wg. naszego uznania mieszkania i wszelkich czynności z tym związanych i ewentualnego zbycia tego mieszkania pobrania ceny itp. W 2002 r. mieszkanie na podstawie tego (...)

Moje osobiste oszczędności a rozwód

31.12.2008

Zanim wyszłam za mąż miałam już konto bankowe i oszczędności na nim. Po ślubie część z nich wydałam na wyposażenie mieszkania, które po rozwodzie były mąż zagarnął jak swoje. Przez większość małżeństwa żyliśmy każdy za swoje. Na moje konto wpływały tylko moje pobory, z których (...)

Przysposobienie a alimenty od rodziców

30.12.2008

Jeden z rodziców został pozbawiony praw rodzicielskich. Dziecko zostało przysposobione przez innego człowieka. Czy rodzic pozbawiony praw rodzicielskich zostaje przez to zwolniony z obowiązku alimentacyjnego?

Pełnomocnictwo a szkoda mocodawcy

30.12.2008

Udzieliłem pełnomocnictwa co do sprzedaży posiadanych przeze mnie udziałów. Czy jeżeli pełnomocnik rozporządzi udziałami tak, że poniosę rażącą stratę (np. sprzeda udziały rynkowo warte 100 000PLN za 1PLN) to będę mógł dochodzić od niego odszkodowania, ewentualnie uznania tej czynności (...)

Podatek od pożyczonych pieniędzy

30.12.2008

W związku z zakupem domu jednorodzinnego razem z mężem musieliśmy uzbierać 90 tys. zł, aby uzyskać kredyt. W związku z tym od brata ojca żony otrzymaliśmy na tydzień czasu przelew w kwocie 60 tys. zł i od znajomego 20 tys. zł, reszta środków była juz nasza. Przelaliśmy do developera (...)

Wyrok TK a wykup mieszkań komunalnych

30.12.2008

Do wyroku TK w/s wykupu po szczególnie niskich cenach mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych, również gminy sprzedawały mieszkania komunalne ich najemcom po bardzo niskich cenach ze znacznymi, czasami sięgającymi 99% bonifikatami. Czy obecnie po wyroku TK w/s wykupu mieszkań spółdzielczych, (...)

Lokata bankowa, małżeństwo a masa spadkowa

29.12.2008

Mąż i żona mają odrębny majątek, który posiadali przed zawarciem małżeństwa. Po zawarciu małżeństwa mają wspólnotę majątkową. Chodzi o ich lokaty bankowe, które posiadali jako własne przed zawarciem małżeństwa. Mają dzieci z poprzednich małżeństw, dorosłe, nie przysposobione. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika