Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 135

Płatnik VAT a praktyka lekarska

22.1.2009

Od 3 lat prowadzę indywidualną działalność gospodarczą - sklep spożywczo-przemysłowy. Z tego tytułu jestem czynnym płatnikiem VAT. Z wykształcenia jestem lekarzem i planuję we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzyć zakres działalności o indywidualną praktykę lekarską (...)

Podpis pod decyzją skarbową

22.1.2009

Otrzymałem decyzję Izby Skarbowej, którą chcę zaskarżyć. Decyzja jest podpisana nieczytelną parafką będącą praktycznie kółkiem nakreślonym długopisem na stemplu zastępcy dyrektora. Czy brak czytelnego podpisu (na pieczątce są dane imienne zastępcy dyrektora) i zbytnia jego prostota (...)

Przetargi na najem lokali użytkowych

22.1.2009

Zamierzam przystąpić do przetargu na najem lokalu użytkowego stanowiącego własność gminną. Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 3-miesięcznego czynszu określonego jako wywoławczy. Jest to zgodne z odpowiednim zarządzeniem Burmistrza określającym zasady (...)

Praca na urlopie wychowawczym-zgoda pracodawcy

21.1.2009

Osoba przebywa na urlopie wychowawczym. Nie pobiera za ten okres wynagrodzenia. Chce podjąć w tym czasie pracę u innego pracodawcy. Czy musi informować, ewentualnie uzyskać zgodę obecnego pracodawcy?

Zajęcie poborów za zaległe alimenty

21.1.2009

Jestem żołnierzem zawodowym w trakcie rozwodu mam zasądzone alimenty na nie pracującą żonę i dzieci. Zalegam żonie z alimentami. Żona podała do komornika aby ściągnął zaległe alimenty. Czy komornik ma prawo zająć dodatkowe wynagrodzenie np. trzynasta pensja, równoważnik mundurowy(mundurówka), (...)

Elementy upoważnienia

21.1.2009

Skradziono mi upoważnienie na dowolne dysponowanie moim ruchomym majątkiem. Czy są określone obligatoryjne dane, których brak w upoważnieniu może powodować jego nieważność np. wystawiam upoważnienie i podaje imię i nazwisko, ale bez adresu i nr dowodu osobistego?

Odwołanie upoważnienia

21.1.2009

Skradziono mi upoważnienie na dowolne dysponowanie moim ruchomym majątkiem. Jakie są formy unieważnienia upoważnienia?

Wzruszenie ugody sądowej

21.1.2009

W lutym2008 (po 2,5 latach od rozwodu) zawarłem z byłą żoną ugodę przed Sądem dotyczącą podziału majątku dorobkowego. W jej wyniku była żona ma mi spłacać zobowiązanie w ratach przez 3lata: 01.2009-12tys., 01.2010-12tys., 01.2011-14tys. Decyzja mężczyzny była jak zazwyczaj "dla świętego (...)

Handel samochodami a marża

21.1.2009

Założyłem firmę auto-handel (PKPiR, VAT). Sprowadzam samochody używane z UE w celach handlowych. Samochody kupuję na umowę kupna. Natomiast ja wystawiam finalnemu odbiorcy w Polsce fakturę VAT marżę. Do obliczenia marży biorę tylko umowę kupna-sprzedaży samochodu (nie biorę pod uwagę (...)

Akcyza od samochodów specjalnych

21.1.2009

Importuję samochody pożarnicze do kraju z terenu Unii Europejskiej. Jakie wozy importowane nie podlegają akcyzie, a ściślej mówiąc, czy wszystkie wozy specjalne, pożarnicze nie podlegają akcyzie. Czy i jakie wozy specjalistyczne nie podlegają akcyzie? Co grozi mi za spóźnienie w opłacie (...)

Sporty walki a szkoda na osobie

20.1.2009

Uprawiam amatorsko MMA (mixed martial arts). Nie jest to najbezpieczniejszy sport i czasami zdarzają się urazy. Uczestnicy treningów zdają sobie z tego sprawę. Czy ponoszę odpowiedzialność cywilną w wypadku uszkodzenia ciała innej osoby w trakcie treningu?

Wyczynowe uprawianie sportów a ubezpieczenie

20.1.2009

Zawarłem umowę ubezpieczenia OC życia prywatnego. Umowa zawiera klauzulę, że nie obejmuje szkody wynikłe z wynikłe z "wyczynowego uprawiania sportu i sportów wysokiego ryzyka". Nigdzie w warunkach ubezpieczenia "sporty wysokiego ryzyka" nie są zdefiniowane. Mam dwa pytania w związku z tym. (...)

Brak powiadomienia o oględzinach

20.1.2009

Strona pozwana w procesie przed sądem gospodarczym nie uczestniczyła w oględzinach przedmiotu najmu, bo jak twierdzi, zawiadomienie wysłane przez biegłego odebrała w 14-ym dniu od daty otrzymania awiza, a więc de facto po wizji lokalnej, która odbyła się dzień wcześniej. Czy pozwani mogą (...)

Wycena darowizny do aktu notarialnego

20.1.2009

Istnieje zamiar darowizny firmy między małżonkami. Firma jest prowadzona jednoosobowo w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, rozlicza się na zasadach ogólnych i jest płatnikiem VAT. Jak wycenić wartość firmy do aktu darowizny. Czy przejście może nastąpić z dowolna datą? (...)

Przepis lex specialis

20.1.2009

Czy umowa pośrednictwa nieruchomości już jako umowa nazwana jest w stosunku do Kodeksu Cywilnego lex specialis. Co to oznacza?

Kradzież upoważnienia in blanco

19.1.2009

Z samochodu skradziono mi dokumenty, w tym upoważnienie na dowolne dysponowanie "moim ruchomym majątkiem". Upoważnienie miało mój podpis, nie miało daty, ani wpisanej upoważnionej osoby (puste miejsce). Jakie kroki administracyjno - prawne powinienem podjąć, aby uchronić się przed wykorzystaniem (...)

Koszty wniesienia apelacji w sprawie gospodarczej

19.1.2009

Chcę przygotować i wnieść odwołanie od wyroku wydanego przez Sąd Rejonowy Gospodarczy. Jak będę wnosił te odwołanie to czy muszę wnieść opłatę razem ze złożeniem tego odwołania? Jeśli tak to w jakiej wysokości ? Kwota sporna ok. 8.000,00 zł. Jeśli nie wniosę tej opłaty razem z (...)

Zniszczenie mienia wspólnego w małżeństwie

19.1.2009

Jestem w związku małżeńskim, małżonka zrobiła awanturę i zniszczyła sprzęt rtv w naszym domu na kwotę ponad 400 złoty, nie pierwszy raz, przy czym była interwencja policji. Czy mogę pociągnąć żonę do odpowiedzialności karnej?

Świadkowie sporządzenia testamentu pisemnego

19.1.2009

Mój ojciec po śmierci zostawił 2 testamenty odręczne. Przy sporządzaniu jednego z nich (ostatniego) była obecna (poświadczyła to swoim odręcznym podpisem) siostra macochy, która to macocha została tym testamentem powołana do całości spadku. Czy można powołać się na nieważność takiego (...)

Darowizna domku letniskowego

19.1.2009

Ojciec chce przekazać córce domek letniskowy z działką (ok. 1000m2). Wartość ok. 250.000 zł - w formie darowizny. Jaki podatek będzie musiała zapłacić córka?

Darowizna w walucie obcej

19.1.2009

Ojciec mieszkający w Polsce chce przekazać córce darowiznę w walucie obcej. Ostatnia darowizna pieniężna (PLN) była w styczniu 2004 r. Jak wyliczyć podatek od darowizny w obcej walucie? W jakim przypadku umowa darowizny powinna być złożona w urzędzie skarbowym?

Nota prowizyjna z UE

19.1.2009

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (pełną księgowość). Mając od lat kontakt z klientem z Niemiec (S-ka z o.o. - GmbH), doprowadziłem do kontraktu między tą firmą a firmą polską, która zakupiła partię towaru i odebrała własnym sumptem z Duisburga w grudniu ub. roku. Z (...)

Zamknięcie firmy i otwarcie przez męża

19.1.2009

Prowadzę firmę handlową (PKPiR, VAT). Na koniec stycznia zamierzam zamknąć swoją firmę - i otworzyć na męża, który będzie miał przez 2 lata mniejsze składki ZUS. Inaczej mówiąc, firma nadal będzie - ale zmieni się właściciel. Mamy z mężem wspólnotę majątkową. Mąż będzie sprzedawał (...)

Delegacja służbowa prezesa sp. z o.o.

19.1.2009

W sp. z o.o. nie zatrudnia się nikogo z zarządu na umowę o pracę. Prezes sprawuje funkcję bez wynagrodzenia. Jak należy rozwiązać sprawę wyjazdów w sprawach służbowych? Jak zaliczyć w koszty poniesione w tym celu wydatki, skoro prezes nie pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy i jak wygląda (...)

Wniosek o przywrócenie terminu-zażalenie

18.1.2009

W postępowaniu gospodarczym złożyłem do sądu wniosek o przywrócenie terminu na złożenie zarzutów to nakazu zapłaty. Wniosek ten jednak został przez sąd odrzucony. Czy przysługuje mi prawo odwołania się od wydanego postanowienia przez sąd? Jeśli wniosek został odrzucony to zakładam, (...)

Przestępstwo nadużycia zaufania-właściwość sądu

16.1.2009

Szkody majątkowe Spółdzielni Mieszkaniowej sięgają wielu milionów złotych. Oskarżeni odpowiadają z artykułów 18 paragraf 3 kk w zw. z art.296 paragraf 3 kk. Czy w tym wypadku sprawę powinien prowadzić sąd okręgowy, czy rejonowy? Czy odgrywa tu rolę wielkość szkody?

Obowiązki zgłoszeniowe spółki z o.o.

16.1.2009

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest w organizacji. Kiedy ta spółka staje się "normalną" spółką? Czy rodzi to konieczność zgłoszenia tego w jakiś urzędach (US, ZUS, GUS, itp)?

Naruszenie czci osoby prywatnej przez radnego

16.1.2009

Pan X radny gminy Y na publicznym lokalnym forum internetowym, podpisując się z imienia i nazwiska stwierdził, iż jeden z mieszkańców gminy, którego również określił z imienia i nazwiska dopuścił się "plugawego matactwa". W wypowiedzi swojej nie sprecyzował na czym owo matactwo miałoby (...)

Zmiana metrażu mieszkania spółdzielczego a czynsz

16.1.2009

W czerwcu 2008 roku Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa powiadomiła mnie pisemnie o zmianie powierzchni użytkowej mojego lokalu. Specjalistyczna firma oszacowała, że lokal jest mniejszy o około 2 metry kwadratowe. Czy SBM powinna zwrócić pieniądze za zawyżony metraż w czynszu? Jeśli tak (...)

Zmiana sposobu użytkowania a pierwotne użytkowanie

15.1.2009

Zamierzam kupić działkę. Jest to działka opisana jako rodzaj użytku B/R klasa VI i B/Ls V około 2000 m2. Na działce jest budynek murowany parterowy o powierzchni około 300 m2. Na budynek zostało wydane pozwolenie na budowę pieczarkarni zgodnie z projektem i planem sytuacyjnym istniejącego (...)

Kolejność słuchania świadków

15.1.2009

Sąd wyznaczył termin rozprawy z mojego powództwa na 20 stycznia - dowiedziałam się dziś. Sędzia wezwał na pierwszą rozprawę świadków pozwanej, a nie moich. Czy to zgodne z prawem, że sędzia chce rozpocząć przewód sądowy od zeznań świadków pozwanej, a nie moich świadków? Jaki przepis (...)

Jednostki sektora finansów publicznych w przetargu

15.1.2009

Do Zamawiającego, którym jest Gmina wpłynęły dwa pisma z prośbą o przeprowadzenie zamówienia publicznego. Jedno złożył Ośrodek Pomocy Społecznej, który ma status jednostki budżetowej. Drugi wniosek złożył Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który ma status zakładu budżetowego gminy. (...)

Opis i oszacowanie nieruchomości

14.1.2009

W ramach zapłaty długu otrzymałem nieruchomość, w której wpisana jest wzmianka o egzekucji na rzecz innego wierzyciela. Przez ponad rok o zajęcia nieruchomości wierzyciel ten nie złożył wniosku o opis i oszacowanie. Staram się więc uzyskać zaświadczenie od komornika o umorzeniu się jej (...)

Dzień wolny z powodu śmierci byłego teścia

14.1.2009

Jestem od dwóch lat po rozwodzie, a właśnie zmarł ojciec mojego byłego męża, z którym miałam cały czas dobre kontakty. Chciałabym pójść z dziećmi na pogrzeb ich dziadka. Czy w związku z tą okolicznością przysługuje mi z zakładu pracy dzień wolny?

Ograniczenie zbycia udziałów spółki w umowie

14.1.2009

Spółka zagraniczna będąca wspólnikiem polskiej spółki z o. o. chce darować część swoich udziałów a część sprzedać. Wspólnik polskiej spółki z o. o. chce w umowie bardzo szczegółowo określić warunki darowizny i sprzedaży np. zakaz dalszej darowizny lub odsprzedaży w określonym (...)

Nieznany adres pozwanego

14.1.2009

Pozew wysłany pod dwa znane adresy pozwanego (stałego zameldowania, tymczasowego zameldowania) wraca z adnotacją nie odebrano w terminie. Adresy są poprawne, ale adresat jest nieobecny. Stronami są osoby fizyczne, a postępowanie toczyłoby się w zwykłym trybie. Czy można skutecznie rozpocząć (...)

Samochód ciężarowy z Niemiec

14.1.2009

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR, VAT UE). Kupiłem na umowę kupna-sprzedazy samochód ciężarowy z Niemiec. Czy powinienem naliczyć VAT na fakturze wewnętrznej i zapłacić do Urzędu Skarbowego?

Zwolnienie lekarskie ma przełomie roku

13.1.2009

Jestem pracodawcą. Zatrudniam panią, która obecnie jest w ciąży. Moja pracownica przedstawiła mi zwolnienie lekarskie od 17 grudnia 2008 r. do 15 stycznia 2009 r. Moje pytanie: czy limit 33 dni płaconych przez pracodawcę mogę liczyć od 17 grudnia 2008 r. czy raczej od 01 stycznia 2009 r.?

Przedawnienie a zwieszenie postępowania

13.1.2009

W 2003 roku została podpisana umowa o najem rzeczy (nie był to najem nieruchomości tylko ruchomości). Płatności były dokonywanie miesięcznie (abonament miesięczny). W połowie 2005r umowa została rozwiązana a rzecz zwrócona. Pojawiły się jednak niewielkie zaległości płatnicze. Na jesieni (...)

Uchylenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia

13.1.2009

\"Nowelizacja ustawy uprawnia sąd spadku do uchylenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia w przypadku gdy: zarejestrowano dwa lub więcej aktów poświadczenia dziedziczenia w odniesieniu od tego samego spadku\". Na jakiej podstawie (z jakiego powodu) można uchylić notarialny akt poświadczenia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika