Archiwum porad prawnych - Strona 46

Zaskarżenie czynności notariusza

17.10.2013

Chciałem zawrzeć umowę najmu okazjonalnego (jako najemca). W tym celu muszę załatwić dwa oświadczenia złożone u notariusza. Pracownik kancelarii notarialnej (telefonicznie) odmawia wykonania czynności bo nie pasuje mu umowa; twierdzi, że to nie jest umowa najmu okazjonalnego. Czy można w (...)

Podstawy umorzenia grzywny

9.10.2013

Sąd karny orzekł o grzywnie. Część została już zapłacona. Czy poza art. 51 kkw istnieją inne podstawy umorzenia grzywny?

Umowy pożyczki a zgoda wspólników

8.10.2013

Spółka z o.o., którą reprezentuje dwóch wspólników, podpisała z jednym z nich umowy pożyczki w różnych okresach ( w przeciągu kilku miesięcy- 2 umowy na kwotę nie przekraczającą dwukrotność kapitału zakładowego i jedną przekraczającą dwukrotność kapitału zakładowego, wcześniej (...)

Posiedzenia Rady Nadzorczej spółki akcyjnej

2.10.2013

Firma X działa jako Spółka Akcyjna, w której jednym z organów jest Rada Nadzorcza. Zgodnie z obowiązującym w spółce regulaminem Rady Nadzorczej, Rada zbiera się co najmniej 4 razy w roku (raz na kwartał). Czy Rada Nadzorcza może zebrać się na posiedzeniu i nie podejmować uchwał?

Umowa lojalnościowa a szkolenie pracownika

2.10.2013

Pracodawca chce skierować pracownika na szkolenie (w znacznej mierze finansowane ze środków Unii Europejskiej). Pracownik w znaczący sposób podwyższy swoje kwalifikacje. Czy umowa zawarta z pracownikiem może przewidywać odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę przez pracownika? Chodzi (...)

Przestępstwo skutkowe z art. 300 par. 2 kk

27.9.2013

Prokurator nadzoruje postępowanie przygotowawcze w sprawie o czyn z art. 300 § 2 k.k. Możliwe jednak, że w niedługim czasie wierzytelność zostanie spłacona i wówczas nie byłoby skutku, o którym mowa w przepisie. Czy w takiej sytuacji postępowanie może zostać umorzone? Jaką datę bierze (...)

Zbycie przedmiotu zastawu rejestrowego

25.9.2013

Postanowienie o wpisie do rejestru zastawów może zawierać wzmiankę o zakazie zbycia. Z kolei art. 14. ust. 2 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów mówi o ważności takiej transakcji. Czy zbycie wbrew zastrzeżeniu skutkuje nieważnością umowy? Czy można wtedy mówić, że przedmiot (...)

Obciążenie nieruchomości

23.9.2013

Obciążenie nieruchomości dożywociem obniża jej wartość. Trudniej jest taką nieruchomość sprzedać lub zlicytować. Czy dłużnik będąc właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką na rzecz wierzyciela może dodatkowo obciążyć ją prawem dożywocia i skutecznie utrudnić ewentualne (...)

Zarządca sądowy nieruchomością

19.9.2013

Na mój wniosek sąd ustanowił zarządcę sądowego nieruchomością. Według mnie zarządca sądowy podejmuje decyzje, które przekraczają jego uprawnienia. Czy mogę zaskarżyć decyzje zarządcy sądowego do sądu, jak zatytułować taki wniosek?

Złożenie przysięgi przez świadka

19.9.2013

W postępowaniu cywilnym wniosłem o przesłuchaniu świadka. Chciałbym, aby przed rozpoczęciem przesłuchania świadka, złożył on przysięgę, że będzie mówił prawdę. Jaki wniosek muszę złożyć w sądzie, aby przed przesłuchaniem świadka, świadek złożył ww. przysięgę.

Wniosek o ukaranie wniesiony przez straż miejską

16.9.2013

Dostałem wyrok nakazowy z VII Wydziału Karnego na podstawie wniosku o ukaranie złożonego przez Straż Miejską dotyczącą popełnionego wykroczenia z art. 96 paragraf 3 kw (przekroczenie prędkości). Czy Straż Miejska może prowadzić postępowanie w tym zakresie? (telewizji słyszałem, że nie (...)

Limit stopy procentowej pożyczki w lombardzie

13.9.2013

Osoba fizyczna prowadzi lombard, która udziela pożyczek dla innych osób fizycznych pod zastaw rzeczy. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące stopy procentowej udzielanych w ten sposób pożyczek, ile może wynieść całkowity koszt udzielonych pożyczek ?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika