Będzie konwencja o prawach osób starszych?

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję ws. Konwencji o prawach osób starszych

3 kwietnia 2025 roku podczas 55. sesji Rady Praw Człowieka ONZ przyjęta została rezolucja wzywająca do rozpoczęcia prac nad Konwencją ONZ o prawach osób starszych. Polska jest jednym z współinicjatorów rezolucji.

Dokument stanowi formalne rozpoczęcie procesu przygotowań do opracowywania traktatu międzynarodowego mającego na celu uzupełnienie luk w systemie ochrony praw człowieka względem osób starszych – zgodnie z wcześniejszymi rekomendacjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Grupy Roboczej ds. Starzenia się.

Ważna rola Polski

To krok milowy w kierunku systemowej ochrony praw osób starszych na poziomie globalnym, a Polska była współinicjatorem tego kluczowego dokumentu.

Porady prawne

Aktywnie działamy na rzecz wzmocnienia pozycji osób starszych – również w ramach ONZ.

Polska będzie nadal aktywnie uczestniczyć w pracach nad treścią przyszłej konwencji – we współpracy z innymi państwami, organizacjami społecznymi, instytucjami praw człowieka i samymi osobami starszymi.

Kolejne kroki

Co dalej? Na mocy rezolucji powołana zostanie międzyrządowa grupa robocza, której zadaniem będzie opracowanie projektu tekstu Konwencji. Prace grupy roboczej mogą rozpocząć się już na początku przyszłego roku.

Grupa ta będzie pracować w formule otwartej – z udziałem państw członkowskich, organizacji międzynarodowych, krajowych instytucji praw człowieka, organizacji osób starszych i innych interesariuszy. Proces będzie nadzorowany przez Radę Praw Człowieka ONZ, a efekty prac zostaną przekazane do dalszego procedowania w systemie Narodów Zjednoczonych.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika