Prawo cywilne porady prawne - Strona 101
-
Kolejność zaliczania spłacanych długów
Art. 451 KC reguluje sposób zarachowywania długu. Jeśli strony obowiązuje umowa w której przewidziano sposób zarachowania przez Wierzyciela wpłat opóźnionych lub niepełnych to czy wierzyciel (...)
-
Instrukcja obsługi w języku obcym
Czy do każdego sprzedawanego urządzenia należy dołączyć instrukcję obsługi w języku polskim, czy do urządzeń specjalistycznych wystarczy tylko instrukcja np. w języku angielskim? Czy brak instrukcji (...)
-
Żądanie zwrotu zaliczki nadanej pocztą
Zleciłem sprowadzenie samochodu z Niemiec osobie, z którą współpracowałem wcześniej. Zaliczkę przesłałem pocztą na imię jego żony. Samochód nie został sprowadzony i nie mogę odzyskać zaliczki. (...)
-
Opodatkowanie umowy najmu lokalu
Firma płaci za lokal (siedziba spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Oprócz tego chce wynająć od jedynego wspólnika garaż i jeden z pokoi w domku jednorodzinnym, gdzie również prowadzone (...)
-
Odszkodowanie za spowodowanie wypadku
Pasażer (właściciel pojazdu) zezwolił mi na prowadzenie swojego samochodu. Podczas tej jazdy doszło do kolizji drogowej, w której zderzyłem się z innym pojazdem, a samochód, który prowadziłem (...)
-
Przewłaszczenie na zabezpieczenie
Jakie warunki winno spełniać "przewłaszczenie": czy można przewłaszczyć na kogoś przedmiot np. samochód, którego nie jest się właścicielem? Czy osoba, na którą przewłaszczono samochód stanie (...)
-
Darowizna na rzecz obojga małżonków
Rodzice kupili synowi mieszkanie za swoje pieniądze. W akcie notarialnym jako właściciele mieszkania widnieją syn i jego dziewczyna - obecnie żona. Czy synowa ma prawo do połowy mieszkania? W jaki (...)
-
Debet na koncie bankowym a kara umowna
Płacąc kartą płatniczą, nieświadomie przekroczyłam dostępne saldo o 1,20; później zapłaciłam jeszcze ok. 5 zł też ponad limit. Bank naliczył mi za to karę po 25 zł za każdą kwotę, czyli (...)
-
Wywołanie szkody przez działanie podstępne
Na zakończenie transakcji zakupu samochodu (w znanym salonie), sprzedawca dał mi do podpisania fakturę-korektę obniżającą wartość samochodu o 700 złotych. Jako ekwiwalent tej kwoty wręczył (...)
-
Posługiwanie się osobą trzecią a wykonanie umowy
Firma zawarła umowę o remont budynku z inwestorem. W umowie tej nic się nie mówi na temat podwykonawcy. Niestety moja firma nie jest w stanie wykonać tej umowy sama i zawarła bez wiedzy i zgody inwestora (...)
-
Forma prawna czynności poręczenia
Nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym jako poręczyciel (w czwartej kolejności wymieniona) zostałam zobowiązana do zapłaty solidarnie z pozostałymi trzema poręczycielami kwoty 20.000,-zł (...)
-
Zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania
Jako zleceniobiorca Firma moja wykonuje różnego rodzaju usługi na rzecz Zleceniodawcy na terenie jego przedsiębiorstwa. Obowiązuje kilka umów na świadczenie danego rodzaju usług a nadto zawarta (...)
-
Pisemność umowy sprzedaży
Czy sprzedaż towarów masowych wymaga zawarcia umowy na piśmie z nabywcą bez względu na wartość zakupionego towaru i czy kupujący powinien złożyć w ogóle zamówienie? Czy sprzedający może (...)
-
Niewłaściwa wykładnia przepisu
Proszę o wyjaśnienie pojęcia "niewłaściwe zastosowanie normy prawa materialnego" na przykładzie tzw. "błąd subsumcji".
-
Niewykonywanie umowy wzajemnej
Klient zamówił część do komputera, ale za nią nie chce zapłacić, twierdząc, że część jest jego, ale za nią nie zapłaci. Wystawiłem fakturę korygującą i poprosiłem o zwrot owej części, (...)
-
Przedawnienie należności stwierdzonej wyrokiem
Kiedy dochodzi do przedawnienia wyroku sądowego, jaki okres czasu musi minąć, by wyrok był przedawniony dla wyroku za należności wobec urzędu skarbowego, zusu oraz z prawa karnego. Proszę o podanie (...)
-
Opodatkowanie umowy franchisingu
Zgodnie z umową franchisigu franchisobiorca jest zobowiązany płacić kwartalną opłatę licencyjną określoną jako procent od obrotu zrealizowanego w danym kwartale w termnie 10 dni od daty wystawenia (...)
-
Odszkodowanie za wyrządzone szkody
Obok domu wielorodzinnego znajduje się droga wewnętrzna, którą przejeżdżają ciężarowe wozy TIR-y o bardzo dużej nośności jadące w głąb dużego placu, na którym to pewna osoba prowadzi działalność (...)
-
Wypowiedzenie najmu lokalu przez współwłaściciela
Lokator dostał ode mnie wypowiedzenie trzyletnie, kiedy byłem współwłaścicielem kamienicy z udziałem wysokości 1/3, natomiast pozostali współwłaściciele nie wypowiedzieli mu. W tym roku sąd (...)
-
Zasady doręczania pism
Wypowiedziałem lokatorowi wysokość czynszu. Wysłałem do niego stosowne pismo listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Jednak lokator go nie odebrał i pismo to wróciło do mnie. Czy takie pismo (...)
-
Osobowość jednostki wojskowej
Czy jednostka wojskowa ma osobowość prawną (brygada). Jeśli nie - to kto ją reprezentuje jako osoba prawna? Przeciwko komu powinna się kierować pozew o roszczenie przeciwko takiej jednostce (brygada)?
-
Odpowiedzialność za nienależyte wykonanie umowy
Czy można zastrzec w umowie pomiędzy firmą doradczą (projektową) a producentem urządzeń będących przedmiotem projektu, że odpowiedzialność cywilna i karna z tytułu projektu ponosi indywidualnie (...)
-
Przedawnienie nienależnie pobranych alimentów
Czy trzy lata przedawnienia należności z tytułu nienależnie pobranych alimentów z funduszu liczy się od daty decyzji kiedy to fundusz przyznał alimenty? Alimenty były wypłacane od 1994 roku i (...)
-
Przerwanie biegu terminu przedawnienia
Dług powstał w XI 1992 r. Wierzyciel cesją sprzedał wierzytelność bankowi w VIII 1993 r. Bank zlecił egzekucję komornikowi na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego. Egzekucja się odbyła od (...)
-
Czynność krzywdząca wierzycieli
Czy można u notariusza dokonać czynności polegającej na tym aby mieszkanie, które obecnie jest współwłasnością dwóch osób (sytuacja taka powstała na wskutek dziedziczenia ustawowego, mieszkanie (...)
-
Zawarcie umowy zlecenia
Czy z osobą, wcześniej zatrudnioną na podstawie umowy o pracę nakładczą, można zawrzeć umowę zlecenia, obejmującą te same czynności, jakie pracownik wykonywał będąc nakładcą?
-
Prawa i obowiązki prokurenta
Do prowadzenia spraw spółki jawnej upoważnieni są wspólnicy. Czy ustanowiony przez nich prokurent ma też do tego prawo? Czy wspólnicy udzielając prokury mogą w niej zrzec się prawa do jej odwołania? (...)
-
Konkubent - osoba najbliższa
Czy istnieje jakaś umowa lub zaświadczenie (np. notarialne), które ja i mój konkubent moglibyśmy nosić przy sobie, aby np. w szpitalu uznano nas za najbliższa sobie rodzinę? Chodzi mi o to, że (...)
-
Wykonanie zobowiązania wynikającego z umowy
Niedługo odbieram mieszkanie od dewelopera (umowa cywilno-prawna). Wraz z dokonaniem odbioru jestem zobowiązany do pokrywania kosztów eksploatacyjnych oraz kosztów zarządu. Jednakże osiedle nie jest (...)
-
Wykonanie przez stronę zawartej umowy
Pozwolenie na budowę obejmowało 4 sąsiadujące ze sobą wielorodzinne budynki (2 - 22 mieszkaniowe, 1 - 29 mieszkaniowy oraz 1 - 11 mieszkaniowy). Jeden z projektów dołączony do wniosku o pozwolenie (...)
-
Wierszówka jako podstawa wynagrodzenia na urlopie
Czy wierszówka, którą otrzymuje jako honorarium autorskie od pracodawcy zatrudniającego mnie na umowie o pracę (wierszówka jest w ramach umowy o dzieło, naliczone są od niej składki na ZUS), powinna (...)
-
Zbycie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego
Czy istnieje możliwość przeniesienia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego? Jaką wartość ma tzw. przyrzeczenie sprzedaży?
-
Zgoda na przejęcie długu
Na przejęcie długów konsumenta przez osobę trzecią konieczna jest zgoda konsumenta. Banki sprytnie obeszły ten przepis, ponieważ w większości zawieranych umów bankowych jest z góry zamieszczono (...)
-
Kurator spółki jako pracodawca
Nie bardzo rozumiem sformułowanie, wydaje się, cyt.: \" Naszym zdaniem wydaje się, że kurator pełni rolę osoby wykonującej pewne czynności za pracodawcę a zatem może być podmiotem tego rodzaju (...)
-
Definicja rezydenta i nierezydenta
Kto w świetle prawa dewizowego jest rezydentem i nierezydentem?
-
Poręczenie a prawo dewizowe
Czy poręczenie spłaty długu dokonane w Polsce przez rezydenta na rzecz nierezydenta jest dozwolone czy też wymaga zezwolenia dewizowego?
-
Definicja miejsca zamieszkania w kraju
Przez nierezydenta ustawa "Prawo dewizowe" rozumie "osobę fizyczną nie mającą miejsca zamieszkania w kraju...." Jaka jest interpretacja miejsca zamieszkania w kraju, tzn. co jest wyznacznikiem zamieszkania (...)
-
Pełnomocnictwo a zatrudnienie
Brat prowadzi działalność gospodarczą. Ja jestem pełnomocnikiem do prowadzenia wszelkich czynności niezbędnych do prowadzenia jego firmy, sporządzone u notariusza. Czy muszę być zatrudniony w (...)
-
Odmowa zrealizowania ważnej oferty
Jakie ma do dyspozycji przedsiębiorca środki prawne, jeżeli potencjalny partner nie chce zawrzeć umowy? Po złożeniu oferty, podpisanej przez uprawomocnioną osobę, kontahent nagle oświadcza, że (...)
-
Opodatkowanie i oskładkowanie umowy zlecenia
Wystawiając dla kogoś umowę zlecenie, jakie odprowadzam z takiej umowy podatki i czy ewentualnie w umowie mogę zobligować zleceniobiorcę żeby sam się rozliczył z podatku z fiskusem. Czy z takiej (...)