Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 43)

Wydanie przedmiotu zastawu

Firma w której pracuję chce zabezpieczyć swą wierzytelność zastawem na rzeczy ruchomej (samochód). Czy obowiązkiem dłużnika jest wydanie przedmiotu zastawu wierzycielowi? Interesuje mnie procedura (...)

Roszczenia z umowy agencyjnej

W dniu 05.01.2000r. wypowiedziałam umowę agencyjną w przedmiocie pośredniczenia jako agent ubezpieczeniowy przy zawieraniu umów ubezpieczenia. Zgodnie z postanowieniami umowy, rozwiązanie umowy nastąpiło (...)

Odpowiedzialność pośrednika i notariusza za szkodę

Czy pośrednik lub notariusz ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowo przeprowadzoną transakcję kupna-sprzedaży mieszkania? Jakie informacje powinna zawierać prawidłowo spisana umowa przedwstępna (...)

Wezwanie do zapłaty a przedawnienie

W jaki sposób ustala się termin przedawnienia roszczeń za opóźnienie w zapłacie za towar? Wezwanie do zapłaty odsetek otrzymałam po upływie 2 lat od daty zapłaty za towar. Czy to roszczenie jest (...)

Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania

W 1993 roku została sporządzona umowa notarialna darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Czy fakt, że darczyńca do chwili obecnej mieszka i jest zameldowany w tym (...)

Odwołanie dokonanej darowizny

Pani A ma zamiar odwołać darowiznę w postaci mieszkania. Mieszkanie w momencie sporządzenia darowizny było majątkiem wspólnym jej i jej męża. Mąż pani A uległ ciężkiej chorobie i w chwili (...)

Wykup długu a bieg terminu przedawnienia

Czy w wyniku wykupienia długu przez jedną z popularnych teraz firm "inkasso", okres przedawnienia (3 bądź 5 lat) ulega przerwaniu i liczy się od nowa czy też nie ma to znaczenia (brak jakiegokolwiek (...)

Kolejność spłaty pożyczki

Nasza spółka udziela pożyczek gotówkowych. Założono w zakładowym planie kont, że w pierwszej kolejności będzie spłacany kapitał a później odsetki. Czy są ograniczenia odnośnie kolejności (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy pośrednictwa

W dniu 28 sierpnia 2001 r. firma wystawiła fakturę sprzedaży za wykonaną usługę pośrednictwa w najmie lokalu mieszkalnego z terminem płatności 7 dni. 4 września 2003 r. wysłano wezwanie do zapłaty. (...)

Darowizna na rzecz dwóch osób

Rodzice 2 synów przepisali w formie darowizny swoje mieszkanie w 1998 r. Potem synowie sprzedali to mieszkanie, a jeden z nich kupił sobie mieszkanie w innym mieście. Czy drugiemu synowi, który nie (...)

Zastrzeżenie prawa pierwokupu

Jakie są różnice pomiędzy ustawowym a umownym prawem pierwokupu?

Niewywiązanie się z umowy o dzieło

Podpisałem umowę o dzieło na \"doprowadzenie do kupna-sprzedaży nieruchomości\". Z umowy wynika, że mam to zrobić do końca roku 2004. Po jej zawarciu dopiero do mnie doszło, że nie mam decydującego (...)

Dochodzenie odsetek z faktur

Chcę dochodzić na drodze sądowej odsetek od zapłaconych faktur. Za jaki okres mogę je naliczyć, gdyż myślałam że jest to okres 3 lat, a w związku z interpretacją sądu najwyższego w uchwale (...)

Umorzenie długu

Czy jest możliwość umorzenia w jakikolwiek sposób długu lub odsetek od pożyczki zaciągniętej przez sp. z o.o. od jednego ze wspólników, jeżeli obydwie strony nie mają nic przeciwko temu? Jakie (...)

Leasingowane samochody przez spółkę cywilną

Spółka cywilna nabyła w ramach leasingu operacyjnego dwa samochody dostawcze na nazwisko jednego ze wspólników. SC likwiduje się, ja wykupuję cały majątek SC. Czy muszę też wykupić te samochody (...)

Przedawnienie roszczeń z usług internetowych

Jaki jest termin przedawnienia roszczeń z umowy o świadczenie usług internetowych, czy należy odnieść się w tym zakresie do przepisów kodeksu cywilnego dotyczących umowy o świadczenie usług?

Najem lokalu a rozwiązanie umowy spółki

Mamy zamiar ze wspólnikiem rozwiązać naszą dwuosobową spółkę cywilną. Najem lokalu jest na jednego wspólnika imiennie. Jeden wspólnik chce nadal prowadzić działalność gospodarczą już jako (...)

Przedawnienie roszczeń cywilnoprawnych

Po jakim czasie w sprawach cywilnych następuje przedawnienie roszczeń o należności? Sprawa dotyczy pokrycia kosztów zatrzymania autobusu przez kontrolerów.

Podobieństwa i różnice między sprzedażą a cesją

Jaka jest różnica pomiędzy sprzedażą a przelewem wierzytelności. Czy mój dług wynikający z niespłacanego kredytu może zostać sprzedany bez mojej zgody? czy tylko przelany?

Przedawnienie roszczeń banku względem poręczyciela

Czy roszczenie banku wobec poręczyciela cywilnego przedawniło się, jeśli kredyt był wymagalny w 1995 r. a dopiero w lipcu 2003 r. wystawiony został bankowy tytuł egzekucyjny przeciwko poreczycielowi (...)

Zerwanie umowy o współpracę a szkoda

Spółka zerwała bezpodstawnie z moją firmą umowę współpracy. Przygotowałem pozew "o zapłatę", w którym udawadniam bezzasadność rozwiązania Umowy współpracy oraz domagam się odszkodowania. (...)

Śmierć spadkodawcy a umowa dzierżawy

Wkrótce mam przejąć spadek, który jest dzierżawiony. Sprawa spadkowa w toku. Dowiedziałam się w Urzędzie Gminy przez przypadek, że ta umowa dzierżawy została zerwana kilka dni temu. Według (...)

Ustalenie w umowie adresu do doręczeń

W propozycji umowy znalazło się takie sformułowanie: "Strony ustalają, że adresami stron dla doręczeń są adresy wskazane w umowie, a wysłanie pisma poleconego ma pomiędzy stronami skutek doręczenia. (...)

Odszkodowanie za zerwanie umowy o współpracy

Firma, z którą miałem zawartą umowę współpracy bezpodstawnie zerwała tą umowę. Do pozwu odszkodowawczego należy dołączyć wyliczenie strat. Jakie składniki wchodzą do takiego wyliczenia (...)

Definicja czynności pozornej

Mam pytanie czym dokładnie jest czynność pozorna w rozumiemiu kodeksu cywilnego? Czy można mówić o czynności pozornej, jeżeli w spornej sprawie oświadczam, że dokonuję czegoś "pod presją" (...)

Zasady udzielania gwarancji na towar

Jeżeli w roku 2001 sprzedałem produkt z 36-cio miesięcznym terminem gwarancji (taka obowiązywała wówczas ogólnie na dyski twarde) i w chwili obecnej na skutek awarii produkt taki podlega wymianie (...)

Darowizna działki na rzecz niepełnoletniego

Dziadkowie chcą uczynić darowiznę pieniężną na rzecz wnuków w celu zakupu przez nich działki. Wnuki są niepełnoletnie. Czy w imieniu wnuków mogą przyjąć te pieniądze i zająć się zakupem (...)

Hipoteka przymusowa a kaucyjna

Czym różni się hipoteka przymusowa od hipoteki przymusowej kaucyjnej?

Zwrot wpłaconej zaliczki

Czy wpłata zaliczki firmie na materiały budowlane podlega bezzwłocznemu zwrotowi w przypadku, gdy klient nie otrzymał zamawianych produktów. Czy zwrot zaliczki ulega przedawnieniu? Jeżeli tak, to (...)

Domaganie się zwrotu nadpłaty świadczenia

W wyniku bałaganu Firma dokonała nadpłaty za wykonane usługi - gotówką a następnie przelewem za tą samą usługę - czy na domaganie się zwrotu nadpłaty jest przewidziany jakis okres przedawnienia?

Domena jako zabezpieczenie pożyczki

Jak i gdzie można sprawdzić czy właściciel domeny www nie zastawił jej dotychczas i w jaki sposób domena www może być zabezpieczeniem pożyczki?

Zasady podnajmowania lokalu

W art. 11 ust. 1 pkt 3 o ochronie praw lokatorów wprowadzono zakaz podnajmu zgodnie z art. 688 [2]. Moje pytanie brzmi: czy nawet jeśli najemca nie ma w umowie najmu zapisu, że może podnająć lokal, (...)

Wypowiedzenie umowy najmu - naruszenie warunków

Czy mogę wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym, jeśli najemca naruszył warunki umowy najmu zawartej na czas oznaczony (10 lat).

Sprzedaż towaru z możliwością zwrotu

W ubiegłym roku otrzymaliśmy towar oraz fakturę z terminem płatności od jednej z firm z którą współpracowaliśmy. Zamówiliśmy ten towar za namową przedstawiciela handlowego tejże firmy. Zapewniał (...)

Ustalenie wysokości czynszu najmu i innych opłat

Jestem głównym najemcą lokalu, który otrzymałam jeszcze z tzw. przydziału z lokalówki, budynek jednak w międzyczasie przeszedł w ręce prywatnego właściciela i w związku z tym mam kilka pytań. (...)

Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

Czy na stanowisko radcy prawnego może zostać przyjęty pracownik mający wyższe prawnicze wykształcenie lecz nie posiadający odpowiednich uprawnień - aplikacji? Czy pracownik taki po otrzymaniu pełnomocnictw, (...)

Brak zapłaty za wykonane dzieło

Na podstawie umowy o dzieło wykonałem pracę zgodnie z oczekiwaniami klienta. Dzieło zostało odebrane a płatność została rozłożona na 12 rat. Po zapłaceniu 3 rat zleceniodawca nie płaci kolejnych (...)

Umowa dzierżawy a prawo pierwokupu

Czy prawo pierwokupu dotyczy również gruntów, które zostały wydzierżawione od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa lub Lasów Państwowych?

Zapis umowny o wypowiedzeniu umowy dzierżawy

Czy w umowie na dzierżawę gruntów rolnych na czas oznaczony (np. 10 lat) można zastrzec że : "Umowa dzierżawy może być wypowiedziana przez każdą ze stron na koniec marca lub września z zachowaniem (...)

Uprawnienie dzierżawcy do pierwokupu

Małżeństwo rolników chce wydzierżawić swoje gospodarstwo. W razie chęci sprzedaży w późniejszym terminie w/w gospodarstwa podobno prawo pierwokupu ma dzierżawca. Czy jeśli dzierżawca nie zechce (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika