Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 45)
Częściowa płatność a termin przedawnienia
Upłynęło 2 lata od daty wystawienia faktury sprzedaży. Czy jeśli 1 rok temu była dokonana częściowa płatność dotycząca tej faktury to przerwał się bieg terminu przedawnienia i ponownie będzie (...)
Zgoda na otrzymywanie korespondencji mailowej
Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204, z dnia 9 września 2002) wymaga, aby od osób / firm uzyskać zgodę na otrzymywanie informacji wysyłanych (...)
Niezapłacenie raty leasingu w terminie
Posiadam auto w leasingu w EFL S.A. Spoźnilem się z opłatą raty i po trzech dniach od terminu zapłaty firma wystawiła mi monit i zarządała 25 zł. zwrotu kosztów za jego wysłanie, oprócz tego (...)
Odpowiedzialność dzieci za długi rodzica
Moja mama jest wdową, ma emeryturę, ale pod presją mojej siostry bierze różne pożyczki i ich nie spłaca (np.komputerna raty dla wnuka). Co zrobić, żeby nie płacić długów mojej matki.
Uprawnienia poręczyciela względem banku
Czy poręczyciel kredytu ma prawo wglądu w pełną dokumentację kredytu w banku? Jakie przepisy to regulują? Chodzi o uzyskanie z banku kopii wniosków kredytobiorcy o kredyt i wniosków na udzielenie (...)
Umowa zlecenia z lekarzem
Czy kontrakty lekarskie funkcjonujące w wielu szpitalach na zasadzie umów cywilno-prawnych są zgodne z polskim prawem? Czy istnieje taka forma ztrudnienia lekarzy w Uni Europejskiej?
Zabezpieczenie należności z umowy dzierżawy
Czy spółka z o.o., która dzierżawi ruchomości od spółki zagranicznej i która jednocześnie ma niezapłacone należności w tej spółce zagranicznej z tytułu sprzedaży, przewyższające znacznie (...)
Prawo wymiany towaru
Czy jest określona ilość napraw gwarancyjnych, po których konsumentowi przysługuje prawo wymiany produktu na nowy wolny od wad, czy też producent może naprawiać dany produkt w nieskończoność?
Pozorność jako wada oświadczenia woli
Czy można zastosować "pozorność" w spółce cywilnej jako wadę oświadczenia woli, jeżeli taka spółka była formalna a ja faktycznie nie wykonywałem czynności wspólnika na podstawie wzajemnej (...)
Sposób zgłoszenia reklamacji
Czy sprzedawca ma prawo żądać złożenia reklamacji na piśmie, zwłaszcza w sytuacji jasno sprecyzowanych przez nabywcę zastrzeżeń odnośnie wadliwego produktu?
Dziedziczenie prawa dożywocia
Stałam się współwłaścicielm domu w wyniku spadku po mojej mamie. Drugim współwłaścicielem jest moja ciotka (siostra mamy). Dom został podarowany obu córkom przez ich matkę. W związku z tym (...)
Małżonek pełnomocnikiem
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Co należy zrobić, aby moja żona mogła reprezentować moją firmę, podpisywać dokumenty (np. faktury). Czy wystarczy napisać pełnomocnictwo?
Darowizna a użytkowanie wieczyste
Czy forma tzw. dożywotniego, bezpłatnego użytkowania części nieruchomości (wyceniona na konkretną kwotę, ale nie uiszczona udzielającemu tego użytkowania) może być potraktowana jako swoista (...)
Forma pełnomocnictwa rodzajowego
Czy pełnomocnik któremu udzielono pisemnie pełnomocnictwa rodzajowego może dołączać i przedstawiać urzędom, instytucjom w formie kserokopii czy też powinien mieć takie pełnomocnictwo sporządzone (...)
Elementy składowe umowy przewozu
Co musi zawierać umowa przewozu?
Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości
Jestem obywatelką Austrii, nie posiadam obywatelstwa polskiego. Mój mąż jest Polakiem. Posiadamy w Polsce majątek, którego jestem od chwili zakupu współwłaścicielem /księgi wieczyste/. Ponieważ (...)
Koszty założenia księgi wieczystej
Ile kosztuje założenie księgi wieczystej na mieszkanie własnościowe o wartości 113 tys. PLN. Od czego zależy ta wartość, czy tylko od wartości nieruchomości?
Wymiana towaru na podstawie gwarancji
23-05-2001r zakupiłem samochód po upływie sześciu miesięcy zaczął się psuć. Ostatnia naprawa trwa 53 dni (14 dni w warunkach gwarancji - jednak nie ma nic na temat co obowiązuje gwaranta w przypadku (...)
Zasady odpowiedzialności poręczycieli
Jakie prawa przysługują poręczycielowi, który otrzymał od sądu (jako jeden z kilku) nakaz zapłaty za niesolidnego dłużnika? Jeżeli sam jestem w nie najlepszej sytuacji finansowej to kto może (...)
Leasing pracownika
Czy leasing personalny (czy też pracowniczy) wymaga koncesji? Czy można prowadzić taką działalność w formie spółki cywilnej?
Zatrudnianie na umowę o dzieło
Czy można zatrudnić na umowę o dzieło lub zlecenie osobę uczącą się ale już pełnoletnią nie mającą jeszcze własnego numeru NIP? Czy zaliczka na podatek może zostać odprowadzona np na rodzica (...)
Pożyczka na rzecz spółki z o.o.
Jak pożyczyć pieniądze spółce, by mogła pokryć swoje bieżące zobowiązania? Czy wiąże się to z jakimiś podatkami i kosztami?
Zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa
W jakim przypadku można zasiedzieć grunt Skarbu Państwa i jakie warunki należy spełnić?
Prezent a darowizna
Jaka jest różnica w terminologii prawniczej między prezentem a darowizną?
Niedozwolone klauzule umowne
Mam podpisaną umowę o dzieło na wykonywanie dzieła, ale dopiero począwszy od października, natomiast umowa jest z datą czerwcową. Jest na umowie klauzula, że jeśli ja zerwę umowę, to ja płacę (...)
Rozwiązanie umowy przed terminem
Czy jeżeli umowa dotyczy usług i zawarta jest na czas określony i nie ma w niej mowy o wcześniejszym rozwiązaniu to czy strona w przypadku zerwania takiej umowy jest zobowiązna do zapłaty swoich (...)
Darowizna rzeczy czy pieniędzy na zakup rzeczy
Jaka jest różnica w darowiźnie między formą gotówki a np. zakupem samochodu? Co jest korzystniejsze dla mnie czy brata, żeby uniknąć dodatkowych opłat, podatków? Czy wystarczy oświadczenie (...)
Prawo pierwokupu w umowie dzierżawy
Czy mojej firmie przysługuje prawo pierwokupu lokalu, który dzierżawi od dwunastu lat, a który obecnie jest przeznaczony na podstawie uchwały Rady Miasta do sprzedaży w formie przetargu? Czy w orzecznictwie (...)
Czynność pełnomocnika z samym sobą
Podpisuję umowę przedwstępną kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i wpłacam 60% wartości. Sprzedający proponuje mi następujące rozwiązanie: wpłacam 100% kwoty przy podpisaniu (...)
Egzekucja na podstawie nakazu weksla
Czy dłużnik, czyniąc zarzuty na treść weksla (wypełnienie według niego - niezgodnie z deklaracją wekslową), może wstrzymać egzekucję komorniczą? (uzyskanie klauzuli wykonalności).
Prokura oddziałowa
Co to jest filo prokura? Wiem, że w nowym projekcie o prokurze uregulowano te kwestie.
Wypowiedzenie umowy przelewu
1. wierzyciel przelewa wierzytelność na osobę trzecią 2. osoba trzecia zawiadamia dłużnika o przelewie wierzytelności 3. wierzyciel oświadcza dłużnikowi, że wypowiedział umowę przelewu 4. (...)
Likwidacja zastawu na rzeczy
Jak znieść zastaw rejestrowy?
Zamieszczenie polecenia w darowiźnie
Mamy na utrzymaniu, jako rodzina zastępcza, wnuka który w styczniu ubiegłego roku ukończył 18 lat i w dalszym ciągu uczęszcza do szkoły. Po ukończeniu 18 lat podarowaliśmy mu całe wyposażenie (...)
Przelew jako forma zapłaty
Czy jakaś ustawa precyzuje pojęcie "termin płatności" w przypadku przelewu? Czy oznacza to fizyczne otrzymanie pieniędzy przez sprzedającego, czy termin wysłania pieniedzy przez kupującego?
Umowa najmu samochodu
Jaki rodzaj umowy jest odpowiedni przy wynajmie samochodu? Najemcą jest firma, a wynajmującym osoba fizyczna.
Odszkodowanie za skradziony pojazd leasingowany
Dnia 24 05 2000 zawarłem umowę leasingu operacyjnego samochodu. Dnia 13.03.2002 skradziono mi ów pojazd. Do spłaty pozostało mi 8500 zl. PZU wypłaciło tytułem odszkodowania za w/w pojazd 20500 (...)
Zabezpieczenie pożyczki wekslem
Mam problem z niesolidnym dlużnikiem któremu pożyczyłem pieniądze.Umowa pożyczki została spisana i poparta wekslem "in blanco". Termin spłaty minął już niestety pół roku temu. Czy taka umowa (...)
Działalność agenta
Na czym polega specyfika umowy agencyjnej? Czy trzeba miec założoną działaność gospodarczą ?
Zakup samochodu z zastawem
Chcę kupić samochód od osoby cywilnej która prowadzi działalność gospodarczą. Samochód ten odkupiła od swego ojca który go miał w leasingu. W tej chwili w dowodzie rejestracyjnym widnieje właściciel (...)
Masz inne pytanie do prawnika?