Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób fizycznych - Artykuły (strona: 16)

Jak złożyć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)?

20.3.2017

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego. Podatnik nie musi sam wypełniać zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa. Usługa [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2016 została już udostępniona. 

Składki na ubezpieczenia zdrowotne do odliczenia od podatku

19.3.2017

Odliczeniu podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w polskiej ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: opłacone w toku podatkowym bezpośrednio przez podatnika i pobrane w roku podatkowym przez płatnika. Odliczeniu (...)

Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym a ulga w PIT

17.3.2017

Prawo do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi z tytułu pobytu na odpłatnym turnusie rehabilitacyjnym przysługuje osobom niepełnosprawnym lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekroczył (...)

Opieka pielęgniarska w ramach ulgi rehabilitacyjnej

15.3.2017

Odliczeniu od dochodów do opodatkowania w PIT (lub od przychodów przy ryczałcie) podlegają wydatki poniesione na opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone na rzecz (...)

Jak przekazać 1% podatku?

15.3.2017

Podatnicy także w tym roku mogą zadecydować o przekazaniu 1% swojego podatku za 2016 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą wybrać spośród 8531 podmiotów. Do końca kwietnia (w 2017 r. do 2 maja) mamy czas na złożenie zeznania podatkowego za poprzedni rok, a także (...)

Teraz całego PIT-a wypełni urząd, a nie podatnik

10.3.2017

Od 15 marca 2017 r. składanie rocznych PIT-ów zostaje maksymalnie uproszczone. Wystarczy złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Będzie to najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia (...)

Podatek od rolniczego handlu detalicznego

7.3.2017

Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz.U. 2016 poz. 1961) wprowadziła m.in. zmiany w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy (...)

Ułatwienia dla początkujących ryczałtowców

7.3.2017

Zryczałtowanie podatku oznacza jego wymierzanie w sposób uproszczony w stosunku do zasad ogólnych (tj. podatku dochodowego od osób fizycznych, opłacanego przy zastosowaniu podstawy obliczania podatku, o której mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (...)

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

20.2.2017

Otrzymanie spadku co do zasady objęte jest obowiązkiem podatkowym. Podatek ten reguluje  ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i  darowizn. Ustawodawca przewiduje jednak szereg zwolnień.

Jakie kwoty można odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej

20.2.2017

Osoby niepełnosprawne oraz podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne mają prawo do skorzystania w rozliczeniu PIT 2016 z odliczeń podatkowych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Niektóre odliczenia w ramach tej ulgi są limitowane, inne nie.

Czy emeryt musi rozliczyć PIT

16.2.2017

Świadczenia emerytalne uzyskiwane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli z ZUS i KRUS, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochody z emerytury muszą być wykazane w rocznym rozliczeniu PIT.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika