Prawo pracy - Zmiany w prawie (strona: 16)

Młodzi lekarze uzyskali podwyżki

16.11.2017

 Weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które reguluje wysokość miesięcznego wynagrodzenia lekarzy rezydentów. To oznacza, że wynagrodzenia młodych lekarzy wzrosną.

Więźniowie chętni do pracy

15.11.2017

Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% wszystkich skazanych, dziś jest to 54%. Powstają kolejne z 40 zaplanowanych hal produkcyjnych (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - będziemy odkładać na emerytury

14.11.2017

Do prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny, dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania. Podstawowym celem PPK będzie zwiększenie stopy oszczędności Polaków (...)

Dzień Równej Płacy

5.11.2017

W piątek 3 listopada 2017 r. obchodzony był Europejski Dzień Równej Płacy. Jest to data symbolicznie wyrażająca skalę nierówności płacowych między kobietami i mężczyznami w Unii Europejskiej. Na podstawie danych Eurostatu, Komisja Europejska ustanawiana co roku dzień, (...)

Wzmocnienie roli dialogu społecznego?

30.10.2017

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje zwiększenie samodzielności organizacyjnej Rady. Zaproponowano zmiany zwiększające katalog kompetencji Rady oraz strony pracowników i pracodawców, wzmacniające organizacyjnie Radę oraz doprecyzowujące (...)

Będzie zmiana zasad prewencji wypadkowej

27.10.2017

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych dotyczy unormowania na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących zasad i trybu przyznawania dofinansowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze środków publicznych (...)

Będzie reforma dyrektywy o delegowaniu pracowników?

25.10.2017

Po przyjęciu przez Radę UE nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników z 1996 r. - pracuje nad nim teraz Parlament Europejski. Celem jest ustanowienie takiej samej płacy za taką samą pracę w tym samym miejscu. Przewidziano, że pracownicy delegowani będą co do zasady (...)

Krótszy okres przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacja

24.10.2017

Rządowy projekt nowelizacji: przewiduje skrócenie okresu przechowywania przez pracodawców akt pracowniczych z 50 do 10 lat, pozwala pracodawcom przechowywać dokumentację pracowniczą w formie elektronicznej i wskazuje bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia (...)

10 tys. zł za deputat węglowy

13.10.2017

Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

Będą związki zawodowe dla samozatrudnionych

5.10.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Przewidziano, że osoby wykonujące pracę zarobkową - czyli również np. osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i tzw. samozatrudnieni - będą (...)

Co zmieniło się w opłacaniu składek na FGŚP?

27.9.2017

5 września br. weszła w życie zmiana do ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, która wprowadziła nową definicję pracownika, za którego występuje obowiązek opłacania składki na FGŚP.

Wyższa płaca minimalna w 2018 r.

14.9.2017

2100 złotych – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 roku. To o 5% i jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego (...)

Roszczenia pracowników niewypłacalnych firm pod ochroną

13.9.2017

Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych rozszerza ochronę roszczeń pracowników i przyspiesza udzielanie pomocy finansowej.

Co nowego w rejestracji oświadczeń dla cudzoziemców?

5.9.2017

Od 1 września 2017 r. powiatowe urzędy pracy (pup) nie rejestrują oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi przewidujących wykonywanie pracy przez cudzoziemca po dniu 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że od 1 września do końca grudnia 2017 r. możliwe będzie rejestrowanie (...)

Większa przejrzystość we władzach polskich związków sportowych

30.8.2017

Nowelizacja ma służyć zwiększeniu przejrzystości działania polskich związków sportowych i zapobieganie konfliktom interesów poprzez wprowadzenie dodatkowych ograniczeń, które wykluczają zasiadanie we władzach polskich związków sportowych. Wykluczenie zjawisk (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika