Prawo spółek: Działalność gospodarcza - Zmiany w prawie (strona: 5)

Nadal nie znamy płacy minimalnej na 2011 rok

16.9.2010

Nadal nie wiadomo jakie minimalne wynagrodzenie za pracę będzie obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Po posiedzeniu Rady Ministrów premier oraz minister pracy poinformowali, że poprosili partnerów z Komisji Trójstronnej o wydłużenie czasu, w jakim powinna być ogłoszona wysokość (...)

Korupcja po polsku

1.9.2010

W najnowszym raporcie Transparency International dotyczącym korupcji na świecie w 2009 roku Polska znajduje się na 49 pozycji na 180 krajów. Wprawdzie w porównaniu do 2008 roku poprawiliśmy nasz wynik o osiem miejsc, jednakże w stosunku do innych krajów europejskich nadal daleko nam do czołówki.

Kiedy szef może przerwać twój urlop?

21.7.2010

Szef ma prawo zażądać, by pracownik przerwał urlop i wrócił niezwłocznie do pracy. Możemy wówczas wystąpić o zwrot kosztów wycieczki czy pokoju nad morzem, za który już zapłaciliśmy.

Faktura wysłana mailem jest ważna

21.5.2010

Firmy nie będą musiały czekać na papierową fakturę, którą dostarczy listonosz. Faktura wysłana pocztą elektroniczną albo faksem jest tak samo ważna.

Wypłaty skazańców pójdą w górę

24.2.2010

Ustalenie pensji więźnia na poziomie co najmniej połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia jest niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Najważniejsze zmiany w prawie w Nowym Roku

4.1.2010

Koniec papierowych legitymacji ubezpieczeniowych, wydłużenie urlopów macierzyńskich i wprowadzenie ojcowskich, uruchomienie pierwszego w Polsce sądu internetowego oraz podniesienie płacy minimalnej - to jedne z najważniejszych zmian w prawie, jakie powitaliśmy wraz z nadejściem Nowego (...)

Kto dostanie wyższą wypłatę?

31.12.2009

Od 1 stycznia wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 1 317 złotych. Zwiększą się również inne świadczenia, np. za pracę w porze nocnej.

Nowe urlopy dla mamy i taty

16.12.2009

Wraz z nowym rokiem matki będą miały prawo do dłuższego macierzyńskiego, wydłużone zostanie również wolne na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ojciec wychowujący dziecko pójdzie natomiast na tygodniowy urlop ojcowski. Ale to nie wszystkie udogodnienia dla nowych tatusiów.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika