Prawo zamówień publicznych - Porady prawne (strona: 3)

Spółka cywilna w zamówieniach publicznych

Czy spółka cywilna dwóch podmiotów - osób prawnych powinna być zarejestrowana czy też zaewidencjonowana urzędowo, aby występować jako wykonawca zamówienia publicznego wspólnie składający (...)

Skład komisji przetargowej

Komisja przetargowa składa się z przewodniczącego, sekretarza i trzech członków. Czy sekretarz jest członkiem komisji zobligowanym do złożenia oświadczenia, powołując się na art. 17 Uzp? Czy (...)

VAT a usługi remontowe w domach pomocy społecznej

Nasza firma wzięła ostatnio udział w przetargu nieograniczonym na wykonanie modernizacji systemu sygnalizacji pożaru w budynku Domu Pomocy Społecznej. W ofercie naszej zastosowaliśmy 22 % podatek (...)

Wartość zamówienia - netto czy brutto?

Czy kwota 6000 EURO, powyżej której należy stosować ustawę o zamówieniach publicznych dotyczy wartości netto czy brutto zamówienia? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Oferta wariantowa w zamówieniach publicznych

Spółka Akcyjna posiada udziały (100%) w innej spółce posiadającej osobowość prawną - czy złożenie ofert przez obie firmy będzie traktowane jako złożenie oferty wariantowej w rozumieniu przepisów (...)

Zabezpieczenie wykonania umowy przez wykonawcę

Zamawiający odstąpił od umowy z winy Wykonawcy i naliczył mu z tego tytułu kary umowne. Czy dopuszczalne jest potrącenie kwoty wniesionego przez Wykonawcę zabezpieczenia należytego wykonania umowy (...)

Przedłużenie trwania umowy w zamówieniu publicznym

Zawarto umowę w 2004 r. na dostawę koksu na sezon grzewczy 2004/05 na ilość 90 ton w terminie do 30.04.2005 r. Czy można przedłużyć termin dostaw na następny sezon grzewczy 2005/2006 tj. 30.04.2006 (...)

Pokrewieństwo w zamówieniach publicznych

Wykonawcą robót budowlanych jest krewny zamawiającego (wójta gminy). Wykonawca jest synem siostry matki zamawiającego. Czy takie pokrewieństwo z wójtem stanowi naruszenie art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy (...)

Podpis i pieczątka na złożonej ofercie

Na żadnym z dokumentów dotyczących oferty nie widnieje czytelny podpis osoby upoważnionej do jej złożenia, nie ma też, pieczątek imiennych pozwalających na identyfikację takiej osoby. Oferent (...)

Złożenie oferty w języku obcym

Ustawa Prawo zamówień publicznych nakłada obowiązek przygotowania oferty w języku polskim (zamawiający może dopuścić wyjątki). Czy dokumenty, które należy dołączyć do oferty, występujące (...)

Wady oświadczenia woli w zamówieniach publicznych

1. Czy jako wykonawca usługi, uchylając się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli na podstawie art. 84. § 1 i § 2 kodeksu cywilnego z powodu błędu istotnego popełnionego przez zamawiającego (...)

Pominięcie procedury zamówień publicznych

Firma X wykonywała dla Firmy Y przedmiot umowy. Było to kilka lat temu. Teraz zaistniała potrzeba wykonania drugiego - takiego samego przedmiotu umowy. Wiadomo jest, że Firma X wykona to najlepiej (...)

Zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne

Kto ma obowiązek przedstawiać w Przetargach zaświadczenie, o którym mowa w Art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Prowadzę z mężem Spółkę Cywilną, czy w/w punkt dotyczy naszej (...)

Podmioty powiązane w zamówieniach publicznych

Czy sprawowanie nadzoru nad organem zarządzającym, o czym mowa w art. 129 ust. 1 pkt 2) może również odnosić się do pośredniego sprawowania nadzoru nad organem zarządzającym w podmiocie, któremu (...)

Preferencje krajowe

W przetargu zorganizowanym przez instytucje publiczną na dostawę oprogramowania wraz z usługą instalacji i szkolenia, zamawiający dopuścił stosowanie preferencji krajowych. Oprogramowanie pochodzi (...)

Odszkodowanie w zamówieniach publicznych

Czy można żądać odszkodowania za poniesione straty materialne i utracone korzyści od instytucji, która przyjęła wadium, przeprowadziła przetarg, przetrzymała wadium i zablokowała w związku (...)

Zamówienia publiczne do 30 tys. euro

Zgodnie z zapisami w ustawie o zamówieniach publicznych przy przetargu nieograniczonym do 30 tys. euro zamawiający nie musi powoływać komisji przetargowej. Więc kto podejmuje decyzję o zwycięzcy (...)

Obowiązek ogłoszenia przetargu

Gmina jest organem prowadzącym dla szkół z tereny gminy. Przeznacza środki na remonty budynków. W bieżącym roku na trzech budynkach należy dokonać wymiany pokrycia dachowego. Czy gmina powinna (...)

Tryb negocjacji z zachowaniem konkurencji

Jakie terminy należy zachować w trybie negocjacji z zachowaniem konkurencji w ramach trybu zamówień publicznych?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika