Prawo administracyjne: Dowód osobisty - Zmiany w prawie

Ramy Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej od 20 maja

13.5.2024

20 maja 2024 roku zacznie obowiązywać opublikowane 30 kwietnia w Dzienniku Urzędowym UE tzw. rozporządzenie eIDAS 2, które wprowadza Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Akt ten znacząco zmieni przepisy o identyfikacji elektronicznej i usług zaufania, które obowiązywały od 2014 (...)

Integracja Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej w UE

1.12.2023

Proces reintegracji po notyfikacji Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej w pierwszych 11 krajach UE zakończył się sukcesem. Dzięki temu polscy obywatele mogą wygodnie i bezpiecznie logować się do systemów identyfikacji funkcjonujących w innych państwach członkowskich, (...)

Polski Publiczny System Identyfikacji Elektronicznej

10.5.2023

W grudniu 2022 roku Polska z sukcesem zakończyła proces notyfikacji Publicznego Systemu Identyfikacji Elektronicznej (PSIE). Po kilkumiesięcznym procesie pre-notyfikacji, nasz kraj otrzymał pozytywną opinię grupy wzajemnej oceny państw członkowskich Unii Europejskiej, funkcjonującej pod nazwą (...)

Rząd ogranicza negatywne skutki kradzieży tożsamości

30.4.2023

Kradzież tożsamości, czyli podszywanie się pod inną osobą i zaciąganie w jej imieniu zobowiązań finansowych lub prawnych, to rosnący problem. Dlatego już wkrótce będziesz mógł zgłosić zastrzeżenie, że nie chcesz zaciągać zobowiązań finansowych. Instytucje finansowe (...)

Zmiany w ustawie o dowodach osobistych

12.4.2021

Podczas poniedziałkowego (12 kwietnia br.) spotkania online z dziennikarzami Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Marek Zagórski, sekretarz stanu w KRPM przedstawili zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Od 2 sierpnia 2021 r. do warstwy graficznej dowodu (...)

Zmiany w ustawie o dowodach osobistych?

18.2.2021

16 lutego br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Przygotowane przez MSWiA rozwiązanie wprowadza do dowodu osobistego m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Zmiany są efektem dostosowania polskiego (...)

Zmiany w dowodach osobistych

24.9.2020

Od sierpnia 2021 roku w warstwie elektronicznej dowodów osobistych zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci również podpis posiadacza. 

Można już korzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych

16.7.2020

Od 12 lipca 2020 r. można już skorzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych stworzonego przez MSWiA. W rejestrze zawarto m.in. informacje o wyglądzie dokumentów obowiązujących w naszym kraju i zabezpieczeniach użytych do ich ochrony przed fałszerstwem.

Nowy wzór wniosku o dowód osobisty

19.1.2020

Od stycznia br. obowiązuje nowy wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego. Dzięki wprowadzonym przepisom ofiary kradzieży tożsamości będą mogły otrzymać nowy dokument. 

E-dowód – start: marzec 2019

25.1.2019

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu. Proces wymiany dowodów będzie (...)

Jak będą wyglądały nowe dowody osobiste?

21.9.2018

MSWiA skierowało do konsultacji międzyresortowych rozporządzenie dotyczące wzoru graficznego nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Zmianie ulegnie m.in. umiejscowienie danych zawartych na dowodzie. Rozporządzenie MSWiA zawiera również ułatwienia dla rodziców (...)

Kiedy e-dowody? Rozporządzenie do ustawy o e-dowodach

22.8.2018

Planuje się, że nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. Wymagania techniczne dla warstwy elektronicznej dowodu osobistego, które pozwolą zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, określi rozporządzenie MSWiA.

E-dowody już niedługo

21.7.2018

Według projektu, od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Coraz bliżej e-dowody

12.5.2018

Zaproponowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw.

Dokumenty publiczne mają być bezpieczniejsze

6.12.2017

 Nowa ustawa ma stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Potrzeba kompleksowego uregulowania kwestii dokumentów publicznych wynika z zagrożeń przestępstwami fałszowania dokumentów, wpływającymi bezpośrednio na bezpieczeństwo państwa i (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika