Prawo administracyjne: Zameldowanie / wymeldowanie - Porady prawne (strona: 2)

Wymeldowanie dziecka

Z byłą żoną mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe. W tym mieszkaniu obecnie tylko ja jestem zameldowany, ponieważ była żona z córką jest zameldowana w innym mieszkaniu. Po rozwodzie związałem (...)

Wymeldowanie lokatorów z mieszkania z licytacji

Czy jeśli kupuje się mieszkanie z licytacji komorniczej i poprzedni zameldowani w tym mieszkaniu przebywają już kilka lat za granicą, to czy można ubiegać się o wymeldowanie ich z tego miejsca, (...)

Wymeldowanie przy wyjeździe za granicę

Planuję dłuższy pobyt za granicą. Powinienem się przed wyjazdem wymeldować. Jeżeli wymelduję się to czy muszę wymieniać wszystkie dokumenty - np. dowód osobisty? W dowodzie widnieje przecież (...)

Zameldowanie na działce budowlanej

Chciałbym się dowiedzieć, czy można zameldować się w miejscu - teren działki budowlanej, gdzie jest nadany adres, ale nie ma fizycznie budynku. Na działce obecnie jest garaż blaszany i kontener (...)

Dokumenty niezbędne przy zameldowaniu

Chciałbym zameldować sie na stałe u swoich teściów. Jakie dokumenty będą mi potrzebne w przedzie? Czy mogę to zrobić sam osobiście, czy musi ze mną być osoba u której mam zamiar się zameldować? (...)

Ustalenie adresu dłużnika

Firma otrzymała nakaz zapłaty dla jej dłużnika. Sąd przysłał pismo zobowiązujące do wskazania aktualnego adresu pozwanego, gdyż korespondencja wysyłana na adres dłużnika znany firmie, wraca (...)

Wymeldowanie osoby trzeciej z własnego mieszkania

Kupiłam mieszkanie od ludzi, którzy kupili je wcześniej od starszej i schorowanej osoby, która chwilowo mieszka w wynajętym mieszkaniu. Ta pani twierdzi kategorycznie, że się nie wymelduje, że (...)

Zmiana adresu zamieszkania pracownika

Pracownik po ślubie przeprowadził sie do małżonka , zmienił miejsce zamieszkania, dostarczył dzisiaj potwierdzenie zameldowania na pobyt stały od Wójta z Urzędu Gminy. Chciałabym zmienić adres (...)

Wyjazd za granicę - obowiązek meldunkowy

Wyjechałem za granicę na okres dłuższy niż 2 miesiące. Początkowo mój pobyt za granicą miał trwać mniej niż 2 miesiące. Jednak rożne sprawy przedłużyły mój pobyt. W momencie opuszczania (...)

Zgon i wymeldowanie osoby zmarłej

Jedno z małżonków umiera. Czy chcąc wymeldować tą osobę z ewidencji w urzędzie miejskim, trzeba tą sprawę załatwić przez sąd? Na jakim formularzu należy to złożyć w sądzie? Czy syn też (...)

NIP i PESEL dla obcokrajowca

Jestem obywatelem Białorusi pozostającym w związku małżeńskim z obywatelką Polski. Jaki jest tryb uzyskania numeru PESEL oraz NIP w mojej sytuacji?

Właściwość miejscowa wymiany dokumentów

Muszę wymienić dowód osobisty (stary), prawo jazdy (jeszcze stare) i paszport (kończy się ważność). Zamieszkuję w innej miejscowości niż jestem zameldowany (zaniedbałem obowiązek meldunkowy). (...)

Minimalny okres zameldowania

Na jaki okres minimalny można zameldować tymczasowo osobę?

Ponowne zameldowanie na pobyt czasowy

Czy można przedłużyć zameldowanie czasowe osoby trwające 3 miesiące o kolejne np. 3 miesiące? Co się stanie w przypadku ustania terminu zameldowania tymczasowego? Czy zameldowanie automatycznie (...)

Opuszczenie lokalu a wymeldowanie

Jestem właścicielem domu mieszkalnego, w którym jeden z lokali zajmuje lokator z nakazu kwaterunkowego. Dwa tygodnie temu lokator wyprowadził się, zabrał wszystkie meble i przeniósł się do innego (...)

Dobrowolne opuszczenie lokalu a wymeldowanie

W związku z tym, że zameldowana w moim mieszkaniu osoba wyszła z domu i nie wróciła (wiem, iż została aresztowana) przez cztery miesiące, na podstawie art. 15 ust. 2 Ustawy o ewidencji ludności (...)

Zameldowanie osoby z podwójnym obywatelstwem

Osoba posiadająca obywatelstwo polskie i amerykańskie chce się zameldować na stałe w Polsce, aby mógł przebywać legalnie w Polsce, gdy przyjeżdża na dłuższe okresy czasu. Czy jest możliwość (...)

Eksmisja z lokalu spółdzielczego a wymeldowanie

Uzyskałem nakaz eksmisji osoby z lokalu mieszkalnego spółdzielczego - byłego małżonka. Wyrok jest już prawomocny. Jednak, gdy zgłosiłem się do urzędu miasta w celu wymeldowania w/w osoby, urzędnik (...)

Odbywanie ćwiczeń wojskowych przez rezerwistę

Odsłużyłem wojsko dawno temu, teraz jestem podoficerem rezerwy. Obecnie przebywam za granicą na stałe. Mam tu firmę i pozwolenie na pobyt. Wyjeżdżając z kraju nie dopełniłem obowiązku zgłoszenia (...)

Skutki zajmowania lokalu bez tytułu prawnego

Od 2003 roku użytkuję lokal mieszkalny w budownictwie zakładowym bez tytuły prawnego. Nie jestem zameldowany w tym lokalu, gdyż zarządca uniemożliwia to od kilkunastu lat. Sprawa o nabycie tytułu (...)

Kara za brak zameldowania

Od 22 lat mieszkam w innej miejscowości, niż jestem zameldowany. Czy grozi mi za to jakaś kara?

Zastrzeżenie adresu miejsca pobytu stałego

Zameldowałem się 2 tygodnie temu w swoim mieszkaniu. Mam obawy, że będę niepokojony przez kobietę która przez 6 lat twierdziła że mam z nią dziecko. Po przeprowadzeniu badań DNA wiem już, że (...)

Świadczenie alimentacyjne - wspólne zamieszkiwanie

Rodzice są właścicielami spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Jest u nich zameldowana ich córka, ale tam nie mieszka. Rodzice złożyli wniosek o wymeldowanie jej w trybie administracyjnym. (...)

Zameldowanie, a długi za czynsz

Mieszkanie spółdzielcze, rodzice są najemcami. Córka lat 20, zostałą wyrzucona z domu przez rodziców - alkoholików. Dalej jest tam zameldowana. Rodzice zalegają za czynsz za okres wielu miesięcy. (...)

Wymeldowanie a prawo do mieszkania

Sąd rozwiązał moje małżeństwo w roku 2003. Wiele lat wcześniej opuściłem to mieszkanie, jednak prawie codziennie odwiedzałem w nim dzieci. Przed uzyskaniem rozwodu żona kilkakrotnie zmieniała (...)

Meldunek a prawo własności

Jestem jednym z trzech współwłaścicieli domu ze stałym zameldowaniem. Planuję wyjazd na kilka miesięcy lub nawet powyżej jednego roku. Dwaj pozostali współwłaściciele prawdopodobnie wykorzystają (...)

Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania

Czym różni się adres zameldowania (w dowodzie osobistym) od adresu zamieszkania? Czy można posiadać adres zameldowania w innej miejscowości niż w tej, w której na stałe się zamieszkuje?

Wymeldowanie małżonka po rozwodzie

Była żona zamieszkuje moje mieszkanie wraz z dziećmi. Sąd po rozwodzie wyznaczył jej zamieszkiwanie w większym pokoju, a mi w mniejszym. Niestety ja nie mogę tam mieszkać, bo mnie prowokuje do (...)

Potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu

Pytanie dotyczy wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny 27 maja 2002 r. Stwierdził on, że art. 9 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności wymagający od osób meldujących się na pobyt stały lub czasowy (...)

Wymeldowanie osoby zameldowanej

Czy główny lokator ma prawo sam wymeldować wcześniej zameldowanego na czas nieokreślony?

Podstawy wymeldowania osoby

Zamieszkuję z mężem w domku szeregowym po zmarłym teściu. Jest on przedmiotem spadku pomiędzy męża i 2 szwagrów. Sprawa o ustanowienie spadkobierców została już przeprowadzona, są nimi wspomniane (...)

Podstawy wymeldowania osoby z mieszkania

Jaki istnieje sposób na wymeldowanie osoby z mieszkania, którego jestem głównym lokatorem? Mieszkanie nie jest własnościowe.

Dokumenty potrzebne do zameldowania

Proszę o podanie które orzeczenie trybunału konstytucyjnego zlikwidowało obowiązek przedstawienia potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym zamierzamy się zameldować i gdzie mogę (...)

Zameldowanie a zgoda właściciela

Najemcom wypowiedziałem umowę najmu z 3 letnim okresem wypowiedzenia, który minął w lipcu 2004 r. Okazało się, że zameldowali oni w maju 2004 roku (bez mojej wiedzy) wnuczka, ale nie do końca (...)

Zameldowanie a prawo do zamieszkiwania w lokalu

W mieszkaniu komunalnym zamieszkałym przez matkę z dziećmi zamieszkał konkubent matki. Za jej zgodą zameldował się w tym lokalu. Po pewnym czasie stosunki między konkubentami pogorszyły się i (...)

Zameldowanie na pobyt stały i czasowy

Posiadam dwa mieszkania. W jednym jestem zameldowana na stałe, a w drugim czasowo. Przebywam w obu mieszkaniach prawie co dzień ze względów rodzinnych. Czy taki stan jest zgodny z prawem, jeśli tak, (...)

Podstawy prawne wymeldowania lokatora

Moja siostra po zawarciu związku małżeńskiego w 1986 r. zamieszkała z mężem w swoim rodzinnym domu, którego część otrzymała w wyniku postępowania spadkowego w 1991 r. Po rozwodzie w 2001 r. (...)

Zameldowanie narodzonego dziecka najemcy

Jestem właścicielem kamienicy. Czy lokator, który płaci czynsz regulowany może bez mojej zgody zameldować swoje nowonarodzone dziecko, jeśli zawrze związek małżeński, to zameldować współmałżonka, (...)

Zameldowanie dziecka nowo narodzonego

Czy zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje się dwa razy? Raz w USC, a drugi raz w ewidencji ludności? Jeśli nie jest się ujawnionym w ewidencji ludności to czy jest to odpowiednikiem braku sporządzenia (...)

Zameldowanie na pobyt stały i tymczasowy

Rodzice są po rozwodzie. Dziecko obecnie zameldowane jest w miejscu zamieszkania ojca (stały pobyt), mimo iż faktycznie przebywa z matką mającą tylko zameldowanie tymczasowe. Czy matka powinna zameldować (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika