Prawo cywilne - Artykuły (strona: 2)

Pracodawca administratorem danych w dokumentacji pracowniczej

8.12.2024

Administrator, przechowując dane w dokumentacji pracowniczej nie musi prosić pracownika o zgodę na przetwarzanie jego danych. W tym przypadku to nie zgoda pracowników, a obowiązek prawny administratora będzie właściwą podstawą przetwarzania danych zgromadzonych w aktach (...)

Reklamacje - na jakich zasadach?

30.11.2024

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące reklamacji. Można je składać albo z tytułu niezgodności z umową, albo na podstawie gwarancji. To do konsumenta należy wybór, z której ścieżki skorzysta, przy czym jedna nie ogranicza możliwości skorzystania z (...)

Jak powinna być oznakowana żywność?

19.11.2024

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestię znakowania środków spożywczych jest unijne rozporządzenie nr 1169/2011. Każdemu środkowi spożywczemu przeznaczonemu do dostarczenia konsumentowi finalnemu lub zakładom żywienia zbiorowego muszą towarzyszyć informacje na temat żywności (...)

Umowa dożywocia a kwestia dziedziczenia

18.11.2024

Często zdarza się, że właściciel chce rozporządzić posiadanym przez siebie majątkiem na rzecz bliskich mu osób jeszcze przed swoją śmiercią. Celowi temu służy testament, jednakże wiele osób chce, aby skutek w postaci przeniesienia własności nastąpił jeszcze za ich życia. Z drugiej (...)

Umowa na sprzedaż energii z ceną dynamiczną

11.11.2024

Od 24 sierpnia br. u każdego sprzedawcy energii elektrycznej obsługującego co najmniej 200 tys. odbiorców końcowych pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: tzw. umowa z ceną dynamiczną. Najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej oferują „umowy (...)

Dziecko ma prawo do prywatności...

18.10.2024

Dziecko ma prawo do prywatności i prawo ochrony dóbr osobistych, dlatego warto także zachęcać je do poszerzenia wiedzy o ochronie danych osobowych. Dzieci są bardzo podatne na zagrożenia.

Umowa dożywocia

16.10.2024

Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. Często porównywana jest do umowy darowizny, jednak w przeciwieństwie do umowy darowizny, zapewnia (...)

Prawo do bycia zapomnianym

8.10.2024

RODO przyznaje osobom, których dane dotyczą, prawo do usunięcia danych, w tym prawo do bycia zapomnianym. Sprawdź, jakie obowiązki w tym zakresie ma administrator danych.

Przedłużenie umowy najmu w sposób dorozumiały

1.10.2024

Umowę najmu możemy ? w zależności od potrzeb - zawrzeć zarówno na jakiś określony przedział czasu tj. na czas oznaczony, jak również bezterminowo ? tj. na czas nieoznaczony. Określenie okresu obowiązywania umowy rodzi także określone skutki prawne. Często, stroną mającym zawartą umowę (...)

Rachunek wspólny

1.10.2024

Jednym z typów rachunków bankowych jest rachunek wspólny, różnice w umowie wynikają tutaj ze strony podmiotowej takiej umowy, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to rachunek prowadzony dla kilku osób fizycznych. W takiej sytuacji każda z tych osób korzysta z uprawnień posiadacza rachunku w granicach (...)

Sankcje z RODO

30.9.2024

Unijne  rozporządzenie o ochronie danych uprawnia organ nadzorczy do nakładania administracyjnych kar pieniężnych. W założeniu tych regulacji kary powinny być proporcjonalne i odstraszające.

Powództwo przedstawicielskie Rzecznika Finansowego

29.9.2024

Od 28 sierpnia 2024 r., Rzecznik Finansowy stał się podmiotem upoważnionym do wytaczania powództw o stwierdzenie stosowania praktyk naruszających ogólne interesy konsumentów lub w sprawach o roszczenia związane z ich stosowaniem.

Umowa komisu

22.9.2024

Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Celem zlecenia komisowego jest więc zawarcie (...)

Nowe grupowe dochodzenie roszczeń przez konsumentów

19.9.2024

Nieudane zakupy, błędne informacje na opakowaniach, problemy z bankiem czy biurem podróży – lista spraw, które mogą znaleźć rozwiązanie w sądzie, jest bardzo długa. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób możesz liczyć na pomoc w egzekwowaniu swoich praw.W życie weszły (...)

Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia

17.9.2024

Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku samochodowego itp.). Pod pojęciem szkody (...)

Influencer marketing a oznaczanie reklam

12.9.2024

Influencerze! Każdą sytuację rozpatruj indywidualnie: pamiętaj o przepisach, korzystaj z rekomendacji UOKiK, przyjrzyj się swojej działalności i publikowanym materiałom. Uczciwie i zdroworozsądkowo oceń, co jest reklamą.

Rekrutacja a ochrona danych

12.9.2024

Przygotowując się do rekrutacji, pracodawca powinien gruntownie przeanalizować, jakie dane będzie mógł pozyskać od kandydata do pracy, aby na ich podstawie była możliwa ocena, czy dana osoba spełnia kryteria niezbędne do objęcia stanowiska, o które się ubiega.

Forma ustanowienia służebności mieszkania - opinia prawna

10.9.2024

Pani Y chciała ustanowić służebność osobistą dla swoich dzieci i wnuków. Chciała, by miały one prawo zamieszkiwania na czas nieokreślony lub przez całe życie w domu jednorodzinnym. Decyzję taką podjęła w dniu w zamian za nie zwrócony dzieciom depozyt nieprawidłowy w kwocie 170 tys. (...)

Jak nie dać się oszukać przy rezerwacji noclegu i zakupach online?

26.8.2024

Planując wyjazd, istnieje ryzyko natknięcia się na oszustwa, jak np. fałszywe oferty noclegów, nieistniejące obiekty, nieprawdziwe oferty wyjazdowe czy fałszywe informacje o miejscu. Zakupy online, również te związane z urlopami, mogą być pułapką. Warto zachować ostrożność, (...)

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

26.8.2024

Pracowniczy zakaz konkurencji jest to zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Dotyczy to nie tylko prowadzenia przez pracownika odrębnej działalności gospodarczej, lecz również wykonywania pracy w ramach umowy o pracę lub na innej podstawie na rzecz innego (...)

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - opinia prawna

19.8.2024

Pracodawcy często zamiast umowy o pracę podpisują ze swoimi pracownikami umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło), korzystając z możliwości, jakie te drugie dają przy zmniejszaniu kosztów działalności gospodarczej. Kodeks pracy zawiera jednak zakaz zastępowania umowy o pracę (...)

Gdy sąsiad za głośno słucha muzyki - opinia prawna

12.8.2024

Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie (...)

Czego dotyczy zasiedzenie?

11.8.2024

Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności, który nie zobowiązuje osoby nabywającej ją w ten sposób do dania (...)

Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?

15.7.2024

Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie wyłania się zagadnienie (...)

Umowa o administrowanie nieruchomością przez dewelopera

15.7.2024

Kwestie zarządu nieruchomością wspólną regulowane są osobną umową o sprawowanie zarządu, często zamieszczaną w jednym dokumencie z umową deweloperską. Nie można bagatelizować postanowień dotyczących zarządu, uznając że skoro są to obowiązki dewelopera, to nie ma konieczności tak (...)

Klauzule niedozwolone a prawa konsumenta

8.7.2024

Niedozwolone (abuzywne) klauzule umowne są to klauzule nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Jak konsuemnt może dochodzić swych praw?

Jak uzyskać pełną zdolność do czynności prawnych? - opinia prawna

8.7.2024

Zgodnie bowiem z art. 10 kodeksu cywilnego, człowiek (osoba fizyczna) osiąga pełnoletność z mocy samego prawa z chwilą, a ściśle rzecz ujmując, z dniem ukończenia osiemnastego roku życia. Klarowne są też zasady obliczania wieku osoby fizycznej, co znajduje zastosowanie do ustalenia dokładnego (...)

Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej

1.7.2024

Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia wtedy, gdy sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny. W takiej sytuacji (...)

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

17.6.2024

Pani X ponad 10 lat temu zawarła związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie jej i mężowi. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie toczy się w sądzie sprawa rozwodowa z powodu zdrady, jakiej dopuścił się mąż. Matka Pani X z powodu (...)

Wakacje kredytowe w 2024 roku

11.6.2024

Od 1 czerwca br. wybrani kredytobiorcy mogą skorzystać z tzw. nowych wakacji kredytowych - zmienione w stosunku do wcześniejszych rozwiązań w tym zakresie.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika