Prawo karne - Porady prawne (strona: 65)

Kradzież przedmiotów własności małżeńskiej

Była żona wyprowadzając się z naszego mieszkania podczas mojej nieobecności zabrała całe nasze archiwum fotograficzne (kilka albumów ze zdjęciami i negatywami). Wartość materialną tego archiwum (...)

Dobrowolne poddanie się karze

Czy będąc oskarżonym z art. 207 par.1 kk (bicie, maltretowanie) można dobrowolnie poddać się karze np. wnieść odszkodowanie finansowe dla członków rodziny? Czy w przypadku wyroku w zawieszeniu (...)

Zatarcie skazania w razie warunkowego zwolnienia

Po jakim czasie przysługuje zatarcie skazania. W lipcu 1995 r. zostało popełnione przestępstwo, a wyrok zapadł w czerwcu 1996 r. Wysokość kary wyniosła 5 lat pozbawienia wolności. Warunkowe zwolnienie (...)

Zawody, których wykonywanie wymaga niekaralności

Z jakiej ustawy mogę się dowiedzieć, wykonywanie których zawodów nie jest możliwe w przypadku figurowania w Krajowym Rejestrze Karnym?

Apelacja od wyroku skazującego za niealimentację

Po sprawie o alimenty żona pozwała mnie o zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej. Na sprawie prokurator odrzuciła wszystkie moje wnioski dowodowe na podstawie jednego, stwierdzając że (...)

Postępowanie przy przestępstwie znęcania

Otrzymałem akt oskarżenia o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad żoną i dziećmi, w ten sposób, że "wszczynał awantury w trakcie których znieważał pokrzywdzonych wulgarnymi słowami, bił (...)

Przestępstwo nieudzielenia pomocy

Żona wyprowadziła się z dzieckiem z naszego mieszkania i złożyła pozew o rozwód. W czasie widzenia się z dzieckiem w moim domu zatrułem się lekami i straciłem przytomność. Żona odebrała (...)

Udowodnienie przestępstwa korupcji

W jaki sposób mam udowodnić stronniczość policji, podczas gdy przyjechała na miejsce zdarzenia zainteresowała się znajomym a moją osobę uznała za winną, w jaki sposób na rozparawie zarzucić (...)

Przedawnienie karalności wykroczeń

Czy nie zapłacony mandat karny ulega przedawnieniu i kiedy? I co grozi za nie zapłacenie po upomnieniach przez poborcę skarbowego ?

Uprawnienia prokuratora do zatrzymania osoby

Mój znajomy został w godzinach rannych zatrzymany przez CBŚ na wniosek prokuratora. Po całodniowym przesłuchaniu przez CBŚ i prokuraturę został zwolniony, nie postawiono mu żadnych zarzutów a (...)

Umorzenia nałożonej grzywny za wykroczenie

Za wykroczenie (z art. 154 paragraf 2 kodeksu wykroczeń), które miało miejsce we wrześniu 2002 r. otrzymałem w październiku 2003 wyrok nakazowy z karą grzywny 150 zł. W momencie wykroczenia pracowałem. (...)

Stawiennictwo osobiste podejrzanego na wezwanie

Czy jeśli jestem na stałe w USA (zielona karta), a jednocześnie jestem podejrzany w sprawie karnej w Polsce to czy na wezwanie policji (na razie telefoniczne) powinienem wrócic do kraju i złożyć (...)

Przedawnienie należności z mandatu karnego

Po jakim czasie się przedawnia dług związany z niezapłaconym mandatem, jakie przepisy kodeksu cywilnego to regulują?

Oskarżyciel posiłkowy a prywatny

Czy stanowisko oskarżyciela posiłkowego występuje zarówno w sprawie z oskarżenia publicznego jak i z oskarżenia prywatnego? Jakie korzyści odniesie oskarżyciel z wystąpienia również w sprawie (...)

Właściwość sądu w procesie o eksmisję

Jeżeli przeciwko tej samej oskarżonej toczą się dwie sprawy sądowe: z art. 190 par. 1 oraz z oskarżenia prywatnego z art. 217, 159, z art. 212, 216, i inne (sprawa skierowana na rozprawę główną) (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika