Prawo karne - Porady prawne (strona: 68)

Podstawy odroczenia sprawy karnej

Czy wyjazd zagraniczny może być powodem odroczenia sprawy karnej? Co w przypadku, gdy termin rozprawy zostal juz ustalony, a podejrzany ma dopiero zamiar wyjechać z kraju (w celach zarobkowych)?

Kradzież rzeczy o małej wartości

Czy za kradzież do 250 zł. Straż Miejska może skierować wniosek o ukaranie do Sądu Grodzkiego?

Wprowadzanie w błąd instytucji

31 stycznia br. zostałem w dość zły sposób potraktowany przez funkcjonariuszy SOK, całość zdarzenia polegała na tym: rozmawiając z osobami bezdomnymi koczującymi na terenia dworca PKP poczęstowałem (...)

Umowa sprzedaży a przestępstwo paserstwa

Pracuję w sklepie z telefonami komórkowymi i wszystkie telefony używane i nowe a nawet te na części kupuję na umowę z dokumentem tożsamości właściciela i oświadczeniem ze towar jest jego własnością! (...)

Przeglądanie akt przez oskarżyciela posiłkowego

Czy oskarżyciel posiłkowy w sprawie karnej ściganej z urzędu przez prokuraturę ma prawo zapoznać się w sądzie z dokumentami (przed rozprawą) zgromadzonymi w czasie dochodzenia? Sprawa tyczy znęcania (...)

Kontrola legalności zatrzymania

Do kogo się wnosi odwołanie od decyzji Policji w sprawie zatrzymania i czy robi to osoba zatrzymana? Czy to jest w ogóle technicznie możliwe, jeśli osoba zatrzymana nic nie może? Nie może skontaktować (...)

Naruszenie obowiązku meldunkowego

Otrzymałem zawiadomienie z komisariatu policji, że przesłano wniosek do sądu grodzkiego o ukaranie mnie za popełnienie czynu art. 147 par. 1 kodeksu wykroczeń w związku z art. 4, 5 i 15 ustawy o (...)

Zażalenie na zatrzymanie rzeczy

Czy istnieje możliwość odwołania się od postanowienia prokuratora dotyczącego zajęcia mienia podejrzanego w toku postępowania wyjaśniającego? Okoliczności tej decyzji związane są prawdopodobnie (...)

Stawiennictwo oskarżonego prywatnego na rozprawie

Czy oskarżony w sprawie z oskarżenia prywatnego ma obowiązek uczestniczyć w rozprawie głównej? Jakie kroki podejmuje sąd w razie jego niestawiennictwa na rozprawie?

Egzekucja kary grzywny

W jaki sposób jest egzekwowana od oskarżonego kara grzywny w przypadku, gdy oskarżony uchyla sie od jej zapłacenia?

Orzeczenie kary grzywny

Czy w akcie oskarżenia czytanym podczas rozprawy głównej przez oskarżyciela prywatnego, można wnioskować o ukaranie oskarżonego karą grzywny o określonej wysokości (wypłacenie tej kwoty określonej (...)

Dowody uzyskane nielegalnie

Na wniosek pozwanego, Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej, Sąd dopuścił dowody w postaci kart do głosowania z Zebrań Grup Członkowskich. Okazuje się jednak, że Zarząd bezprawnie otworzył, wcześniej (...)

Wydanie wyroku w sprawie o zniesławienie

Czy Sąd może wydać wyrok w sprawie o zniesławienie jedynie na podstawie protokołu przyjęcia ustnej skargi o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego złożonej na Policji, tzn. nie przesłuchując (...)

Wykreślenie z rejestru skazanych

Kiedy skazany wyrokiem aresztu w zawieszeniu może starać się o wykreślenie z rejestru skazanych?

Wprowadzenie sądu w błąd

Przeciwnik procesowy /powód/ w trakcie procesu wprowadził sąd w błąd zatajając w oświadczeniu posiadane środki na koncie, przez co uzyskał zwolnienie od kosztów sądowych. Czy zgodnie z przepisami (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika