Prawo mieszkaniowe - Zmiany w prawie (strona: 4)

Dopuszczalna nierówność dzieci najemców...

15.12.2017

Zróżnicowanie dzieci jedynego najemcy i dzieci współnajemców - które polega ono na tym, że dzieci współnajemców mogą wstąpić w najem lokalu mieszkalnego dopiero po śmierci obojga rodziców, podczas gdy dzieci jedynego najemcy uzyskują to uprawnienie (...)

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

23.11.2017

Opublikowano nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, będącą efektem prowadzonych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Co dalej z reformą gospodarowania przestrzenią?

Eksmisje nie mogą prowadzić do bezdomności...

18.11.2017

TK orzekł, iż eksmisje w ramach egzekucji administracyjnej nie mogą prowadzić do bezdomności. Opróżnienie lokalu przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej bez wskazania jakiegokolwiek lokalu lub pomieszczenia, do którego ma ona nastąpić, czyli dokonanie eksmisji (...)

Projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej

21.10.2017

Projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej trafi do szerokich konsultacji. Nowa ustawa ma zakończyć wszelkie patologiczne zjawiska, które przyjęły formę dzikiej reprywatyzacji. Ostatecznie utraci moc dekret Bieruta.

Koniec patologii przy reprywatyzacji

11.10.2017

Przygotowano pierwszy po 1989 roku kompleksowy projekt ustawy pozwalający definitywnie uregulować kwestie reprywatyzacji dóbr przejętych przez władze komunistyczne po 1944 roku. Nowa ustawa zakończy wszelkie patologiczne zjawiska, które przyjęły formę tzw. dzikiej reprywatyzacji. (...)

Ułatwienie spłaty rat kredytu w trudnej sytuacji życiowej?

29.9.2017

Prezydent RP zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, a także wprowadzenie procedury odwoławczej w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank – kredytodawcę.

Krajowy Zasób Nieruchomości

31.8.2017

Utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem Rady Ministrów), w formule najmu lub najmu z opcją (...)

Nowe zasady członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych

22.8.2017

Ustawodawca zdecydował m.in., że członkostwo w spółdzielni powinno powstawać z mocy prawa i przysługiwać wyłącznie osobie związanej węzłem prawnym ze spółdzielnią. Członkostwo z mocy prawa wiązać się ma z brakiem obowiązku składania deklaracji członkowskiej i niewnoszeniem (...)

Narodowy Program Mieszkaniowy i nowy rodzaj najmu

8.8.2017

Rada Ministrów zapoznała się z informacją o realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego, przygotowaną przez ministrów: rozwoju i finansów oraz infrastruktury i budownictwa, a także Bank Gospodarstwa Krajowego. Tymczasem przyjęta przez parlament ustawa o Krajowym Zasobie (...)

Zmiany w pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi

27.7.2017

Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi umożliwi przyjmowanie przez banki kredytujące w 2017 r. i 2018 r. wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do poziomu 100% limitu określonego na dany rok (obecnie do 95%) oraz wznowienie przyjmowania (...)

Poluzowany program społecznego budownictwa czynszowego

26.7.2017

Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw ma na celu ułatwienie realizacji inwestycji budownictwa mieszkaniowego nie tylko w formie mieszkań na wynajem, ale także w formie spółdzielczych (...)

„Bank ziemi” przejmie nieruchomości...

11.7.2017

Utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, w szczególności przeznaczając je pod budowę dostępnych mieszkań o atrakcyjnym czynszu (czynszu normowanym), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia (...)

„Za Życiem” - wsparcie dla rodzin

27.6.2017

Rozwój sieci mieszkań chronionych, wsparcie dla rodzin w obowiązkach domowych czy ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych – to niektóre ze zmian przyjętych przez parlament. Nowelizacje niektórych ustaw związane są z realizacją programu „Za życiem”.

Będą zmiany w programie społecznego budownictwa czynszowego

22.6.2017

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu wyeliminowanie sygnalizowanych przez inwestorów barier w ubieganiu się o finansowanie zwrotne w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego (...)

Będą zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych?

1.6.2017

Projekt nowelizacji ustawy realizuje wyroki Trybunału Konstytucyjnego dotyczące spółdzielni mieszkaniowych, a także eliminuje niektóre bariery w budowaniu nowych mieszkań w segmencie spółdzielczych praw lokatorskich oraz przewiduje zmiany usprawniające funkcjonowanie (...)

Jaka pomoc z programu „Za życiem”?

18.5.2017

Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych, ułatwienia w powrocie na rynek pracy dla ich opiekunów czy zwiększenie liczby asystentów rodziny – to tylko niektóre z nowych form wsparcia, jakie resort rodziny chce wprowadzić w ramach programu „Za życiem”. (...)

Reprywatyzacja do weryfikacji...

11.3.2017

Ustawa o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa zakłada powołanie specjalnej Komisji. Celem ustawy jest ostateczne uregulowanie praw do nieruchomości położonych w Warszawie oraz (...)

Ułatwienie repatriacji Polaków ze Wschodu?

7.3.2017

Do Sejmu przesłano rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw. Ma on stworzyć odpowiednie warunki do powrotu i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o osoby zesłane bądź deportowane przez władze ZSRR do (...)

Zaniechanie poboru podatku od umorzonych czynszów

2.3.2017

Na mocy nowych przepisów umorzone w latach 2016-2017 przez jednostki samorządu terytorialnego należności dotyczące zaległych czynszów za najem lokali mieszkalnych oraz innych związanych z użytkowaniem tych lokali tytułów (wymienionych w rozporządzeniu) nie podlegają opodatkowaniu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika