Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 13)

Alimenty od byłego męża - opinia prawna

11.7.2008

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom (...)

Rozliczenie książeczki mieszkaniowej po rozwodzie - opinia prawna

20.6.2008

Zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (kro) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Zdanie drugie tego artykułu stwierdza natomiast, iż: "przedmioty majątkowe nie objęte (...)

O czym sąd może orzec w wyroku rozwodowym?

14.6.2008

Główną przesłanką dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. O rozwodzie orzeka właściwy sąd okręgowy. W wyniku wydania przez sąd wyroku stwierdzającego rozwód, małżeństwo przestaje istnieć i dotychczasowi małżonkowie stają się (...)

Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna

13.6.2008

Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym mówią przepisy prawa rodzinnego, powstaje dopiero w chwili wejścia obojga w związek małżeński. (...)

Naprzemienna opieka nad dziećmi - opinia prawna

25.4.2008

Zgodnie z art. 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. (...)

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

4.4.2008

Pani X ponad 10 lat temu zawarła związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie jej i mężowi. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie toczy się w sądzie sprawa rozwodowa z powodu zdrady, jakiej dopuścił się mąż. Matka Pani X z powodu (...)

Rozwód a podział mieszkania - opinia prawna

5.3.2008

W momencie ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, stosuje się co do zasady przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 42 kro). Wtedy też istnieje możliwość podziału majątku wspólnego. Natomiast w czasie trwania wspólności (...)

Kontakty dziadków z wnukami

29.2.2008

Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje jedynie zagadnienie osobistej styczności rodziców z dzieckiem. Jednakże naczelną zasadą prawa rodzinnego jest dobro dziecka. Rodzice mają wykonywać władzę rodzicielską tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Jak w takim razie wygląda (...)

Co po likwidacji Funduszu Alimentacyjnego?

27.2.2008

Od 1 maja 2004 r. Fundusz Alimentacyjny przestał już funkcjonować, w jego miejsce państwo wprowadziło inny rodzaj pomocy. Jednak pewnym jest, że wysokość pomocy socjalnej państwa zmaleje. Dlaczego zlikwidowani Fundusz Alimentacyjny? Co wprowadzono w zamian za świadczenia z funduszu? Czy nadal (...)

Darowizna od ojczyma - opinia prawna

22.2.2008

Zgodnie z ustawą o aktach stanu cywilnego w razie orzeczenia przysposobienia dziecka, wpisuje się do aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o przysposobieniu. Jeżeli przysposobienie zostało dokonane przez męża matki lub żonę ojca dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego (...)

Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna

6.10.2007

Rozwód pociąga za sobą między innymi zniesienie wspólności majątkowej. Majątek będący własnością obojga małżonków zmienia swój charakter. W związku z rozwodem pojawia się pytanie, jak dokonać podziału wspólnego majątku. Jakie są dopuszczalne sposoby przeprowadzenia tego podziału? (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika