Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 12)

Wzajemna reprezentacja małżonków w przypadku przemijającej przeszkody

15.12.2008

Zgodnie z art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa (...)

Jak wygląda nadzór nad sprawowaniem opieki nad małoletnim?

12.11.2008

Opiekę ustanawia się dla małoletniego w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani. Okoliczności te muszą dotyczyć obojga rodziców dziecka, choćby przyczyny nieprzysługiwania tej władzy były po stronie każdego z rodziców odmienne. (...)

Gdy zobowiązany nie płaci alimentów

7.11.2008

Co czeka dłużnika alimentacyjnego, który nie płaci alimentów? Jakie inne formy nacisku na dłużnika alimentacyjnego przewidują przepisy? Czy ktoś będzie płacił alimenty za dłużnika, który nie płaci? Co to jest zaliczka alimentacyjna? Kiedy i komu należy się zaliczka (...)

Problem z rozliczeniem alimentów po zmianie wyroku - opinia prawna

12.9.2008

Ojciec jest zobowiązany wyrokiem sądu do zapłaty alimentów na rzecz dorosłej, studiującej córki. Do października 2005 roku była to kwota 1000 złotych miesięcznie. W lutym 2006 r. sąd obniżył alimenty do kwoty 500 złotych miesięcznie, płatne od października 2005. Kwotę należną od (...)

Podział majątku i wzajemne rozliczenia małżonków - opinia prawna

29.8.2008

W momencie ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty stosuje się co do zasady przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, z pewnymi odrębnościami. Wtedy też istnieje możliwość podziału majątku wspólnego. Natomiast w czasie trwania (...)

Rozwód w Polsce czy za granicą - opinia prawna

21.8.2008

Obywatelka Polski jest od 3 lat w związku małżeńskim z obywatelem Francji i aktualnie mieszka we Francji. Syn ma podwójne obywatelstwo oraz 2 paszporty. Żona jest ofiarą przemocy domowej, alkoholizmu małżonka i ciągłych gróźb dotyczących odebrania dziecka. Mąż ma bardzo dobrą (...)

Czy możliwy jest rozwód za porozumieniem? - opinia prawna

13.8.2008

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie (...)

Gdy uprawniony do alimentów jest pozbawiony wolności - opinia prawna

31.7.2008

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka mieści się w ogólniejszym obowiązku troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka, nałożonym na rodziców przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Został on ujęty w art. 133 § 1 kro, w myśl którego "rodzice obowiązani są (...)

Rozwiązanie małżeństwa zawartego za granicą - opinia prawna

30.7.2008

Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego akty stanu cywilnego są dowodem, na podstawie którego stwierdza się stan cywilny osoby, a co więcej stanowią one wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych. W przypadku małżeństw zawartych za granicą istnieje możliwość (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika