Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 14)

Wspólne zamieszkiwanie rodziców i dorosłych dzieci - opinia prawna

29.6.2007

Zagadnienia dotyczące władzy rodzicielskiej zawarte są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Pojęcie to nie jest jednak zdefiniowane. Zgodnie z przyjętymi w doktrynie prawa rodzinnego poglądami, przez władzę rodzicielską należy rozumieć zespół obowiązków i praw rodziców względem małoletniego (...)

Umowa alimentacyjna - opinia prawna

23.6.2007

Podstawowym obowiązkiem, jaki ustawa kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na rodziców, jest obowiązek świadczenia alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Dotyczy on obydwojga rodziców, zarówno ojca jak i matki. Obok (...)

Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

24.5.2007

Pani X za kilka miesięcy urodzi dziecko. Ojciec dziecka nie jest jej mężem. Były partner oficjalnie jest bezrobotny, pracuje "na czarno" i pomimo kilku szans zmiany pracy na legalną i nieźle płatną, nie skorzystał z okazji, twierdząc, że praca "na czarno" przynosi mu większe dochody. Ojciec (...)

Jak ustalić rentę dla rodziców - opinia prawna

20.3.2007

Wypłacane obecnie świadczenia emerytalne często nie są zbyt wysokie. Nieraz sumy te wystarczają jedynie na wywiązanie się z comiesięcznych płatności oraz na bieżące potrzeby. Z uwagi na to dorosłe już dzieci wspierają finansowo swoich rodziców, którzy są już na emeryturze. Podjęcie (...)

Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka - opinia prawna

9.2.2007

Dziewczyna, z którą spotykał się Pan X, zaszła w ciążę. Gdy dziecko się urodziło wniosła sprawę do sądu o ustalenie ojcostwa. Podstawowe badania krwi nie wykluczyły Pana X z grona grupy ojców. W trakcie postępowania w sprawie o ustalenie ojcostwa Pan X dobrowolnie uznał dziecko, chociaż (...)

Alimenty dla męża po orzeczeniu separacji - opinia prawna

28.9.2006

Pani Y chce złożyć pozew o separację. Małżonkowie mają ustanowioną rozdzielność majątkową. Obecnie mąż ma firmę, ale nie przynosi ona zbyt dużych dochodów. Jest osobą karaną za oszustwo, ma wyrok w zawieszeniu. Jego dochody są o wiele niższe od dochodów żony. Wszystkie (...)

Rozwód a prawa względem wspólnych dzieci - opinia prawna

10.7.2006

Sprawowanie władzy rodzicielskiej to prawo i obowiązek rodziców. Składa się na nie troska o rozwój dziecka, zapewnienie mu środków utrzymania i opieki, a także reprezentowanie jego interesów. Uprawnienia te powstają już z chwilą urodzenia się dziecka i trwają aż (...)

Pozbawienie władzy rodzicielskiej - opinia prawna

10.7.2006

Jestem od dwóch lat rozwiedziony, opiekę nad nastoletnim synem sąd przyznał mnie (syn ma 14 lat), ale żonie pozostawiono możliwość wypowiadania się w najważniejszych sprawach dziecka. Nadto zostały mi przyznane alimenty bez dodatkowych ograniczeń, widzenia itp. Zaraz po tym jak wyrok sądowy (...)

Sądowe ustalenie ojcostwa

8.5.2006

Jeżeli dziecko nie urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania czy unieważnienia, wówczas w świetle prawa jest to tzw. dziecko pozamałżeńskie. Aby doszło w takim wypadku do ustalenia ojcostwa, mężczyzna, który jest ojcem tego dziecka, (...)

Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna

8.2.2006

Małżonkowie nabyli nieruchomość w czasie trwania małżeństwa. Wcześniej nastąpiło przekształcenie wieczystej dzierżawy we własność. Akt notarialny zawiera informację o decyzji przekształceniowej tego gruntu, wydanej na mocy ustawy z dnia 4 września 1997 roku, w prawo własności. Budynek (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika