Prawo rodzinne - Artykuły (strona: 16)

Uznawanie orzeczeń sądów zagranicznych - rozwód orzeczony za granicą

2.12.2004

Zasadą jest, że orzeczenia wydawane przez sądy w sprawach cywilnych wywierają skutki prawne jedynie na terytorium tego państwa, w którym zostały wydane. Oczywiście od tej zasady przepisy prawne poszczególnych państw przewidują wyjątki. Zgodnie z prawem polskim skuteczność na (...)

Od kiedy można żądać obniżenia alimentów – opinia prawna

30.11.2004

Orzeczenie o wyłącznej winie rozkładu pożycia skutkuje tym, że obwiniony jest zobowiązany do przyczyniania się w odpowiednim zakresie do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego i to bez względu na to, czy małżonek niewinny pozostaje w niedostatku czy nie. W takiej sytuacji (...)

Czy odpowiadam za długi ojca - opinia prawna

8.11.2004

Postępowanie egzekucyjne nie może zostać skierowane ani do majątku Pani narzeczonego ani po zawarciu przez Państwo małżeństwa do majątku wspólnego. W tym miejscu warto przybliżyć zasady odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu niezapłaconych należności składkowych. Otóż w tej kwestii (...)

Kiedy rodzic może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej - opinia prawna

15.10.2004

Zgodnie z art. 7 ust. 4 zd. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach na wydanie paszportu osobie małoletniej konieczna jest zgoda obojga rodziców, chyba że z orzeczenia sądu wynika, iż prawo decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców nie przysługuje (taka sytuacja zachodzi np.: w przypadku (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika