Prawo rodzinne: Opieka - Artykuły

Opieka nad ubezwłasnowolnionym

11.1.2024

Jeżeli osoba została ubezwłasnowolniona całkowicie, jest oczywiste, że jest ona osobą na tyle nieporadną i nieodpowiedzialną życiowo, że niezbędna jest jej pomoc w zakresie w miarę normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wskutek choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń umysłowych (...)

Kiedy sąd ustanawia opiekuna?

2.1.2024

Pod pojęciem opieki w potocznym tego słowa znaczeniu rozumie się dbałość o osobę potrzebującą pomocy, kierowanie jej postępowaniem, troskę o to, ażeby nie stała się jej żadna krzywda. Osobą, która przede wszystkim potrzebuje opieki, jest dziecko. W normalnym układzie stosunków, opiekę (...)

W jakim postępowaniu dokonuje się ubezwłasnowolnienia?

18.12.2023

Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się w każdej chwili, gdy zaistnieją przesłanki do wystąpienia o ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe danej osoby. Przesłanki te są określone w Kodeksie cywilnym. Odpowiednie przepisy stanowią, że osoba, która ukończyła lat trzynaście, może (...)

Kto może zostać ubezwłasnowolniony? Jakie są skutki ubezwłasnowolnienia

24.11.2023

Często zdarza się, że dana osoba nie jest w stanie decydować o swoim życiu, lub nawet nie potrafi podjąć najprostszych decyzji. Może to być wynikiem np. choroby psychicznej. Dlatego w takich sytuacjach rodzina chorego może podjąć decyzję o wystąpienie do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie (...)

Uprowadzenie dziecka za granicę

24.11.2017

Kiedy wyjazd z dzieckiem za granicę może być odebrany jako uprowadzenie go? Jak sprowadzić dziecko z powrotem do kraju? Gdzie zgłosić przypadek uprowadzenia dziecka?

Dzienny opiekun może zająć się dzieckiem

29.8.2017

Dzienny opiekun jest to zorganizowana opieka na dziećmi w wieku do 3 lat. Taka organizacja opieki daje możliwość zorganizowania instytucjonalnej opieki w niewielkich gminach wiejskich, gdzie nie ma potrzeby otwierania żłobka czy klubu dziecięcego, ze względu na niewielką liczbę dzieci w wieku (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

22.8.2017

Jak zatrudnić nianię i nie opłacać składek ZUS? Kiedy budżet państwa finansuje składki za nianię? Jak rozliczać składki? Jak opodatkowany jest dochód z tytułu sprawowania przez nianię opieki nad dzieckiem w ramach umowy uaktywniającej? - Przeczytaj.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.

24.3.2016

Pracodawca powinien zapewnić pracownicy wracającej po urlopie macierzyńskim  możliwość powrotu na dotychczasowe miejsce pracy na dotychczasowych warunkach zatrudnienia co do miejsce oraz wynagrodzenia. 

Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej – opinia prawna

12.11.2014

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 11 k.c. (kodeks cywilny), każda osoba fizyczna z chwila ukończenia pełnoletności, nabywa pełna zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, iż pełnoletni własnym działaniem może nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania - ogólnie rzecz (...)

Władza rodzicielska i alimenty na nowych zasadach

29.9.2011

W dniu 13 czerwca 2009r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Najważniejsze zmiany dotyczą przepisów odnoszących się do pochodzenia dziecka, władzy rodzicielskiej, kontaktów rodziców i dzieci, stosunków alimentacyjnych między rodzicami i dziećmi, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika