Prawo spadkowe: Testament - Porady prawne (strona: 2)
Dziedziczenie akcji imiennych
Po śmierci matki, która nie zostawiła po sobie testamentu, pozostały akcje imienne z zakładu pracy. Ojciec nigdy nie przyczyniał się do zaspakajania potrzeb rodziny, nie dbał o nią aż w końcu (...)
Spadek i zachowek po dziadkach
Umarł dziadek, potem mój tata, a następnie babcia. Po dziadku dziedziczyła moja babcia, ciocia i wujek. Ponieważ umarł mój tata to w jego miejsce wchodzę ja (jako syn) oraz moja mama. Niestety, (...)
Koszt testamentu notarialnego
Ile kosztuje sporządzenie testamentu u notariusza? Czy wysokość majątku spadkowego (w tym przypadku mieszkanie własnościowe) ma wpływ na wysokość opłaty pobieranej przez notariusza?
Spadek po rodzicach - mieszkanie własnościowe
Jesteśmy rodzeństwem. Każdy z nas ma już dzieci, i swoje gospodarstwo domowe. Nasi rodzice mieszkają w mieszkaniu w bloku. W ubiegłym roku wykupili swoje mieszkanie od Spółdzielni i ustanowili (...)
Odpowiedzialność za długi spadkowe
Mama zostawiła w testamencie mieszkanie własnościowe starszemu bratu. Testament został odnaleziony dopiero teraz (po 3 latach). Nie nastąpił jeszcze sądowy dział spadku. Do tej pory mieszkanie (...)
Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku
Mój ojciec umarł w kwietniu 2007 roku. Zostawił notarialny testament, zaś wyrok w sprawie o nabycie spadku jest z 24 sierpnia w 2008 roku. Jestem uprawniona do roszczeń z tytułu zachowku od osoby, (...)
Darowizna mieszkania spółdzielczego
Moi rodzice darowali mojej siostrze poprzez akt notarialny mieszkanie własnościowe którego byli właścicielami. Aktu darowizny dokonali nie uwzględniając mojej osoby ani nie powiadamiając mnie o (...)
Świadkowie sporządzenia testamentu pisemnego
Mój ojciec po śmierci zostawił 2 testamenty odręczne. Przy sporządzaniu jednego z nich (ostatniego) była obecna (poświadczyła to swoim odręcznym podpisem) siostra macochy, która to macocha została (...)
Obalenie testamentu po stwierdzeniu nabycia spadku
Nie zgadzam się z testamentem, który pozostawił ojciec po śmierci. Ojciec był pod ogromnym wpływem mojej siostry, która namówiła go na spisanie testamentu i wydziedziczenie mnie. W testamencie (...)
Zabezpieczenie małżonka w testamencie
Chcę sporządzić testament i powołać w nim do całości spadku moje dzieci z pierwszego małżeństwa. Z obecną żoną nie mam dzieci i jesteśmy właścicielami (mamy rozdzielność majątkową) (...)
Spisanie testamentu ustnego
Byłam świadkiem przekazania testamentu ustnego przez spadkodawcę. Testament był ustny, gdyż osoba ta chorowała na serce przewlekle i wobec nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, czując się bardzo (...)
Testamentowe dziedziczenie gospodarstw rolnych
W 1993 r. zmarł spadkodawca, który pozostawił testament. Do dziedziczenia gospodarstwa powołał 3 dzieci, postępowanie spadkowe odbyło się 2001 r. Spadkobiercy nie pracowali w gospodarstwie i nie (...)
Postępowanie spadkowe a testament
Spadkodawca pozostawił testament. Czy postępowanie spadkowe jest w takiej sytuacji obowiązkowe? Kto rozpoczyna postępowanie spadkowe? Czy postępowanie spadkowe pociąga jakieś koszty i kto je ponosi?
Spadkobiercy testamentowi a zapisobiercy
Dziadek ma zamiar sporządzić testament. Jego żona (jest współwłasność) i jedyna córka żyją. Dziadek chce 3 nieruchomości o bardzo rożnej wartości zapisać na 3 wnuków, bez uwzględniania (...)
Powołanie do spadku w testamencie
Przed 2 tygodniami zmarła moja teściowa. Pozostawiła testament, w którym przywołała do całości spadku jedynie swoja córkę a moją żonę. Testament w formie aktu notarialnego został sporządzony (...)
Spadek a wspólność majątkowa małżeńska
Siostra i jej mąż mieszkali razem z teściem, którym siostra się opiekowała. Teść w spadku przepisał jej (siostrze) mieszkanie. Czy pozostawione w spadku mieszkanie jest jej i tylko jej własnością, (...)
Przebaczenie a wydziedziczenie
Ojciec wydziedziczył mnie testamentem, trzy lata temu, ale niedawno na łożu śmierci pogodził się ze mną. Niestety, przed śmiercią nie zmienił testamentu. Nie było świadków naszego pogodzenia (...)
Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa
Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym (...)
Prawo do zachowku i spadku
Moja przyrodnia siostra nie miała żadnych kontaktów z własnym ojcem od 1960 roku (siostra urodziła się w 1956 r). Mieszkali w odległości kilkuset kilometrów od siebie. Ani mama, ani ona nie otrzymywała (...)
Testament bez prawa własności
Nieruchomość gdzie mieszka babcia według ksiąg dawnych jest własnością jej ojca. Babcia nie przeprowadziła postępowania spadkowego. Czy jeśli babcia napisałaby w takiej sytuacji testament to (...)
Miejsce złożenia testamentu
Brat sporządził testament u notariusza, u siebie zachował 1 egzemplarz. Jak dotrzeć do testamentu w razie śmierci brata (o ile posiadany uległ zniszczeniu)? Jak dowiedzieć się, u którego notariusza (...)
Wydziedziczenie bez przyczyny
Moja babcia zmarła w styczniu br. Babcia zapisała cały swój spadek swoim córkom, wydziedziczając dzieci swojego zmarłego syna tzn. mnie wraz z siostrą. 28 czerwca odbędzie się posiedzenie o stwierdzenie (...)
Testament ojca, który się powtórnie ożenił
Moja Mama zmarła 17 lat temu nie pozostawiając po sobie spadku. Zostawiła dom rodzinny na działce, w którym mieszkali z ojcem. Dwa lata temu ojciec ponownie się ożenił. W tym roku ojciec zdecydował (...)
Testament notarialny
Testament został spisany u notariusza. Gdzie przechowywany jest oryginał takiego testamentu?
Zapis testamentowy a stwierdzenie nabycia spadku
Na skutek przykrych zbiegów okoliczności zmarli w odstępie dwu miesięcy moja matka i teść. Spadkobiercami pozostałych po zmarłych mieszkań na podstawie notarialnych zapisów testamentowych są (...)
Ogłoszenie testamentu i postępowanie spadkowe
W marcu br. zmarła moja ciotka zamieszkała w Warszawie (Bielany/Żoliborz) pozostawiając testament. Do jakiego sądu należy się zwrócić w sprawie ogłoszenia testamentu i postępowania spadkowego (...)
Testament notarialny a prawo do zachowku
Mój ojciec po śmierci swoich rodziców został adoptowany wraz ze swoją siostrą przez osobę, która wcześniej nie należała do jego rodziny. Było to w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. (...)
Kurator dla osoby nieobecnej a zachowek
Wniosłam do sądu wniosek o nabycie spadku po mojej zmarłej babci. Na podstawie jej notarialnego testamentu jestem jedynym spadkobiercą. Babcia miała jednego syna, który zmarł. Zstępnymi pozostałam (...)
Dziedziczenie pieniędzy na rachunku bankowym
Moja mama zostawiając testament, napisała, iż zapisuje mi i mojej siostrze wszystkie pieniądze złożone na dwóch rachunkach bankowych. Nie określiła jednak sumy. Jaką sumę powinnam wymienić (...)
Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu
Matka zostawiła testament. Czy wraz z wnioskiem o otwarcie i ogłoszenie testamentu, który się składa do sądu, należy jeszcze złożyć dodatkowo wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Czy jeśli (...)
Testament a mieszkanie
Przedmiotem sprawy jest mieszkanie w blokach należące w tej chwili do wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie należy do mojej mamy, która oprócz mnie ma jeszcze troje dzieci. Siostra mieszka z mamą (...)
Częściowe przyjęcie spadku
Teściowa zapisała mi w testamencie 2 ha ziemi. Jak mogę odmówić przyjęcia 3/4 tego spadku? Jej własne dzieci zostały pominięte, a prawdopodobnie byłyby zainteresowane tą ziemią. Ja zaś nie (...)
Testament na rzecz wnuków
Czy babcia i dziadek, którzy są właścicielami dwóch działek mogą zapisać w testamencie wnukowi w wieku 10 lat lub wnuczce w wieku 16 lat, a wydziedziczyć dwóch synów i innych wnuków? Jaki w (...)
Prawa zarządcy spadkiem
Czy w wypadku, gdy spadkodawczyni uczyni swego brata wykonawcą testamentu i jednocześnie zarządzającym funduszem powierniczym jej dzieci (majątkiem, który otrzymały w spadku po matce) jest szansa (...)
Termin ujawnienia testamentu
Jaki jest termin na ujawnienie testamentu? Czy jest ograniczony i liczony od chwili śmierci spadkodawcy, czy od chwili rozpoczęcia sprawy spadkowej?
Sfałszowany testament a zachowek
Trwa od dwóch lat postępowanie o sfałszowanie testamentu przez spadkobiercę, który przejął w ten sposób cały majątek. Czy wystąpienie o zachowek pozostałych uprawnionych do spadku oznaczałoby (...)
Stosunki rodzinne a spadek
Mieszkam z Babcią. Babcia jest drugą żoną Dziadka (zmarł w 1988 r.). Dziadek z poprzedniego małżeństwa ma 4 dzieci, w tym jedna z jego córek jest moją mamą. Babcia natomiast nigdy nie miała (...)
Testament w formie aktu notarialnego
Na dokumencie znajdującym się w aktach sprawy spadkowej (wypis aktu notarialnego) brak jest podpisu spadkodawcy, istnieje jedynie podpunkt o treści: "Akt odczytano, przyjęto i podpisano. Oryginał (...)
Ważność testamentu a podpis
Czy testator w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego mógł podpisać testament swoim nazwiskiem, a obok niego użyć swojego drugiego imienia z dowodu osobistego? Czy sąd będzie badał (...)
Dziedziczenie przez dzieci pozamałżeńskie
Czy w Sądzie, gdy jest obliczana wysokość zachowku dla dzieci z małżeństwa Spadkodawcy bierze się pod uwagę dziecko pozamałżeńskie, na które Spadkodawca płacił do pełnoletności alimenty? (...)
Masz inne pytanie do prawnika?