Bezprawne wywiezienie gleby z działek?

Odpowiedzi w temacie (0)

ramol41

27.6.2018

Dzień dobry. Chciałam zorientować się w następującym temacie. Właściciel rozparcelował pole (grunty orne, pastwiska, łąki) na mniejsze działki i sprzedał, kupiliśmy jedną z tych działek. MPZ przewiduje tutaj budowę domów jednorodzinnych. Nasza działka miała kategorię Ps III i wyłączyliśmy część działki z produkcji rolnej pod dom. Jakie było nasze i sąsiadów, którzy też kupili działki, zdziwienie, gdy nagle okazało się, że na naszych działkach w ogóle nie ma humusu i żyznej gleby. Z relacji świadków dowiedzieliśmy się, że tuż przed sprzedażą właściciel wywrotkami wywiózł ziemię z tych pól i sprzedał, obecnie została tam tylko glina, w którą trudno wbić łopatę, nie wiemy, czy da się tam w ogóle założyć ogródek. Tymczasem "na papierach" sprzedano nam ziemię uprawną, nikt z kupujących nie sprawdzał jakości gleby przed kupnem. Podobno właściciel obniżył teren o ok.pół metra. Zabierając chłonną warstwę ziemi naruszył prawdopodobnie gospodarkę wodną, po glinie wszystko spływa i właściciele niżej położonych działek mają bajorka na swoim terenie, sprawa wyszła wiosną. Nikt nie wie, jak się za sprawę zabrać, czy właściciel mógł wywieźć ziemię legalnie? Czy gleby tej kategorii nie podlegają ochronie? Czy właściciel powinien na swój koszt zrekultywować teren? Każdy z nas będzie musiał przecież na nowo nawieźć ziemię, jeśli będziemy chcieli cokolwiek posadzić. Z góry dziękuję za wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.4.2019

  Sankcje za wypalanie traw

  Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy (...)

 • 29.4.2019

  Bank ziemi przejmie więcej nieruchomości

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, który jest w Sejmie, zakłada wprowadzenie rozwiązań służących sprawnej realizacji (...)

 • 29.1.2019

  Ułatwienie nawozowego zagospodarowania produktów pofermentacyjnych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zaproponowano przepisy ułatwiające nawozowe zagospodarowanie (...)

 • 27.11.2018

  Delimitacja ONW według nowych zasad UE

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowane zostały wyniki prac nad nową delimitacją ONW i przedyskutowano sposób jej wdrożenia w Polsce. Nowym, obowiązkowym dla państw członkowskich (...)

 • 12.12.2007

  Niektóre prawa i obowiązki właścicieli nieruchomości niebędących członkami spółdzielni

  Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni mieszkaniowej powinni partycypować w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości (...)