e-prawnik.pl Porady prawne

Komis samochodowy

Odpowiedzi w temacie (1)

-

23.5.2002

Czy kupując samochód w autokomisie mam prawo do gwarancji i rękojmi i czy autokomis poświadcza mi,że auto jest nie kradzione.
(elamaslo)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Adrian

2002-05-29 14:27:44

To komisant decyduje o tym czy udzielić Ci gwarancji na sprzedany samochód (w praktyce rzadko się to zdarza). Z mocy ustawy przysługuje Ci rękojmia. Jednak nawet ta może być wyłączona przez komisanta (art. 770 k.c). Komisant musi Cię poinformować o tym wyłączeniu przy zawieraniu umowy. Nie ma skutku prawnego wywieszka w komisie, że "komis nie ponosi odpowiedzialności za wady (fizyczne lub prawne rzeczy)" Pamiętaj też o tym, że prowadzący komis jest profesjonalistą, w myśl przepisów k.c. i ma on obowiązek bardzo dokładnie sprawdzić czy samochód nie jest uszkodzony, czy też nie pochodzi z kradzieży. Zaniechanie tych obowiązków przez komisanta może spowodować jego odpowiedzialność odzszkodowawczą wobec nabywcy samochodu. (nawet wtedy gdy nie udzielił gwarancji i wyłączył odpowiedzialność z tytułu rękojmi !!!).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM