e-prawnik.pl Porady prawne

Podróż służbowa

Odpowiedzi w temacie (4)

-

12.11.2001

Dotyczy pracownika wykonującego naprawy sprzętu komputerowego często w terenie poza siedzibą zakładu pracy. Czy w sytuacji, kiedy wyjeżdża w delegację pociągiem o godz. 6.20 i wraca pociągiem o godz. 18.10 (regulaminowy czas pracy jest określony w godzinach od 6.30 do 14.30) to czas podróży z zakładu pracy do miejsca wykonywania pracy i z powrotem jest wliczany do czasu pracy (rzeczywisty czas pracy w terenie to godz. 7.00 - 16.00).
(nora)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

php

2001-11-12 12:41:29

niestety czas dojazdu do miejsca wykonywania pracy nie jest w liczany w czas pracy. Liczy się go od momentu dotarcia do miejsca wykonywania pracy. W innym przypadku pracownik mógłby powiedzieć, że "pracował" od momentu obudzenia się, ponieważ cały ten czas poświęcił na przygotowanie się i dotarcie do miejsca pracy ....

nora

2001-11-14 13:15:02

Nie jest to takie proste. W orzecznictwie Sądu Najwyższego (sygn. akt I PRN 30/79 i I PR 31/78, OSP 1979/11/191) mówi się, że są jednak przypadki, gdy uzasadnione jest wliczenie do czasu pracy przejazdu do miejsca pracy i z powrotem.

Pracuś

2003-10-25 00:03:42

Ten czas to czas podróży służbowej (jeżeli pracownik przed rozpoczęciem pracy musi "zameldować się" u pracodawcy. Ale czas podróży służbowej nie jest wliczany do czasu pracy, za które przysługuje odpowiednie wynagrodzenie. Ten informatyk może domagać się zwrotu kosztów podróży np. za bilety, kosztów używania samochodu nie będącego własnością pracodawcy. Dużo informacji o podróżach służbowych jest w książce "Prawna problematyka pracowniczej podróży służbowej", Jej autorem jest Samol (imienia zapomniałem), ale polecam!

omax

2010-12-27 18:40:46

Witam Mam problem i bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Stan faktyczny jest taki : w Polsce została założona 1osobowa firma z siedzibą w kraju, firma ta wysyłała pracowników w podróż slużbową do pracy w Norwegi, wszelkie koszty podróży, zakwaterownie i diety mieli zapewnione . Czy aby uznać prace w Norwegii za podróz sluzbową pracownik musi pracować jakiś czas w kraju i dopiero potem może być wysłany w podróż slużbową ? Czy może odrazu po podpisaniu umowy zostać wysłany w podróż służbową ? Sąd uznał ,że pracownik powinień pracować najpierw jakiś czas w kraju i dopiero potem może zostać wysłany w podróż służbową jeśli zostaje wysłany odrazu to sad nie uznał tego za podróż służbową i nałożył dodatkowe składki. Czy w tym przypadku sąd ma racje? bardzo proszę o odpowiedz....

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM