proszę o poradę

Odpowiedzi w temacie (1)

ANNEX83

9.12.2009

Chciałabym się dowiedzieć co może grozić oskarżonemu z art.157 par 2 gdzie w wynku rodzinnej awantury ucierpialo dziecko i pozostala mu blizna.Prowodyrem do awantury byla matka tego dziecko która zaczęla wyzywac i okladać rekami swojego brata po czym zachwiala sie upadła na dziecko. W calym tym amoku zaczela wyzywac ze to wina brata i ze on jest winien? Czy jesli sa sprzeczne zeznania swiadkow a oskarzony nie byl wczesniej karany faktyczna kara jest odsiedzenie kary do 2 lat czy tej karze podlega cos wiecej za mała polcentymetrowa blizne?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

student88

2009-12-09 22:04:44

Nie sądze, że w grę wchodziłaby w grę kara pozbawienia wolności. Z opisu sytuacji wynika ze przestepstwo popelniono w formie NIEUMYSLNEJ (brat przeciez nie chcial skrzywdzic dziecka?) - w tej sytuacji stosujemy art 157 par.3 kodeksu karnego.- wg ktorego czyn zabroniony jest kara grzywny, ograniczenia wolnosci lub kara pozbawienia wolnosci do roku. Dziwi mnie kwalifikacja czynu jako umyslnego z art 157 par 2, lepiej przedstawic sprawe prawnikowi. Co do małej blizny, to niestety, skoro ona jest to znaczy że dziecko ucierpiało, więc znamiona czynu zostały spełnione (a czy była obdukcja przez lekarza zrobiona?). jednak w prawie karnym procesowym sąd musi wziać pod uwagę fakt bycia niekaranym oraz to ze sprawca działał nieumyslnie. Pozostaje tez pytanie czy moze brat dzialal w ramach obrony koniecznej (broniac sie przed matka dziecka) - wtedy zgodnie z brzmieniem art 25 par 1 kodeksu karnego sąd musi to wziąc pod uwagę przy rozpatrzeniu sprawy. Jesli tak to zgodnie z art 17 par 1 pkt 2 kodeksu postepowania procesowego, sad musi wydac wyrok uniewinniający (art 17 par 1 pkt 2 w związku z art 414 par 1 KPK) ze wzgledu na wystapienie negatywnej przeslanki procesowej. Co do rozbieżności zeznań świadków, to zgodnie z zasadą domniemania niewinnosci i rozpatrywaniem wątpliwosci na korzysc oskarzonego, mozliwe ze ta rozbieznosc bedzie przemawiac na korzysc brata. Chce podkreslic ze w razie ewentualnego skazania sad w pierwszej kolejnosci bierze pod uwage orzeczenie kar łagodnijeszych (grzywny i ogr wolnosci) a nie pozbawienia wolnosci od razu. Zawsze w gre wchodzi tez warunkowe umorzenie postepowania, jesli spełnione są jej przeslanki. Radze tez zajrzec do akt sprawy (ewentualnie zgode prokuratore trzeba bedzie uzyskac, ale nie powinno to byc trudne) i sprawdzic co i jak, moze tez warto pojsc z tym do prawnika? - tak na wszelki wypadek. Podkreslam iz moja wypowiedz nie ma charakteru porady prawnej - od tego są prawnicy, to sa moje przemyslenia podparte teoria. ZAWSZE trzeba spytac kogos kto siedzi w tym na co dzien. Pozdrawiam. Student

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 1.12.2018

  VAT na leki weterynaryjne nie wzrośnie

  Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na podwyżkę VAT na leki weterynaryjne. Pozytywnie odniósł się zaś do planów obniżenia VAT na chleb i na niektóre artykuły (...)

 • 11.8.2009

  Sprawa w Szamotułach - wyjątek czy reguła?

  Rozmowa z Radosławem Konca, radcą prawnym z kancelarii w Warszawie o postanowieniu Sądu rejonowego w Szamotułach dotyczącym odebrania matce nowo narodzonego dziecka.

 • 6.4.2012

  Przyrzeczenie publiczne

  Jest to jednostronne oświadczenie woli dłużnika, który w drodze ogłoszenia publicznego przyrzeka nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności. Publiczność ogłoszenia oznacza, iż powinno ono (...)

 • 3.11.2011

  Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

  Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty. Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej. Za faktury VAT uznaje się m.in. rachunki, o których mowa w art. (...)

 • 15.10.2004

  Sposoby podziału spółek przewidziane w kodeksie spółek handlowych

  Biorąc pod uwagę postanowienia kodeksu spółek handlowych, można wyróżnić właściwie dwa sposoby dokonywania podziału spółek. Pierwszą z możliwości jest podział spółki przez rozdzielenie, (...)