Forum prawne

reklama na ogrodzeniu

witam.jestem wlascicielem domu i dzialki obok krakowa.dzialka jest ogrodzona siatka i zywoplotem.z jednej strony dzialka graniczy z parkingiem.moje pytanie jest nastepujace-czy ktokolwiek moze umiescic reklame na ogrodzeniu bez mojej wiedzy?jesli nie to czy moge sie ubiegac o oplate ze taka usluge?napomne ze koszty budowy ogrodzenia pokrylem sam.dziekuje

2009.11.27 18:53:10

Odpowiedzi w temacie: reklama na ogrodzeniu (5)

Nikt nie ma prawa samowolnie wieszac swojej reklamy na cudzej posesji, poniewaz musi miec zgode własciciela a własciciel zgode Wydziału Architektury w gminie, który oceni jaki wpływ ta reklama ma na krajobraz i bezpieczenstwo ruchu.Czeka sie 3 miesiace.

2009.12.22 18:26:3

Witam, jestem właścicielem działki obok której biegnie droga wojewódzka. Chciałbym powiesić na ogrodzeniu informację, że to miejsce jest przeznaczone na reklamę ale obawiam się, że za samowolne umieszczenie reklamy ( niewielkiej, wymiary ok 1m x 2 m ) mogę dostać mandat. Jaka może byc jego wysokość ? Myślę również o umieszczeniu reklamy juz na terenie działki przy ogrodzeniu na słupkach wbitych w ziemię ( bez uzycia betonu ). W takim przypadku potrzebuję czyjejś zgody?

Oraz podstawowe pytanie - czy posiadanie takiej reklamy jest opodatkowane ?

2010.11.24 19:56:39

pytanie trudne :)?

2010.11.27 16:19:43

W ustawie o drogach publicznych z (art 39 ust 1 pkt 5) uregulowano zakaz podejmowania czynności w pasie drogowym, które m.in. zagrażałyby bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności taką czynnością może być reklama umieszczona poza obszarami zabudowanymi, z wyjątkiem parkingów. Moim zdaniem brak byłoby podstaw do nałożenia mandatu za umieszczenie reklamy na ogrodzeniu działki znajdującej się koło drogi publicznej, gdyż nie jest już to część pasa drogowego w rozumieniu ustawy (Art. 4 pkt 1 - pas drogowy - wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą). Doradzam jednak aby w pasie drogowym, czyli za ogrodzeniem działki nie znalazła się żadna instalacja (np. słupek podtrzymujący reklamę).
Wysokość kary zostałaby określona przez organ administracji w zależności od okoliczności sprawy. Jej wysokość mogłaby sięgnąć max 10-krotności wartości opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Co do drugiego przypadku, tj. umieszczenia reklamy na własnej działce to nie widzę żadnego problemu - właściciel może w ramach wykonywania swego prawa własności umieścić reklamę i nie jest wymagana zgoda właściwego organu.

Co do trzeciego pytania: Radzę nie wbijać słupków w ziemię, gdyż wtedy nastąpi trwałe połączenie reklamy z gruntem i będzie konieczne zapłacenie podatku.

2010.11.28 1:39:0

Witam, na przeciwko mojej posesji znajduje sie studzienka wodociagowa mojego sasiada, ktora sasiad zasypal i dlatego nie jest ona widoczna - w przeciwienstwie do wszystkich pozostalych studzienek.
Dzisiaj zauwazylam, ze urzednicy gminy zawiesili na moim ogrodzeniu tabliczke informacyjna wytyczajaca miejsce tej studzienki.
Byli tutaj podczas mojej obecnosci i nawet nie zapytano mnie o zgode.
Niby mi ona nie przeszkadza, ale zastanawiam sie czy mieli do tego prawo, by bez mojej zgody umieszczac cokolwiek na moim plocie,

2017.8.28 17:9:21

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika