Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim - przymusowy?

Odpowiedzi w temacie (0)

Jolanta Kaczmarczyk

27.1.2011

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim - przymusowy? Jestem zatrudniona w polskiej sieci handlowej jako kierownik sklepu od lutego 2009. W styczniu 2010 roku dowiedziałam się, że jestem w ciąży, postanowiłam jednak dla dobra firmy pozostać w pracy. Pracowałam do końca lipca 2010 roku. Potem wzięłam już zwolnienie lekarskie i 12.09.2011 urodziłam dziecko. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do 12.02.2011 (łącznie z urlopem fakultatywnym). Na dzień 14 i 15 luty zamierzam wziąć jeszcze dwa dni opieki na dziecko i od 16.02.2011 wrócić do pracy. Jednak mój bezpośredni przełożony chce mnie wysłać przymusowo na zaległy urlop wypoczynkowy. Moje pytanie brzmi czy można zmusić pracownicę wracającą z urlopu macierzyńskiego do pójścia na zaległy urlop wypoczynkowy (ja słyszałam o przymusie urlopowym tylko w przypadku gdy pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia)? Mam też drugie pytanie. Czy jeśli mam umowę na czas określony to czy mogę dostać wypowiedzenie po powrocie do pracy jeśli nie obniżę wymiaru czasu pracy, a jeśli muszę obniżyć aby być przez rok pod ochroną to czy może to być np. 39/40 etatu? Proszę o szybką odpowiedź.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.10.2016

  Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

  Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest (...)

 • 18.3.2013

  Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - Kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?

  W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 28.8.2017

  Jak sporządzić plan urlopów?

  Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)

 • 14.5.2017

  Rodzice na urlopach

  Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)