e-prawnik.pl Porady prawne

właściciel nie chce zwrócić kaucji

Odpowiedzi w temacie (2)

muppet

18.8.2017

Wynajęłyśmy z koleżanką pokój, wpłaciłyśmy kaucję w wys. 480 zł/os. Podczas wyprowadzki 30 czerwca, miałyśmy zostawić klucze w mieszkaniu, bo miał przyjść po nie syn właściciela. Dopiero po upomnieniu się w lipcu o zwrot kaucji, właściciel stwierdził smsem, że zwrotu żadnego nie będzie, bo rzekomo pokój został nieposprzątany (oczywiście, że został) a w kuchni zostały śmieci (przecież nie odpowiadam, co się dzieje w mieszkaniu po naszej wyprowadzce, na dodatek jesli w drugim pokoju mieszka inna współlokatorka. Pod koniec lipca wysłałysmy mu przypomnienie o zwrocie i terminie zwrotu. Oczywiście nic nie zwrócił. Ponownie wysłałyśmy, tym razem trochę dobitniejsze pismo z możliwością złożenia zawiadomienia o podejrzenie popełnienia przestepstwa przywłaszczenia mienia. Ma termin do 20 sierpnia. Odezwał się teraz, że chce załatwić sprawę polubownie i zgodzi się na zwrot połowy kaucji, bo rzekomo musiał posprzątać pokój. Na dodatek, co chwilę wynajduje jakieś rzeczy, o których nie miałyśmy pojęcia. A wszystko zostało w takim stanie, jak zastałyśmy. Protokołu przy wprowadzce jak i wyprowadzce, niestety, nie bylo. I moje pytanie - co powinnyśmy robić w tej sytuacji? Jak z nim rozmawiać, żeby zwrócił nam całą kaucję? Przecież sprzątanie, choćby nawet było, nie kosztuje pół tysiąca. Czy po prostu pisać pozew?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

lucjan7171

2018-02-20 15:46:18

Kaucje można zatrzymać w przypadku uszkodzeń mienia a nie bałaganu. On dobrze wie o tym że źle postępuje skoro sie przestraszył groźby zgłoszenia przestępstwa i chciał sprawe załatwic polubownie. Jak sie skończyła ta historia? Udało sie dojsć do porozumienia?

Filipek8

2019-03-15 17:28:22

Dokładnie. Kaucja może posłużyć do finansowania naprawy ewentualnych szkód. Nie odpowiadacie za czyjś bałagan. Zależy też co jest w umowie najmu na temat zwrotu kaucji, ale biorąc pod uwagę zachowanie tego pana, to próbuje was naciągnąć. Jeżeli ewentualnie byłby zapis, że w przypadku pozostawienia w złym stanie, kaucja pokryje koszty firmy sprzątającej, ale nawet wówczas musiałybyście dostać rachunek... Ja bym posłał ostatnie oficjalne pismo przez prawnika. Takie porządne pismo dobrze wygląda, a koszt przygotowania go przez profesjonalistę nie jest wysoki. Kancelaria Dubiel & Sawinda ma całkiem spoko ceny, jeżeli chodzi o przygotowywanie dokumentów.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM