e-prawnik.pl Porady prawne

Wycena nieruchomości - fraza chroniona prawnie?

Odpowiedzi w temacie ()

qertoip

28.8.2007

Stworzyłem narzędzie do automatycznej wyceny mieszkań przez Internet: http://snajp.pl Narzędzie podaje *nieformalne* oszacowanie wartości rynkowej mieszkania. Używa pojęcia "wycena nieruchomości". *Nie* używa pojęcia "operat szacunkowy". Pojawiła się wątpliwość co do legalności takiej usługi (Ustawa o gospodarce nieruchomościami). Czy program komputerowy lub osoba, która nie jest rzeczoznawcą majątkowym może udzielać *nieformalnej* opinii o wartości rynkowej nieruchomości? (Biura nieruchomości robią to na codzień...) Jeśli tak, to czy taką opinię można nazwać "wyceną nieruchomości"? Innymi słowy czy terminy "wycena nieruchomości" i "szacowanie nieruchomości" podlegają ochronie prawnej? Ewentualnie, czy sprawę można załatwić jakąś klauzulą? Na przykład "Wycena ma charakter orientacyjny i nie jest wyceną nieruchomości w rozumieniu Ustawy o Gospodarce Niruchomościami". Jak powinna brzmieć poprawna klauzula?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Dzień dobry, mam pytanie. Czy wycena nieruchomości (dom z działką ) może różnić się w zależności od celu wyceny? Mam taką sytuację :kupuje dom za 440 000, wycena przez rzeczoznawce, która (...) czytaj dalej»

  • Czy w obecnym stanie prawnym możliwa jest wycena nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika, bez wglądu do np. mieszkania? Rzeczoznawca majątkowy który ma sporządzić (...) czytaj dalej»

  • Witam , mam taki problem, jestem w trakcie zakupu domu wraz z działką, ale rzeczoznawca zaniżył wartość domu podczas wyceny. Powinien wziąć pod uwagę nieruchomości na tym terenie, a według mnie (...) czytaj dalej»

  • Czym się różni prawo wieczyste do nieruchomości od własności, w odniesieniu do nieruchomości i ziemii na ziemiach odzyskanych w Polsce. Czy te sprawy są uregulowane prawnie (wojtek) czytaj dalej»

  • Witam, proszę o informację czy brak zamontowanych żyrandoli i żarówek w mieszkaniu wpływa bardzo na wycenę nieruchomosci sporządzaną na potrzeby kredytu hipotecznego. czytaj dalej»

  • Chciałabym się dowiedzieć czy nazwa ,,Kancelaria" dla firmy doradczej z zakresu prawa jest zabroniona? np. czy jest prawnie chroniona nazwa Kancelaria prawno-windykacyjna?? czytaj dalej»

  • W jaki sposób powinienem ustalić wartość rynkową nieruchomości wchodzącą w skład spadku? Moja rodzina wycenia działkę zbyt nisko, czy w tym celu trzeba zatrudnić uprawniona osobę? Gdzie się (...) czytaj dalej»

  • Witam, szukałem rzeczoznawcę, żeby wycenić pół domu i działki lecz powiedział, że musi być to rozdzielone prawnie, że np. siostry jest przepisana góra, a mój dół tak samo działka. Powiedział, (...) czytaj dalej»

  • witam! Czy lokator, który opuszcza mieszkanie lokatorskie w społdzielni mieszkaniowej moze wziać swojego rzeczoznawce do wyceny mieszkania? Zazanczam,że wycena mieszkania w tej spółdzielni była (...) czytaj dalej»

  • Witam wszystkich nowych i stałych forumowiczów. Mam pytanie w pozwie o zachowek podałam kwotę opartą na wycenie podobnych nieruchomości dokonanych przez Biuro Nieruchomości. Strona przeciwna jednak (...) czytaj dalej»