Forum prawne

Wypowiedzenie umowy o pracę a urlop wychowawczy - forum prawne

Co się dzieje w sytuacji, kiedy kobieta za raz po urlopie macierzyńskim wniosek, ze chce iść na urlop wychowawczy, ale od np. końca 2005 roku do końca 2006? kodeks pracy mówi wyrażnie, ze jak daty nie napisze to pracodawca udziela najpóźniej w ciągu 14 dni, a co jeśli wskaże? problem w tym, że w tym czasie nie można jej dać wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony - w ten sposób może "legalnie" być nie do zwolnienia (no chyba, że dyscyplinarnie), bo zgodnie z KP pracodawca nie moze dać wypowiedzenia od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy.... Jak rozwiązać ten problem? Czy pracodawca może wysłać na urlop od zaraz (np. w ciągu 14 dni), niezależnie od dat wpisanych przez wnioskodawcę?

(Krakus)

Odpowiedzi w temacie: Wypowiedzenie umowy o pracę a urlop wychowawczy (14)

Moim zdaniem - zgodnie z logika - pracodawca moze zignorowac prosbe i po prostu wyslac na urlop od razu.

Rozporządzenie Rady MInistrów z dnia 28 maja 1996 (o ile nie było nowelizacji) dokładnie opisuje prawa pracownika w odniesieniu do przysługującego mu urlopu wychowawczego (Dz. U. z 1996 roku Nr 60 poz. 277 ze zm.).

Oto kilka cytatów:
"par. 1. 1. Pracownica zatrudniona co najmniej 6 miesięcy może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 lat życia."
"3. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w czterech częściach."
"par. 3. 1. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na pisemny wniosek pracownicy. We wniosku pracownica wskazuje termin rozpoczęcia i czas trwania urlopu wychowawczego oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu wychowawczego na dane dziecko.
2. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownicy urlopu wychowawczego:
1) w terminie wskazanym przez pracownicę, jeżeli wniosek o udzielenie tego urlopu został przez nią złożony co najmniej na dwa tygodnie przed tym terminem,
2) nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie tego urlopu, jeżeli wniosek ten został zgłoszony przez nią bez zachowania terminu przewidzianego w pkt 1."

Także należy pracownicy udzielić urlopu wychowawczego zgodnie z terminami podanymi we wniosku. Gdy wnioskowany jest termin wybiega daleko w przyszłość (jednak w przysługujących ramach czasowych) to powstaje sytuacja gdy nie można wypowiedzieć takiemy pracownikowi umowy o pracę zgodnie z par. 4 wzmiankowanego rozporządzenia.
"par. 4. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu, chyba że zachodzą przyczyny określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy "

Cytowane rozporządzenie obowiązywało do końca ubiegłego roku. Obecnie rozporządzenie z 16 grudnia 2003 r. Dz.U. regulujące ten temat mówi w par.1 "Wniosek o udzielenie urlopu wychwawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu". W jednej w prasowych interpretacji napotkałam pogląd, że oznacza to możliwość złożenia podania o urlop tylko i dokładnie w tym terminie tj dwa tygodnie przed, ani dnia wcześniej, ani później... Ciekawe, co wy na to???

oczywistą jest ,że pracownica składa podanie 2 tyg. przed rozpoczeciem urlopu( z tym,że wcześniej ani później to nadinterpretacja) jeżeli wcześniej to nie ma problemu, jezeli później to pracodawca ma prawo przesunąć termin rozpoczęcia urlopu o 2 tygodnie. Okres wskazany w podaniu przez pracownicę nie może być negowany przez pracodawcę o ile nie wykracza on poza czas obowiązywania umowy o pracę/ w przypadku umów na czas nieokerślony jest obowiązujący.

Ja sie odniose tylko do zakazu wypowiadania umów zawartych na czas nieokreślony w okresie urlopu wychowawczego. Kodeks pracy co prawda nie dopuszcza takiej możliwości, natomiast przepisy szczególne - owszem. Chodzi o ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 5). Dotyczy to tzw. zwolnień grupowych.

To rozporządzenie z 1996 roku nieaktualne jest teraz w kodeksie pracy i brzmi tak samo niemal. Czy są jeszcze do tego jakieś rozporządzenia szczegołówe? Bo jeśli nie, to znaczy w końcu, że ma prawo wskazać taki odległy termin.
To w końcu ma prawo czy nie?

OK, ale to dotyczy "normalnej" sytuacji.

Z dniem porodu wygasła mi umowa o pracę. Czy przysługuje mi urlop wychowawczy ?.

Pracownica przebywa na urlopie wychchowawczym który kończy się z dniem 31-08-2009 r. Dnia 22-05-2009 złożyła wypowiedzenie z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia. Czy wiaże się to z jakimiś konsekwencjami dla pracodawczy?> Czy pracownica powinna wrócić do pracy? Czy za okres wypowiedzenia przysługuje urlop wypoczynkowy?

Podjęłam pracę w zakłazdie opieki zdrowotnej 1 września 2008 roku. Umowa była na czas określony i została przedłużona do dnia porodu. Przepracowałam 6 miesięcy i 17 dni. Czy należy mi się urlop wychowawczy?

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, od 1 października chciałam wrócić do pracy. P.Dyrektor już dzwoniła do mnie, że nie ma dla mnie stanowiska, ale zaproponowała mi pracę opiekuna - 3 zmianową ( ja pracowałam na etacie terapeuty czyli 1 zmiana) .Odmówiłam ponieważ przy dwójce małych dzieci jest dla mnie nie możliwe.Moja 3 letnia córka idzie do przedszkola od września, chciałam wykorzystać jeszcze 1 część urlopu wychowawczego- do ukończenia przez nią 4 roku życia, ale jednocześnie chciałabym już pracować. Czy mogę wrócić do pracy na 3/4 etatu a na 1/4 być na urlopie wychowawczym? Czy pracodawca może się nie zgodzić na moją propozycję i czy może mnie zwolnić?
Z poważaniem Lidia Zegartowska

11.09.2010 kończy mi się urlop wychowawczy (wykorzystany w całości) i nie mogę wrócić do pracy ponieważ w czasie trwania urlopu zmieniłam miejsce zamieszkania. W jaki sposób (najkorzystniejszy dla mnie) rozwiązać umowę o pracę? Czy przysługuje mi jakaś odprawa? Pracowałam w firmie od lutego 2006 (umowa na czas nieokreślony).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika