wypowiedzenie z pracy

Odpowiedzi w temacie (5)

miniaczekk2009

24.3.2010

Witam , mam pytanie jelsi stytuacja klaruje sie w nastepujacy sposob , pracuje w pewnej firmie rok jestem menadzerem , lecz moj pracodawca chce mnie zwolnic z powodu spadkow obortow twierdzac iz to moja wina bo w dwoch innych sklepach obroty rosna , czy moze to byc powod zwolnienia ? Jezlio tak czy jesli pojde do sadu pracy to moge wygrac rozprawę i co bede z tego miał ?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2010-03-27 06:33:05

Jeśli pracodawca twierdzi, że to z Pana winy spadają obroty będzie musiał to w sądzie wykazać. Jeśli sąd nie podzieli jego zdania, może zasądzić przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. Proszę pamiętać, że nie obowiązuje już teraz ograniczenie odszkodowania do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia, więc może to być spora sumka. Proszę się udać się poradę do radcy prawnego Państwowej Inspekcji Pracy a do sprawy w sądzie pracy poszukać sobie dobrego adwokata.

irena-s

2010-09-01 10:55:39

Witam, mam pewien problem dwa dni temu dowiedziałam sie ze jestem w ciąży, a 26go sierpnia 2010 dostałam dwutygodniowe wypowiedzenie z pracy, ktore podpisalam. co teraz powinnam zrobic?? prosze o pomoc

mefiu48

2010-09-02 09:50:41

moj ojciec złożył podanie o natychmiastowe zwolnienie z pracy, pracodawca się jednak nie zgodził i ma mu zlozyc wypowiedzenie dwu tygodniowe. rozliczyl sie ze wszystkim i jak narazie ma wpisana n-ki. co on w takim przypadku bedzie mial wpisane w swiadectwie pracy i co mozna zrobic zeby nie mial wpisanej dyscyplinarki ??

inka27

2010-09-15 11:25:51

Witam Mam pytanie mam umowę na czas określony jaki okres wypowiedzenia mi się należy i czy mogę na nim wykorzystać swój urlop?Z góry dziękuję za odpowiedzi

Bellaya

2010-09-15 21:38:41

Żałosne, ze ludzie nie potrafią czytać dokumentów, które sami podpisują. Pisze na twojej umowie jaki masz okres wypowiedzenia. Musi pisać. Inaczej takiej umowy nie można wypowiedzieć, gdyż jak sama nazwa wskazuje : na czas określony - co oznacza, że umowa się samoistnie rozwiąże wraz z upływem jej terminu. Zaległy urlop TRZEBA wykorzystać podczas okresu wypowiedzenia, a jeśli nie ma takiej możliwości (bo np. został skrócony okres jej wypowiedzenia za porozumieniem z pracodawcą, co jest możliwe), albo urlopu jest więcej niż wynosi okres wypowiedzenia (wówczas należy wybrać tyle dni ile się da) to wtedy dopiero należy się ekwiwalent.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: