Projekty ustaw strona 4

Zmiany w ARiMR?

6.6.2009

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z projektem, potrącanie należności i wierzytelności dotyczących innych funduszy niż EFRG i EFRROW będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach. Projekt ustawy dotyczy umożliwienia (...)

Ułatwienie przygotowań do EURO 2012?

6.6.2009

Projektem ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego szczególnych zasadach teraz zajmuje się nim Sejm. Ma on na celu doprecyzowanie obowiązujących (...)

Zmiany w dokumentach paszportowych?

6.6.2009

Już tylko na podpis Prezydenta czeka projekt ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. W ustawie tej zawarto przepisy dotyczące określenia zasad wpisywania danych biometrycznych (odciski palców) do ewidencji paszportowych. (...)

Projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

4.6.2009

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak zaprezentowała projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców, który został przyjęty przez Radę Ministrów. Projekt ustawy przewiduje udzielenie pomocy pracownikom i przedsiębiorcom w okresie kryzysu finansowego. (...)

Kolejny krok w realizacji programu Polska Cyfrowa

29.5.2009

Rada Ministrów przyjęła ustawę, ułatwiającą obywatelom i przedsiębiorcom elektroniczny kontakt z administracją państwową. W postępowaniu administracyjnym, taką samą moc jak dokument papierowy, będzie miał dokument w postaci elektronicznej. Co ważne dla użytkowników globalnej sieci (...)

Jak położyć kres ryzykownym inwestycjom?

29.5.2009

Komisja przedstawiła nowe przepisy regulujące działalność funduszy hedgingowych oraz wytyczne dotyczące ustalania wynagrodzeń w sektorze bankowym. Jakie są propozycje Komisji?

Klasyfikacja energetyczna produktów i wychwytywanie oparów paliw

29.5.2009

Parlament poparł w pierwszym czytaniu projekt dyrektywy nowelizującej przepisy dotyczące informowania w specyfikacji technicznej o zużyciu energii przez oferowane w sprzedaży produkty elektryczne. Parlament poparł również projekt dyrektywy, która nakłada obowiązek wychwytywania szkodliwych (...)

Cztery miliardy euro na inwestycje energetyczne

29.5.2009

Prawie cztery miliardy euro z planu odbudowy gospodarczej przeznaczone zostanie na rozwój infrastruktury elektroenergetycznej i gazowej, morskie siłownie wiatrowe i instalacje przechwytywania i składowania dwutlenku węgla. Parlament Europejski zatwierdził uzgodniony z państwami członkowskimi projekt (...)

Ochrona zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych

29.5.2009

Opinia publiczna jest zgodna, że ze względów etycznych należy ograniczyć liczbę zwierząt wykorzystywanych w doświadczeniach naukowych. Parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt dyrektywy, która zaostrzy normy dotyczące dobrostanu zwierząt, ale w sposób, który nie zagrozi skuteczności (...)

Nowa ustawa o ogrodach działkowych?

23.5.2009

W Sejmie jest obecnie poselski projekt ustawy o ogrodach działkowych. Określa on zasady zakładania ogrodów działkowych (dotychczasowe ROD) i zarządzania nimi, a także prawa i obowiązki właścicieli i użytkowników oraz zasady zbywania działek na preferencyjnych warunkach. Projekt m.in. umożliwia (...)

Rząd proponuje zmianę prawa energetycznego

20.5.2009

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii, ułatwienia w zmianie sprzedawcy energii i paliw gazowych oraz sprzedaż części energii elektrycznej przez giełdę towarową lub w otwartym przetargu – to najważniejsze zmiany w nowym Prawie energetycznym, przyjętym przez rząd. Nowe przepisy zobowiązują (...)

Będzie pomoc rządu w spłacie kredytów hipotecznych

20.5.2009

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę. Warunkiem otrzymania pomocy będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. - Chcemy dać bezpieczeństwo (...)

MG precyzuje warunki funkcjonowania systemu gazowego

12.5.2009

Precyzyjne określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej i sposobu prowadzenia obrotu paliwami gazowymi, a także ochrona interesów odbiorców to główne cele projektu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego. 6 maja br. MG (...)

Matka nie będzie mogła utrudniać ojcu kontaktu z dzieckiem

7.5.2009

8 maja posłowie zajmą się projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzającym możliwość egzekwowania kontaktu rodzica z dzieckiem. Nierzadko bowiem rodzic, któremu przyznana została opieka nad dzieckiem, uniemożliwia czy też utrudnia kontakty dziecka z drugim rodzicem. Zmiany (...)

Projekt ustawy o Służbie Więziennej

7.5.2009

Służba Więzienna na kompleksową nowelizację swojej ustawy czekała od 1996 roku. 5 kwietnia br. projekt ustawy o Służbie Więziennej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości, przyjęła Rada Ministrów. Propozycja rządowa dostosowuje przepisy o Służby Więziennej do standardów obowiązujących (...)

Parlament Europejski proponuje dłuższe urlopy macierzyńskie

6.5.2009

W Europie długość urlopu dla mam po urodzeniu dziecka waha się od 14 do 52 tygodni. Posłowie proponują przyjęcie jednolitych przepisów regulujących wymiar urlopów macierzyńskich. Zgodnie z propozycją Parlamentu, która będzie głosowana jutro (środa) urlop macierzyński będzie trwał 20 (...)

Wsparcie w nabywaniu własnego mieszkania nie tylko dla rodzin?

6.5.2009

Do Sejmu trafił niedawno poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Zakłada on poszerzenie zakresu osób uprawnionych do skorzystania z popularnego rządowego programu "Rodzina na swoim". Kto uzyska możliwość uzyskania kredytu preferencyjnego (...)

Jeszcze straż miejska, czy już Policja?

5.5.2009

Parlament ma zamiar rozszerzyć pole działania straży gminnych. Wraz z nowymi uprawnieniami, straż miejska otrzyma również nowe środki do wykonywania swych zadań. Nowelizacja może oznaczać zmianę służb porządkowych w oddziały para-policyjne. Czy Straż miejska przestanie być ubogą krewną (...)

Niechlubne statystyki – Polacy giną na drogach

5.5.2009

W porównaniu do innych krajów europejskich, na polskich drogach ginie najwięcej osób. W 2007 roku miało miejsce prawie pięćdziesiąt tysięcy wypadków w których śmierć poniosły 5 583 osoby. W porównywalnym czasie w Czechach zginęło ok. 1 200 osób a w Szwecji prawie 500 osób. Są oczywiście (...)

Pozwy zbiorowe - nowy sposób na szybsze postępowanie

30.4.2009

Długość postępowania sądowego jest najczęściej wymienianą bolączką polskiego wymiaru sprawiedliwości. Kolejne gabinety zapowiadały wprowadzenie zmian mających na celu usprawnienia procesu wyrokowania przez sądy. Nowy, rządowy projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (...)

Koniec marzeń o tanim samochodzie

28.4.2009

Po serii informacji dotyczących planowanego wprowadzenia podatku ekologicznego, Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w sprawie zasad ustalania tego podatku oraz stawek za poszczególne kategorie pojazdów. Wiele spekulacji nie potwierdziło się, a oficjalna wersja Ministerstwa Finansów daje (...)

Pakiet rozwiązań dla rynku usług transportu drogowego

24.4.2009

Mniej pustych przewozów, możliwość dłuższej pracy kierowców autokarów i dokładne kontrole firm spedycyjnych, to kluczowe elementy pakietu rozwiązań legislacyjnych, które zatwierdził Parlament Europejski. Celem proponowanych rozwiązań jest unowocześnienie zasad dostępu do zawodu przewoźnika (...)

Przewoźnicy promowi i autobusowi zapłacą za spóźnienia

24.4.2009

Pasażerowie będą wkrótce mogli dochodzić odszkodowań za opóźnione i odwołane kursy autokarów lub promów. Dotychczas takie prawa mieli jedynie pasażerowie linii lotniczych i kolei. Parlament Europejski przyjął propozycje rozwiązań, które dokładnie określają zasady zwrotu kosztów biletu (...)

Opieka zdrowotna bez granic

24.4.2009

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ułatwi dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej w innych państwach UE. Dyrektywa określi warunki, na jakich pacjenci będą mieli prawo do leczenia w innych krajach członkowskich oraz w jaki sposób zwracane będą poniesione koszty opieki medycznej. (...)

Przedłużenie ochrony praw autorskich do 70 lat

24.4.2009

Parlament Europejski zadecydował, że okres ochrony praw autorskich do utworów muzycznych zostanie wydłużony do 70 lat. Wydłużenie czasu ochrony będzie mieć zastosowanie do nowych fonogramów. Jaki fundusz dla muzyków ma powstać? Jak mają być chronione prawa wykonawców i sektora audiowizualnego?

Wzmocniony nadzór nad agencjami ratingowymi

24.4.2009

Parlament Europejski poparł projekt nowego rozporządzenia regulującego zasady działania agencji ratingowych. Celem propozycji jest zapobieżenie możliwym konfliktom interesów. Rozporządzenie przewiduje centralną rejestrację agencji na poziomie wspólnotowym i system zatwierdzania ratingów sporządzanych (...)

Ochrona przed biernym paleniem!

24.4.2009

22 kwietnia 2009 r. w Sejmie odbyło się kolejne posiedzenie sejmowej Podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Projekt przewiduje rozszerzenie obszarów objętych (...)

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych i Prawie bankowym

24.4.2009

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe, trafił ponownie do Sejmu z poprawkami Senatu. Przewiduje on m.in., że osoby pobierające zasiłek macierzyński (lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego), wykonujące równocześnie (...)

Zmiany przepisów Kodeksu pracy w zakresie ochrony przeciwpożarowej

24.4.2009

Komisyjny projekt, którym teraz zajmuje się Sejm, dotyczy zmiany przepisów Kodeksu pracy w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Pracownicy wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą posiadali ukończone szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa (...)

Obywatele chcą tańszych przejazdów!

22.4.2009

Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Projekt dotyczy poszerzenia katalogu beneficjentów uprawnionych do korzystania z ustawowych ulg na przejazdy środkami publicznego transportu (...)

Trzeci etap liberalizacji rynku energii i gazu

22.4.2009

Oddzielenie działalności obrotowej i wytwórczej od przesyłowej, wzmocnienie uprawnień regulacyjnych, upowszechnianie inteligentnych systemów pomiarowych, a przede wszystkim wzmocnienie praw konsumenta i ochrona najbardziej wrażliwych odbiorców, to główne założenia trzeciego etapu liberalizacji (...)

Zmiany w dyrektywie dot. opóźnień w płatnościach

17.4.2009

Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych (2000/35/WE). Dyrektywa zmierza do wzmocnienia pozycji małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez poprawę przepływów pieniężnych (...)

Zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt

15.4.2009

W projekcie nowelizacji ustawy zmodyfikowano m.in. przepisy dotyczące identyfikowania koniowatych. Właściciel będzie musiał udzielić osobie dokonującej identyfikacji, czyli umieszczającej specjalny czip pod skórą na szyi zwierzęcia, pomocy niezbędnej do wykonania tej czynności. Jeżeli warunek (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika