Aport z majątku wspólnego a udział w spółce z o.o.

Pytanie:

"Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, pozostająca w związku małżeńskim, zamierza wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością samochód osobowy, będący częścią majątku wspólnego małżonków (na zasadzie wspólności ustawowej). W zamian za wniesiony aport zamierza objąć udziały wyłącznie na swoje nazwisko. Czy wniesienie w formie aportu rzeczy pochodzących z majątku wspólnego podlega jakimś ograniczeniom, np. czy wymagana jest zgoda współmałżonka, jeśli tak to w jakiej formie powinna być wyrażona?"

Odpowiedź prawnika: Aport z majątku wspólnego a udział w spółce z o.o.

W obecnym stanie prawnym nie jest wymagana zgoda współmałżonka na rozporządzenie przedmiotem majątku wspólnego, jakim jest samochód. Zgoda jest wymagana wyłącznie na ściśle określone przepisami czynności, a są nimi:

  1. czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków, np. małżonek chce zapisać wspólny grunt w testamencie związkowi kombatantów albo go sprzedać,
  2. czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal, np. małżonek chce zaciągnąć kredyt, którego zabezpieczeniem będzie wspólne mieszkanie,
  3. czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia
    i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa,
  4. darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych, np. małżonek chce przeznaczyć pokaźną sumę na wykonanie witrażu w kościele.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z obecną linią orzecznictwa, udział objęty za środki czy przedmioty z majątku wspólnego, stanie się składnikiem wspólnego majątku małżonków. Natomiast wspólnikiem będzie tylko ten, który podpisał umowę spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika