Koszty zakupu mieszkania w spółdzielni

Pytanie:

"Proszę o porównanie kosztów zakupu nowego mieszkania od spółdzielni: spółdzielczego własnościowego z założeniem księgi wieczystej w porównaniu z zakupem na zasadzie odrębnej własności. Jeśli w celu zmniejszenia kosztów dokonam zakupu mieszkania spółdzielczego własnościowego, to po jakim czasie mogę przekształcić go w odrębną własność i płacić mniejsze koszty takiego przekształcenia? (w porównaniu do zakupu od razu na zasadzie odrębnej własności). "

Odpowiedź prawnika: Koszty zakupu mieszkania w spółdzielni

Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego z własnością gruntu, zawartych w wykonaniu umów o budowę lokalu lub domu, w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych wynosi do 50% wynagrodzenia obliczonego wg stawek taksy notarialnej od wartości prawa.

Tak samo jest ze sporządzeniem umowy zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Jednakże wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy w związku z przekształceniem własnościowego prawa do lokalu w odrebną własność wynosi 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawki taksy notarialnej znajdują się we wskaźnikach Taksa notarialna 

60 złotych pobiera się od wniosku o założenie księgi wieczystej. 200 złotych pobiera się natomiast co do zasady od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego. Jest więc tak samo w przypadku prawa spółdzielczego, jak i odrębnej własności.

Przepisy nie ograniczają terminem możliwości przekształcenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika