Likwidacja zakładu pracy a zwolnienie lekarskie

Pytanie:

Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim od 15.01.2009. W marcu będzie likwidowany zakład pracy, w którym pracuję od stycznia 1999 roku. Obecnie mam 23 lata pracy (17 lat okres składkowych i 6 lat okres nieskładkowych). 21 czerwca 2009 kończę 56 lat, jestem kobietą. Chciałabym skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych. Prawdopodobnie w dniu ukończenia 56 lat będę nadal na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji będzie mi przysługiwało świadczenie przedemerytalne?

Masz inne pytanie do prawnika?

17.2.2009

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Likwidacja zakładu pracy a zwolnienie lekarskie

W sytuacji likwidacji pracodawcy można zwolnić również pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Osoba taka co do zasady ma prawo do zasiłku chorobowego. Zgodnie jednak z art. 13 ust. 1 pkt 4, ustawy o o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Jeżeli zatem będzie Pani uprawniona do świadczenia emerytalnego, zasiłek chorobowy nie będzie Pani przysługiwał.

Poniżej zostały wskazane warunki otrzymania świadczenia przedemerytalnego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach przedemerytalnych, kobiecie przysługuje świadczenie przedemerytalne, między innymi, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Dodatkowym warunkiem otrzymania  świadczenia przedemerytalnego jest to, by osoba ta  przez okres 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych i spełniała po tym okresie łącznie następujące warunki: 

  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna; 

  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych; 

  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się, z pewnymi zastrzeżeniami  okresy składkowe oraz nieskładkowe, przy czym okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

Z przedstawionego w opisie stanu faktycznego wynika, że spełnia Pani wstępne warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest jednak to, by była Pani zwolniona z powodu likwidacji zakładu pracy, a także to, by przez wskazany wyżej okres czasu była Pani zarejestrowana jako bezrobotna. Z kolei osobą bezrobotną jest osoba, która jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie i między innymi nie pobiera zasiłku chorobowego.

Jak więc widać wskazane ustawy zawierają wewnętrzną sprzeczność. By móc otrzymać świadczenie przedemerytalne powinna Pani mieć status osoby bezrobotnej. Status ten nie przysługuje osobie uprawionej do zasiłku chorobowego. Z kolei zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do świadczenia przedemerytalnego. Wskazane wyżej przepisy można interpretować dwojako. Jeżeli uznać, że nie jest Pani uprawniona do świadczenia przedemerytalnego (ze względu na brak upływu 6 miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych) to otrzymywać będzie Pani zasiłek chorobowy. Fakt otrzymywania tego zasiłku spowoduje, że nie będzie Pani posiadać statusu osoby bezrobotnej, co spowoduje brak uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego. Możliwa jest również odmienna interpretacja wskazanych przepisów, polegająca na wykazywaniu, że zasiłek chorobowy nie będzie Pani przysługiwał ze względu na spełnienie ogólnych warunków do uzyskania świadczenia przedemerytalnego. W takiej sytuacji będzie Pani mogła zarejestrować się jako bezrobotna i po okresie 6-cio miesięcznym otrzymać świadczenie przedemerytalne. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 (...)

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane określonymi zdarzeniami prawnymi. Wypowiedzenie umowy o pracę Wypowiedzenie (...)

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

  Kiedy przyczyny wypowiedzenia są uzasadnione, a kiedy nieuzasadnione? W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić, czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, (...)

Wszystko o zwolnieniach lekarskich

Wszystko o zwolnieniach lekarskich

  Zimowa aura oprócz niewątpliwie przyjemnych skojarzeń ze Świętami i wyjazdami w góry, wiąże się niestety również z częstszymi wizytami u lekarza i zachorowaniami. Nie pozostaje to bez wpływu na możliwość świadczenia pracy w tym okresie. Niniejszy artykuł zwiera (...)

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, (...)

Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Uzasadnione i nieuzasadnione przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia Kodeks pracy daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie może być dokonane tak z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych. Prawidłowe wypowiedzenie (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

Kiedy występuje niepelnosprawność? Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia (...)

Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?

Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?

Zwolnienia grupowe to szczególny tryb rozwiązywania umów o pracę z grupą pracowników, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić zwolnienia grupowe i jakie obowiązki ma pracodawca, który to robi. ##baner## Co to są zwolnienia (...)

Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli

Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli

Do kogo odnoszą się zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli ? Zasadom zatrudniania i zwalniania nauczycieli podlegają: nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni publicznych przedszkoli, szkół (w tym wyższych), placówek, zakładów poprawczych, schronisk dla (...)

Świadczenia wynikające z wypadku przy pracy - opinia prawna

Świadczenia wynikające z wypadku przy pracy - opinia prawna

Stan faktycznyW drodze do pracy miałam wypadek. Jestem na zwolnieniu lekarskim (6 miesięcy i przedłużone przez ZUS o następne 3). Jestem po operacji kręgosłupa. Niebawem kończy mi się ten okres i wracam do pracy, która, jak na razie wygląda, na mnie czeka. Jakie uprawnienia mi przysługują (...)

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

Tarcza antykryzysowa - ułatwienia dla firm

Tarcza antykryzysowa przewiduje szereg ułatwień dla przedsiębiorstw na czas epidemii.  Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat W piątek 27 marca, podczas drugiego dnia 8. posiedzenia Sejmu, posłowie pracowali w nadzwyczajnych warunkach. Po raz pierwszy całość (...)

Czy pracodawca może zatrudniać osoby niepełnoletnie? Warunki ich zatrudniania

Czy pracodawca może zatrudniać osoby niepełnoletnie? Warunki ich zatrudniania

  Osoby niepełnoletnie (młodociane), czyli takie, które ukończyły 16 lat i nie przekroczyły 18, mogą być zatrudniane na umowę o pracę, jednak przy spełnieniu pewnych warunków. Jakie warunki muszą być spełnione aby można było zatrudnić młodocianego? Młodocianego można (...)

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

Jak dostać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat? Jeśli nie możesz pracować, bo musisz zostać w domu i opiekować się zdrowym dzieckiem, które ma mniej niż 8 lat, to przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto i w jaki sposób może otrzymać (...)

Nowa ustawa o zwolnieniach grupowych - cz. II

Nowa ustawa o zwolnieniach grupowych - cz. II

Kiedy wypowiedzenie a kiedy rozwiązanie?Pracodawca w ramach zwolnień grupowych może dokonać wypowiedzenia umów o pracę nie wcześniej, niż po dokonaniu prez niego zawiadomienia urzędu pracy, w którym informuje UP o zakresie planowanych zwolnień i o porozumieniu zawartym ze zwiazkami zawodowymi, (...)

Jak rozwiązać umowę o pracę w zależności od jej rodzaju?

Jak rozwiązać umowę o pracę w zależności od jej rodzaju?

  Prawo przewiduje różne sposoby rozwiązywania umów o pracę: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (...)

Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy

Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna tymczasowego dziecka z Ukrainy

Zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje również opiekunom tymczasowym dzieci z Ukrainy. Opiekun tymczasowy to osoba, która na podstawie postanowienia polskiego sądu sprawuje pieczę nad dzieckiem (małoletnim obywatelem Ukrainy), które przebywa (...)

Jak prowadzić akta osobowe pracownika? (część II)

Jak prowadzić akta osobowe pracownika? (część II)

W pierwszej części porady, dotyczącej dokumentacji pracowniczej, jaką pracodawca ma obowiązek prowadzić, angażując pracowników, opisane zostały akta osobowe obejmujące część A i B. Pozostała więc jeszcze do omówienia ostatnia część akt osobowych – część C. Zawiera (...)

Konsultacje przy zwalnianiu - czy obowiązkowe i wiążące? - opinia prawna

Konsultacje przy zwalnianiu - czy obowiązkowe i wiążące? - opinia prawna

Stan faktyczny Z powodów leżących po stronie zakładu pracy musiałem zwolnić pracownika (likwidacja stanowiska pracy). Wystąpił on do działającego na terenie zakładu związku zawodowego o ochronę. Pracodawca pisemnie poinformował komisję zakładową związków zawodowych o zamiarze wypowiedzenia (...)

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

Umowa o pracę może zostać rozwiązana na różne sposoby:   na mocy porozumienia stron (pracownika i pracodawcy), przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (oznacza to, że umowa o pracę rozwiązuje się nie w chwili złożenia samego oświadczenia o rozwiązaniu (...)

Zmiany dla przebywających na zwolnieniach lekarskich

Zmiany dla przebywających na zwolnieniach lekarskich

Z dniem 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nastąpiły również zmiany w zasadach zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego

Dostarczenie zwolnienia lekarskiego

Do końca marca mam okres wypowiedzenia w firmie (likwidacja). Od 26 marca będę na L4 (szpital) - minimum 30 dni. W firmie pozostał tylko prezes. Oprócz pracy na etacie do końca marca mam własną firmę i 2 pracowników. W niej do końca kwietnia płacę tylko składkę zdrowotną. Komu przekazać (...)

Zwolnienie lekarskie a urlop bezpłatny

Zwolnienie lekarskie a urlop bezpłatny

Prowadzę firmę i zatrudniam pracowników. Wynagrodzenia są przelewane na konto pracowników za ich pisemną zgodą. Termin wypłat ustalono na ostatni dzień miesiąca; w przypadku września 2007 r. wynagrodzenia będą przesłane w dniu 27.09.2007r. Pracownica w ubiegłym tygodniu wystąpiła o urlop (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę samotnej matce

Wypowiedzenie umowy o pracę samotnej matce

Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. W obecnej firmie zatrudniona jestem od lutego 1998 r. na czas nieokreślony. Łącznie okres zatrudnienia wynosi zaś 13 lat. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, po którym zamierzałam wrócić do pracy. Dowiedziałam się jednak, że pracodawca (...)

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie

Pracownik dostarcza zwolnienie lekarskie pracodawcy obejmujące okres trzech kolejnych dni pracy. Po dwóch dnia przebywania na zwolnieniu lekarskim trzeciego dnia przychodzi do pracy twierdząc, że dobrze się czuje i może przystąpić do pracy. Czy pracodawca postępuje prawidłowo \"anulując\" (...)

Zwolnienie lekarskie w dniu wolnym od pracy

Zwolnienie lekarskie w dniu wolnym od pracy

Zatrudniam pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownik pracuje 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie od poniedziałku do poniedziałku. Czy za L-4 w poniedziałki należy sie pracownikowi wolny dzień? Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Pracy (...)

Brak doręczenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego

Brak doręczenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego

Witam, jestem zatrudniona na umowę o prace, kilka dni temu wzięłam zwolnienie lekarskie, jednak poczułam się lepiej i następnego dnia poszłam do pracy. Nie informując pracodawcy, że jestem na zwolnieniu, zwolnienie wystawione było na 5 dni, pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób. Czy pracodawca (...)

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Robiąc na złość pracodawcy pracownica poszła na zwolnienie lekarskie do dn. 30.11.2006 (zwolnienie 7 dni). Umowa o pracę zawarta jest na czas określony na 2 lata do 31.12.2007, bez możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia. Najprawdopodobniej będzie przedłużać zwolnienie chorobowe (w ocenie (...)

Świadczenie rehabilitacyjne i zwolnienie lekarskie

Świadczenie rehabilitacyjne i zwolnienie lekarskie

Czy jeśli zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy to czy na ten okres lekarz musi cały czas wystawiać zwolnienie lekarskie? Czy nadal potrzebne jest zwolnienie lekarskie do przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego? Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych (...)

Błąd w zwolnieniu lekarskim

Błąd w zwolnieniu lekarskim

Nie jestem uprawniony jako pracodawca do wypłaty zasiłków i przekazałem zwolnienie lekarskie do ZUS (wcześniej wypłaciłem pracownikowi wynagrodzenie za 33 dni). Po odesłaniu dokumentacji do ZUS zauważyłem, że jest błąd w L-4 w ilości dni zwolnienia. Czy jako pracodawca mam obowiązek sprawdzić (...)

Pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik poszedł do lekarza i otrzymał zwolnienie lekarskie na kilka dni , jednak poczuł się lepiej i stwierdził że nie przedstawi zwolnienia lekarskiego pracodawcy i poszedł do pracy . Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność w razie kontroli z ZUS, że nie uwzględnił zwolnienia lekarskiego (...)

Sytuacja emeryta w zakładzie pracy

Sytuacja emeryta w zakładzie pracy

Zakład pracy zatrudnia na cały etat, na czas nieokreślony pracownika od kilku lat pobierającego jednocześnie emeryturę. Zakład pracy chce wypowiedzieć temu pracownikowi umowę o pracę, gdyż zakład rozwiązuje się. Czy można wypowiedzieć umowę o pracę bez podania przyczyny? Jaki okres (...)

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Czy lekarz medycyny pracy może wystawić zwolnienie lekarskie dla pracownika podpisując je pieczatką indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska - lekarz medycyny pracy. Pytanie to zostało zadane głównemu lekarzowi orzecznikowi ZUS. Odpowiedział, że to, który z lekarzy posiada uprawnienia (...)

Przebywanie na terenie zakładu pracy

Przebywanie na terenie zakładu pracy

Czy można zabronić pracownikowi przebywania na terenie zakładu pracy po godzinach jego pracy? Jeśli tak, to jaka jest tego podstawa prawna? Jestem właścicielem hotelu i restauracji, a moi pracownicy po pracy schodzą do baru i piją piwo z klientami co bardzo mi się nie podoba. Art. 1041 § 1 (...)

Wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z celem

Wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z celem

Kobieta która jest zatrudniona w pewnym zakładzie pracy jest w ciąży i obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym na którym widnieją wskazania \"leżenia\". Jednak w trakcie takiego zwolnienia była widziana w miejscowości górskiej na wycieczce wraz z rodziną. Póki co jej samopoczucie jest dobre. 1. (...)

Nie przekazanie zwolnienia przez pracodawcę do ZUS

Nie przekazanie zwolnienia przez pracodawcę do ZUS

Przebywam na zwolnieniu lekarskim, oryginalne zwolnienia lekarskie były zawsze na czas dostarczane przez pracodawcę do ZUS. Od dłuższego czasu pracodawca nie dostarcza do ZUS oryginalnych zwolnień lekarskich. Z tego tez powodu ZUS nie wypłaca na czas zasiłku chorobowego. W obecnej sytuacji, jest (...)