Numer NIP-UE a faktura VAT

Pytanie:

Czy aby móc wystawić kontrahentowi unijnemu posiadającemu NIP-UE fakturę ze stawką "np", wystawiający fakturę musi być również w posiadaniu NIP-UE?

Masz inne pytanie do prawnika?

8.6.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Numer NIP-UE a faktura VAT

Numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL powinni posługiwać się następujący podatnicy: 

  1. dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  2. dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  3. nabywający usługi określone w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o podatku VAT (min. wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów, usługi pomocnicze do usług transportowych, usługi pośrednictwa i spedycji związane bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów, itp.), jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Nie trzeba zatem posługiwać się numerem NIP z kodem PL jedynie przy wystawianiu faktury unijnemu kontrahentowi, który rozlicza podatek jako nabywca usługi.   

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne