Pełnomocnik wspólnika w sp. z o.o.

Pytanie:

"Ma być zawarta umowa pożyczki miedzy sp. z o.o., a przedsiębiorcą będącym jednocześnie jedynym wspólnikiem tej spółki. Dowiedziałam się, że w tej sytuacji spółkę powinien reprezentować przy tej czynności specjalnie ustanowiony pełnomocnik. Jak ustanowić takiego pełnomocnika i kto nim może zostać, czy może być to np. pracownik sp. z o.o.? "

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik wspólnika w sp. z o.o.

W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Zatem wymagane jest by wspólnik był jednocześnie członkiem zarządu, aby istniał obowiązek reprezentacji przez pełnomocnika. Inaczej przedstwia się sprawa, gdy w spółce jest jeden wspólnik. Wtedy, gdy jest on jednocześnie członkiem zarządu, to czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.

Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja, gdy zawierana jest umowa między spółką a wspólnikiem nie wykonującym żadnej funkcji w spółce. W przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi albo jedynemu wspólnikowi i spółce, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Prosimy również o zapoznanie się poradą pod tytułem:

Pełnomocnictwo. Kiedy możemy ustanowić i działać przez pełnomocnika?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika