Praca w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia

Pytanie:

"Jako dyrektor szkoły, nauczyciela, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia, mogę z tego urlopu tylko odwołać. I tylko to. Z kolei organem prowadzącym szkołę jest miasto. Ono płaci takiemu nauczycielowi, aby urlop ten został wykorzystany zgodnie z jego celem, czyli pełnej regeneracji zdrowia nauczyciela do dalszej pracy dydaktycznej. Czy organ prowadzący szkołę ma prawo podjąć działania prawne związane z niewłaściwym wykorzystaniem takiego urlopu, np. w postaci nałożenia obowiązku zwrotu nienależnie pobieranego uposażenia, albo innych działań prawnych skoro uposażenie takie jest wypłacane dla celów regeneracji zdrowia takiego nauczyciela?"

Odpowiedź prawnika: Praca w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia

Zgodnie z Kartą Nauczyciela nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych. Natomiast w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Konsekwencją naruszenia powyższej regulacji w przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, jest obowiązek dyrektora szkoły odwołania nauczyciela z urlopu. Dyrektor jednocześnie określa termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

Zakładając, że dyrektor szkoły odwołał nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia powstaje problem z pobranym wynagrodzeniem za okresy wcześniejsze, w których już istniała podstawa do odwołania z urlopu, a dyrektor nie miał na ten temat jeszcze wiadomości. Żaden przepis Karty Nauczyciela nie stanowi podstawy do żądania zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia. Podstawy takiej należałoby szukać w przepisach kodeksu pracy, który ma zastosowanie w kwestiach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela. Niewątpliwie działanie pracownika wyrządziło pracodawcy szkodę, albowiem pobierał on wynagrodzenie nie świadcząc pracy (wykorzystywał urlop niezgodnie z przeznaczeniem pracując w innej szkole – domniemywając był więc zdrowy). Wiedza pracownika w tym zakresie pozwala na przyjęcie, że szkoda była wyrządzona umyślnie. W takim zatem wypadku pracownik jest zobowiązany do zwrotu świadczenia jakie pobrał nie będąc do tego uprawnionym. Podstawą żądania nie będą tylko przepisy kodeksu pracy, lecz również przepisy kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu (świadczenie nienależne).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika