Członek Rady Nadzorczej prokurentem spółki

Pytanie:

"Czy członek Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać pełnomocnikiem tej spółki (pełne pełnomocnictwo)? Jeden przepis w k.s.h. stanowi, iż prokurent nie może być członkiem rady nadzorczej tej samej spółki. Natomiast inny przepis stanowi, iż umowa spółki może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej (tutaj nie ma żadnych ograniczeń). Jak mają się te dwa przepisy do siebie i czy można tutaj dać konkretną odpowiedź?"

Odpowiedź prawnika: Członek Rady Nadzorczej prokurentem spółki

Zgodnie z art. 214 kodeksu spółek handlowych prokurent nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej w spółce z o.o. Wynika to z faktu, iż nie jest możliwe jednoczesne kontrolowanie spółki wraz z prowadzeniem jej spraw i reprezentacją. Sytuacja w której członek rady nadzorczej byłby jednocześnie prokurentem spółki doprowadziłaby do sytuacji, w której ta sama osoba jako członek rady nadzorczej sprawowałaby nadzór nad wykonywaną przez siebie (jako prokurenta) działalnością. Nie jest możliwe dopuszczenie do takiej sytuacji (byłoby to zaprzeczenie podstawowych zasad funkcjonowania spółki). Rzeczywiście, zgodnie z art. 220 kodeksu spółek handlowych umowa spółki z o.o. może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej. Nie jest jednak możliwe wprowadzenie w umowie spółki postanowień sprzecznych z bezwzględnie obowiązującymi przepisami kodeksu spółek handlowych. Wprowadzenie zaś w umowie spółki postanowienia zgodnie z którym członek rady nadzorczej będzie mógł być jednocześnie prokurentem w spółce doprowadzi właśnie to powstania takiej sprzeczności i będzie po prostu nieważne.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika